Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A hétfőn jegyzett évi 6,42 százalékról 6,40 százalékra csökkent kedden a lej alapú fogyasztási hitelek, illetve a sok évvel ezelőtt felvett Első otthon jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – a mutató 2022. június 28-a óta nem volt ilyen alacsony.
2023. augusztus 08., 14:572023. augusztus 08., 14:57
Mint ismeretes, a három hónapos ROBOR a tavalyi év elején még 3,02 százalékos volt, 2023 elején viszont már 7,56 százalékon állt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorok szerint lejalapú a jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 6,51 százalékról 6,49 százalékra, a 12 hónapos ROBOR pedig 6,67 százalékról 6,66 százalékra csökkent.
A ROBOR kamatlábak a tavalyi év végén indultak csökkenésnek, miután a Versenytanács bejelentette, hogy ellenőrzi, nem létezett-e megállapodás a nagyobb bankok között a kamatszintről.
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
Azóta nagyjából állandó volt a lejtmenet, viszont az elmúlt időszakban újra láthattunk kisebb-nagyobb emelkedéseket is, amelyeket a bel- és a külföldi helyzettel egyaránt lehet magyarázni,
„Nem lennék meglepve, ha az év végére a három- és hathavi ROBOR 7 százalék fölé emelkedne. Egy ilyen fejleményt több belső és külső tényező diktálna” – véli Adrian Codirlașu, a CFA Románia alelnöke. Meglátása szerint az inflációs nyomást gerjesztő áfaemelési rendeletek, az 5 százalék felé közelítő költségvetési hiány, valamint az Amerikai Egyesült Államok leminősítése Fitch hitelminősítő intézet által – ami megnyitja az utat a Fed újabb kamatemelése előtt –, olyan okok, amelyek a bankközi piacon a kamatok emelkedéséhez vezethetnek, függetlenül a likviditási többlettől.
vagyis hol felfelé, hol lefelé mozdult el. Összességében azonban a hosszú lejáratú értékpapírok bankközi kamatlábai enyhén emelkedő tendenciát mutatnak. A ROBOR, legalábbis hosszútávon, növekedés jeleit mutatja – vetítette előre az elemző.
Eközben – mint ismeretes, a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) jelenleg évi 5,94 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. A három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 5,98 százalék volt, vagyis csökkenő tendenciát mutatott, de a kedvezőtlen gazdasági körülmények mellett ez a mutató is újfent növekedésnek indulhat.
Hiába csökkent az alapkamat szintje alá a 3 hónapos bankközi kamatláb (ROBOR), a bankpiaci szakértő szerint nincs ok pezsgőbontásra, mivel a lejtmenet nem lesz tartós.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!