Fotó: skipro.ro
Több mint 1,9 millió külföldi turista szállt meg a romániai szálláshelyeken az idei év első kilenc hónapjában, az Országos Statisztikai Intézet (INS) által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorok szerint pedig több mint 4,6 milliárd lejt költöttek el itt.
2016. december 17., 11:172016. december 17., 11:17
Egy külföldi azonban átlagban 2391 lejt költött a tavaly jegyzett 2489 lejhez képest, ami pedig 4 százalékos csökkenést jelent. A külföldi turisták 56,6 százaléka egyébként üzleti céllal érkezett, és ők költötték el az itt hagyott pénzösszeg 57,3 százalékát. A más országokból érkező vendégek 51,5 százaléka utazási irodák közvetítésével érkezett, 30,5 százalékuk szervezte meg magának a kiruccanást. Az év első kilenc hónapjában Romániába látogató turisták 73,6 százaléka érkezett repülővel.
Mint a statisztikákból kiderül, a harmadik negyedévben több mint 830 ezer külföldi érkezett, akik 1,8 milliárd lejt hagytak itt. A július–szeptember időszakban a külföldiek az év egészéhez hasonlóan főként üzleti útra érkeztek Romániába, kongresszusokon, konferenciákon, kiállításokon és vásárokon vett részt 53,3 százalékuk, és ők költötték itt el a fentebb említett összeg 57 százalékát. Magáncélból a külföldi vendégek 46,7 százaléka érkezett, 63,3 százalékuk üdülni jött Romániába. Magáncélú útnak számít még, ha valaki bevásárolni jön, a rokon- vagy ismerőslátogatás, az orvosi kezelés és a vallási vagy más hasonló esemény miatti látogatásé.
Az itt elköltött pénzösszeg legnagyobb hányadát, 53,1 százalékát a szállás teszi ki, a többség, 90,7 százalék félpanziós ellátást választott. Vendéglőkben, bárokban az itt elköltött pénz 17 százalékát hagyták, bevásárlásra pedig 11,4 százalékot fordítottak. A bevásárlásra fordított összeg 40,2 százaléka élelmiszerekre és italra ment el, majd 34 százalékkal a szuvenírek következnek. Az itteni közlekedésre fordított pénz 50,9 százalékát költötték autóbérlésre, a szórakozásra szánt összegek 44,1 százalékát pedig vidámparkokban, vásárokon, kaszinókban, játéktermekben hagyták.
A külföldi turisták 50,9 százaléka utazási irodák közvetítésével érkezett Romániába, 31,9 százalékuk pedig magának szervezte meg az utazást. A külföldiek 71,6 százaléka repülővel érkezett az országba, a saját autó 15,1 százalékot, a busz 11,7 százalékot tesz ki.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!