Fotó: Krónika
Míg az egykori, 1988-banfelavatott Armedica megvásárlása után amagyarországi anyavállalatnak előbb a termelőegységetkellett átalakítania és korszerűsítenie,az utóbbi időben logisztikai beruházásokathajtott végre. A koronkai ingatlanokkal együtt az 1998 és2006 közötti befektetések értéke eléria 36 millió dollárt – közölte a romániaileányvállalat vezérigazgatója, ValeriaDan. „Az újabb lépésre azért voltszükség, mert az elmúlt időszakban – főkénta bérmunkának és az exportnak köszönhetően– jelentősen növekedett a termelés. Ugyanakkor a2006-os év a terjeszkedésről is szólt. Cégünkfelvásárolt öt gyógyszerforgalmazótés kiépített egy országosgyógyszertárhálózatot” – mondta el avezérigazgató.
A GRRo országszerte jelenleg 72patikát működtet, de bővíteni szeretné ahálózatot, főként kisebb településeken.Borka Balázs Attila, az újonnan létesültGedeon Richter Farmacia Rt. igazgatója lapunknak elmondta,arra törekszenek, hogy a felvásároltgyógyszertáraknak egységes, a 21. századkövetelményeihez igazított hagyományosarculatot adjanak. Borka Balázs Attila fontosnak tartja, hogya magyarlakta területeken magyar, Nagyszebenben német, aturisztikai központokban pedig angol felirattal is ellássáka patikákat. A Richter-gyógyszertárak akonkurens gyártók és forgalmazókkészítményeit is árusítjákmajd. „Nem szoktuk a beszállítókatvisszautasítani. De ehhez megfelelő áron kellkínálniuk a termékeiket” – szögezte leSzabó István, a cég helyettes vezérigazgatója,de természetesnek tartja, hogy aRichter-gyógyszertárhálózatban elsősorbana saját készítésű orvosságokatrészesítik előnyben. A marosvásárhelyigyár az elmúlt időszakban évi négy-öt,országos szinten újnak számítótermék előállításávalbüszkélkedhet. A legnagyobb sikert a 2006 ótagyártott és a prosztatamegbetegedések kezelésérehasznált Tamsol aratta, melynek jelentős hányadátexportálják.
Sz. E.
Száz országba exportálnak
Termelő leányvállalatainkeresztül a Richter Gedeon Rt. öt országban vanjelen. A magyarországi és romániai gyárakmellett a cég Lengyelországban, Oroszországbanés legújabban Indiában nyitott korszerűtermelőegységet. A cég termékeit a világtöbb mint száz országában forgalmazzák.Romániai piaci részesedése egyelőre alighaladja meg a másfél százalékot, de acégvezetők reményei szerint a korszerűsítésselés fejlesztéssel egy időben ez hamarosan emelkednifog.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.