Fotó: Barabás Ákos
Az év első kilenc hónapjában megközelítőleg 2,106 millió személy szállt meg a romániai vendéglátóipari egységekben, akik 5,485 milliárd lejt költöttek – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) központosított adataiból.
2019. december 26., 18:562019. december 26., 18:56
2019. december 26., 18:582019. december 26., 18:58
A Romániába érkező és itt megszálló külföldi állampolgárok 54,6 százaléka üzleti úton volt (beleértve a konferenciákon, komgresszusokon, kiállításokon, tanfolyamokon való részvételt is), ők 3,164 milliárd lejt költöttek, azaz a fent említett összeg 57,7 százalékát. Az üzleti kiszállások költségeinek legnagyobb részét, 49,7 százalékát a szállási költségek teszik ki, és a legtöbben a reggelit magába foglaló szállást választották.
A bevásárlásra költött pénz 45,6 százalékán ételeket és italokat vásároltak, 32,5 százalékán pedig ajándéktárgyakat. A szállításra költött költségek 53,1 százalékát az autókölcsönzéssel járó költségek tették ki. Az Agerpres hírügynökség szerint a vakációra vagy más, nem üzleti célból az országba látogató személyek tették ki az itt megszálló külföldi állampolgárok 45,4 százalékát. Ők 2,321 milliárd lejt költöttek az országban, ennek 49,2 százalékát szállásra. A vendéglőkben és bárokban elköltött összegek 16,7 százalékát tették ki az összköltségeknek, míg bevásárlásra az összeg 15,7 százalékát költötték. Az ő esetükben a szállításra költött költségek 55,9 százalékát tették ki az autókölcsönzéssel járó költségek.
Az INS adatai szerint a külföldiek 47,3 százaléka utazási irodákon keresztül szervezte meg romániai tartózkodását, 33,7 százalékát pedig saját maga. A külföldi turisták 80 százaléka repülőgéppel érkezett Romániába, 11 százaléka saját gépkocsival, 7,4 százaléka autóbusszal, 1,6 százaléka pedig más járművel (vonattal, motorbiciklivel, hajóval, bérelt személygépkocsival stb.).
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!