Fotó: Gecse Noémi
Munkabeszüntetéssel, utcai megmozdulásokkal tiltakoznak a közigazgatásban dolgozók az egységes bérezési törvény ellen.
2017. május 22., 16:022017. május 22., 16:02
2017. május 22., 16:122017. május 22., 16:12
Szerdán beszüntetik a munkát a közigazgatásban dolgozók – jelentette be hétfőn Sebastian Oprescu, a köztisztviselőket tömörítő szakszervezeti szövetség (SNFP) elnöke. Mint mondta,
Amiatt elégedetlenek, hogy a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvény tervezete nem ír elő külön bértáblát a köztisztviselők számára. Közölte továbbá, hogy a jövő héten – annak függvényében, hogy milyen formában kerül a jogszabály a kérdésben döntéshozó képviselőház elé – készek utcára is vonulni.
„A jelenleg vezető politikai erő fittyet hány Románia alkotmányára, kihagyja a bérezési törvényből a helyi közigazgatást, fittyet hány a köztisztviselők jogállását szabályozó törvényre, amely előírja, hogy a fizetések szintjét jogszabályok határozzák meg, nem pedig a helyi vagy a megyei közgyűlés. Ugyan megpróbáltuk korrigálni ezeket a kisiklásokat, úgy tűnik,
– jelentette ki Sebastian Oprescu.
A bérezési törvény jelen pillanatban a szenátus előtt van, miután a felsőház jogi bizottsága csütörtökön, háromnapos vitát követően, hat támogató és egy ellenszavazattal fogadta el a jelentést, négy tartózkodást is jegyeztek.
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke hétfőn, a felsőház állandó bizottságának ülését követően bejelentette, hogy a keddi munkaprogramot meghosszabbítják délutánra is, s amennyiben erre szükség lesz, szerdán is folytatják a munkát, ugyanis
A végszavazást követően a törvény a képviselőház elé kerül, amely a döntéshozó kamara ebben a kérdésben. A kormány képviselőinek korábbi bejelentései értelmében a bérezési törvénynek már július elsejétől hatályba kellene lépnie.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!