2012. március 20., 08:402012. március 20., 08:40
Az állampolgárok banki megtakarításai csak abban az esetben előzik meg az adósságok értékét, ha figyelembe vesszük a folyószámlákon tárolt összegeket is, a különbség így 11,8 milliárd lej. A Román Nemzeti Bank (BNR) által nemrég közzétett adatok szerint a lakosságnak adott hitelek január végén meghaladták a 104 milliárd lejt, a bankletétbe helyezett összeg pedig mindössze 94 milliárd lej, ehhez még hozzájön a folyószámlákon tárolt mintegy 22,3 milliárd lej. A letétbe helyező személyek száma egyébként 2011-ben emelkedett, miután az azt megelőző két évben fokozatosan csökkent. Az év végi adatokat figyelembe véve, egy személy átlagosan 7400 lejt tartott különböző pénzintézetekben, ez az összeg 2010 végén 6800, míg 2009-ben 5900 lej volt. Az említett összegek a folyószámlákon található értékeket is tartalmazzák.
Radu Graţian Gheţea, a Romániai Bankok Szövetségének (ARB) elnöke eközben tegnap az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban rámutatott: a világgazdasági válság egyenes következménye a fizetési mérlegek egyensúlyának felbomlása. „Nemzetközi szinten a jelzáloghitelre adott gazdasági termékek eladása okozta az elmúlt években a hitelezési krízist. Ugyanakkor a túlköltekező államok és az anyagi támogatásra szoruló pénzügyi csoportok miatt alakult ki gazdasági, valamint szociális szinten is a fennálló feszültség” – mutatott rá a szakember.
Hangsúlyozta: a romániai bankrendszer eltérő a más országokban észlelhető helyzettől, itt ugyanis az anyabankok folyamatosan támogatták a hitelintézményeket, így nem volt szükség a közösségi alapok e téren való felhasználására. „Az utóbbi két évben a pénzintézetek részvényesei több mint egy milliárd euróval támogatták a hazai bankrendszert, így Romániában viszonylagos egyensúly alakult ki annak ellenére, hogy felhalmozódtak a magánszemélyek adósságai” – vélekedett az ARB elnöke. Mint mondta, számos államban a kormánynak várhatóan a közalkalmazotti bérek további megszorítását kellett alkalmaznia, ez pedig társadalmi szinten elégedetlenséget válthat majd ki.
Gheţea ugyanakkor arra is kitért, hogy a hazai piac továbbra is népszerű a befektetők körében, Romániának azonban arra is fel kell készülnie, hogy a külföldről jövő erőforrások mértéke várhatóan csökkeni fog az elkövetkező időszakban a nemzetközi gazdasági helyzet alakulása miatt. „A kereskedelmi bankoknak alternatív forrásokat kellene keresniük. Úgy gondolom, hogy elsősorban a hosszú távú megtakarítási stratégiák jelentenének megoldást, ezeknek azonban nem szabad befolyásolniuk a fogyasztást” – hangsúlyozta a szakember. Hozzátette: a pénzintézmények a válság hatására módosítottak a hitelezési feltételeken az utóbbi időben, így – bár a lakosság részéről továbbra is van igény a bankkölcsönökre – nem mindegyik ügyfél felel meg a bank elvárásainak.
„A kereskedelmi bankok nem tekintenek gyanakvóan a hiteligénylőkre, mindössze elővigyázatosabbak a kölcsönökkel kapcsolatban. A krízis miatt az elmúlt években jelentősen visszaesett a lakossági fogyasztás, így a hitelezési tevékenység is mérséklődött” – magyarázta Gheţea. Mint mondta, jelenleg a pénzintézetek rendelkeznek megfelelő mértékű likviditással, azonban mindegyik bank a saját stratégiája alapján kezeli a kihelyezéseket.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.