Fotó: Veres Nándor
Tíz százalékkal nőhet 2020 április 1-jétől a szabályozott gázár a lakossági fogyasztók számára, amennyiben életbe lép a román hatóságok által kidolgozott árliberalizálási ütemterv – tájékoztatnak ágazati források.
2019. október 26., 11:052019. október 26., 11:05
A román hatóságok és az Európai Bizottság által elfogadott új liberalizációs ütemterv szerint a gázpiacot 2021. április 1-jén teljes mértékben liberalizálják, de 2020. április 1. és 2021. március 31. között lesz egy átmeneti időszak.
Az átmeneti időszak alatt a háztartási fogyasztók és a hőerőművek igényeinek 50%-át megawattóránként 68 lejes maximális áron szabályozott rendszerben biztosítják, a gázok 50%-át pedig a szabadpiacon vásárolják meg.
– állítják az Agerpres szerint az energetikai ágazat szereplői.
Romániának december 26-áig kell átvennie a gázpiac liberalizációjának új ütemtervét. Ennek oka az, hogy a 2018/114-es sürgősségi kormányrendelet miatt indított kötelezettségszegési eljárásban Románia három hónapos halasztást kapott Brüsszeltől, hogy ne idézzék az Európai Bíróság elé.
A földgázpiacot 2021. április 1-jén, a villamosenergia-piacot pedig 2021. július 1-jén liberalizálják teljes mértékben, beleértve a háztartási fogyasztókat is – mondta két héttel ezelőtt Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) igazgatóhelyettese.
Megfagyhat a télen saját otthonában a romániai lakosság, nem lesz ugyanis elegendő földgáz a fogyasztók szükségleteinek a biztosítására – riogat pár napja a bukaresti sajtó.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!