Fotó: Barabás Ákos
Az év első kilenc hónapjában megközelítőleg 2,106 millió személy szállt meg a romániai vendéglátóipari egységekben, akik 5,485 milliárd lejt költöttek – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) központosított adataiból.
2019. december 26., 18:562019. december 26., 18:56
2019. december 26., 18:582019. december 26., 18:58
A Romániába érkező és itt megszálló külföldi állampolgárok 54,6 százaléka üzleti úton volt (beleértve a konferenciákon, komgresszusokon, kiállításokon, tanfolyamokon való részvételt is), ők 3,164 milliárd lejt költöttek, azaz a fent említett összeg 57,7 százalékát. Az üzleti kiszállások költségeinek legnagyobb részét, 49,7 százalékát a szállási költségek teszik ki, és a legtöbben a reggelit magába foglaló szállást választották.
A bevásárlásra költött pénz 45,6 százalékán ételeket és italokat vásároltak, 32,5 százalékán pedig ajándéktárgyakat. A szállításra költött költségek 53,1 százalékát az autókölcsönzéssel járó költségek tették ki. Az Agerpres hírügynökség szerint a vakációra vagy más, nem üzleti célból az országba látogató személyek tették ki az itt megszálló külföldi állampolgárok 45,4 százalékát. Ők 2,321 milliárd lejt költöttek az országban, ennek 49,2 százalékát szállásra. A vendéglőkben és bárokban elköltött összegek 16,7 százalékát tették ki az összköltségeknek, míg bevásárlásra az összeg 15,7 százalékát költötték. Az ő esetükben a szállításra költött költségek 55,9 százalékát tették ki az autókölcsönzéssel járó költségek.
Az INS adatai szerint a külföldiek 47,3 százaléka utazási irodákon keresztül szervezte meg romániai tartózkodását, 33,7 százalékát pedig saját maga. A külföldi turisták 80 százaléka repülőgéppel érkezett Romániába, 11 százaléka saját gépkocsival, 7,4 százaléka autóbusszal, 1,6 százaléka pedig más járművel (vonattal, motorbiciklivel, hajóval, bérelt személygépkocsival stb.).
A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
Az üres álláshelyek aránya a múlt év utolsó negyedévében az euróövezetben 2,5 százalék, az Európai Unióban pedig 2,3 százalék volt, a tagállamok közül pedig Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban volt a legalacsonyabb.
Csaknem 14 000 munkavállalási engedélyt bocsátottak ki Romániában külföldi állampolgárok számára az év első két hónapjában – tájékoztatott kedden az országos bevándorlási felügyelőség (IGI).
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
szóljon hozzá!