Fotó: Gecse Noémi
Munkabeszüntetéssel, utcai megmozdulásokkal tiltakoznak a közigazgatásban dolgozók az egységes bérezési törvény ellen.
2017. május 22., 16:022017. május 22., 16:02
2017. május 22., 16:122017. május 22., 16:12
Szerdán beszüntetik a munkát a közigazgatásban dolgozók – jelentette be hétfőn Sebastian Oprescu, a köztisztviselőket tömörítő szakszervezeti szövetség (SNFP) elnöke. Mint mondta,
Amiatt elégedetlenek, hogy a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvény tervezete nem ír elő külön bértáblát a köztisztviselők számára. Közölte továbbá, hogy a jövő héten – annak függvényében, hogy milyen formában kerül a jogszabály a kérdésben döntéshozó képviselőház elé – készek utcára is vonulni.
„A jelenleg vezető politikai erő fittyet hány Románia alkotmányára, kihagyja a bérezési törvényből a helyi közigazgatást, fittyet hány a köztisztviselők jogállását szabályozó törvényre, amely előírja, hogy a fizetések szintjét jogszabályok határozzák meg, nem pedig a helyi vagy a megyei közgyűlés. Ugyan megpróbáltuk korrigálni ezeket a kisiklásokat, úgy tűnik,
– jelentette ki Sebastian Oprescu.
A bérezési törvény jelen pillanatban a szenátus előtt van, miután a felsőház jogi bizottsága csütörtökön, háromnapos vitát követően, hat támogató és egy ellenszavazattal fogadta el a jelentést, négy tartózkodást is jegyeztek.
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke hétfőn, a felsőház állandó bizottságának ülését követően bejelentette, hogy a keddi munkaprogramot meghosszabbítják délutánra is, s amennyiben erre szükség lesz, szerdán is folytatják a munkát, ugyanis
A végszavazást követően a törvény a képviselőház elé kerül, amely a döntéshozó kamara ebben a kérdésben. A kormány képviselőinek korábbi bejelentései értelmében a bérezési törvénynek már július elsejétől hatályba kellene lépnie.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!