Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
Az országos iparfejlesztési terv a kormány legfontosabb, körülbelül kétmilliárd eurós gazdaságélénkítő csomagja – jelentette ki a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu.
2024. szeptember 18., 17:282024. szeptember 18., 17:28
2024. szeptember 18., 17:302024. szeptember 18., 17:30
A miniszterelnök beszámolója szerint a koalíció keddi tanácskozásán Marian Neacşu kormányfőhelyettes koordinálásával, Marcel Boloş pénzügyminiszterrel és Radu Oprea gazdasági miniszterrel együtt véglegesítettek egy intézkedéscsomagot, amelyik szerinte jelentős lendületet fog adni a gazdaság újraiparosításának. Ciolacu elmondta, hogy az iparfejlesztési terv három pillérre támaszkodik.
Az összegből adókedvezményben részesülnek majd a 150 millió eurónál nagyobb értékű beruházások, amelyek olyan régiókban teremtenek munkahelyeket, ahol az egy főre jutó össztermék (GDP) nem éri el az országos átlagot.
A második pillér a romániai nagyipar állami támogatásának országos programja, egymilliárd eurós költségvetéssel. Ennek révén 100 millió euróig terjedő támogatást kaphatnak azok a vállalatok, amelyek az üvegházhatású gázok közvetlen kibocsátását és az energiafogyasztást csökkentő beruházásokat hajtanak végre. A programot a szén-dioxid-kibocsátási bizonylatok eladásából tervezi finanszírozni a kormány.
A harmadik pillért egy 250 millió euró összértékű állami támogatás jelenti majd, amelyből olyan vállalatok részesülnek, amelyek ipari nyersanyagok – alumínium- és réz feldolgozása, csövek, profilok, rudak előállítása – terén hajtanak végre beruházásokat.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!