Fotó: Barabás Ákos
Az év első kilenc hónapjában megközelítőleg 2,106 millió személy szállt meg a romániai vendéglátóipari egységekben, akik 5,485 milliárd lejt költöttek – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) központosított adataiból.
2019. december 26., 18:562019. december 26., 18:56
2019. december 26., 18:582019. december 26., 18:58
A Romániába érkező és itt megszálló külföldi állampolgárok 54,6 százaléka üzleti úton volt (beleértve a konferenciákon, komgresszusokon, kiállításokon, tanfolyamokon való részvételt is), ők 3,164 milliárd lejt költöttek, azaz a fent említett összeg 57,7 százalékát. Az üzleti kiszállások költségeinek legnagyobb részét, 49,7 százalékát a szállási költségek teszik ki, és a legtöbben a reggelit magába foglaló szállást választották.
A bevásárlásra költött pénz 45,6 százalékán ételeket és italokat vásároltak, 32,5 százalékán pedig ajándéktárgyakat. A szállításra költött költségek 53,1 százalékát az autókölcsönzéssel járó költségek tették ki. Az Agerpres hírügynökség szerint a vakációra vagy más, nem üzleti célból az országba látogató személyek tették ki az itt megszálló külföldi állampolgárok 45,4 százalékát. Ők 2,321 milliárd lejt költöttek az országban, ennek 49,2 százalékát szállásra. A vendéglőkben és bárokban elköltött összegek 16,7 százalékát tették ki az összköltségeknek, míg bevásárlásra az összeg 15,7 százalékát költötték. Az ő esetükben a szállításra költött költségek 55,9 százalékát tették ki az autókölcsönzéssel járó költségek.
Az INS adatai szerint a külföldiek 47,3 százaléka utazási irodákon keresztül szervezte meg romániai tartózkodását, 33,7 százalékát pedig saját maga. A külföldi turisták 80 százaléka repülőgéppel érkezett Romániába, 11 százaléka saját gépkocsival, 7,4 százaléka autóbusszal, 1,6 százaléka pedig más járművel (vonattal, motorbiciklivel, hajóval, bérelt személygépkocsival stb.).
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
Három forgatókönyvet vázolt fel csütörtökön az Intelligens Energia Egyesület (AEI) arra, hogy mennyit kell majd fizetniük a háztartásoknak a földgázért és az elektromos energiáért április elsejétől.
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.
szóljon hozzá!