Fotó: Haáz Vince
Megvitatta a bukaresti kormánykoalíció a 3000 lejnél kisebb nyugdíjak adómentesítéséről szóló javaslatot annak költségvetési vonzatával együtt, és ha Románia rendelkezni fog az ehhez szükséges pénzügyi forrásokkal, az intézkedés az emberek segítségére válik – nyilatkozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
2024. január 31., 10:112024. január 31., 10:11
2024. január 31., 10:562024. január 31., 10:56
A szenátus elnöke az Antena 3 CNN-nek kedd esti műsorában rámutatott: a hétfői koalíciós ülés egyik témáját a február 1-jén, csütörtökön kezdődő parlamenti ülésszak törvénykezdeményezései képezték. Ezek közé tartozik a PNL jogszabályjavaslata is a 3000 lejnél kisebb nyugdíjak adómentesítéséről, amelyet a szenátus hallgatólagosan elfogadott, de a képviselőház hozza meg a végső döntést.
A bejelentett határidőig, azaz szeptember 1-ig megtörténik a nyugdíjak újraszámítása – jelentette ki a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
Marcel Ciolacu a Nemzetközi Valutaalap (FMI) küldöttségének látogatása és a nyugdíjak kapcsán a napokban felröppent „hírekre és feltételezésekre” reagált. A kormányfő leszögezte, hogy a bejelentett határidőig, azaz szeptember 1-ig megtörténik a nyugdíjak újraszámítása. „Sem többszakaszos gyakorlatba ültetésről, sem más változatról nincs szó. Mi ezt felvállaltuk és szeptember 1-ig véghez visszük” – fogalmazott.
A kormányfő ugyanakkor felkérte a pénzügyminisztert, vizsgálják meg a 3000 lej alatti nyugdíjak adómentesítésének költségvetési vonzatát.
„Lássuk, megengedhetünk-e magunknak egy ilyen intézkedést a 13,8 százalékos nyugdíjemelés, majd a szeptember 1-től érvényes újraszámítás után” – mondta.
A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy a következő időszakban a kormány valamennyi tagja tárgyalásokat folytat majd az üzleti szféra képviselőivel.
„Beszélni fogunk Románia fejlesztéséről, az Európai Bizottság hozzájárulását igénylő állami támogatásokról és az uniós alapok lehívásáról is” – tette hozzá.
„Ha rendelkezni fogunk ezekkel a pénzügyi forrásokkal, az intézkedés segítségükre lesz a 3000 lej alatti nyugdíjjal rendelkezőknek” – idézte a televíziós nyilatkozatot az Agerpres.
„Örülök, hogy hat hónap alatt sikerült makrogazdasági egyensúlyt teremtenünk. Semmilyen körülmények között nem fogok olyan intézkedéseket hozni, amelyek tönkretehetik mindazt, amit felépítettünk” – szögezte le a kormányfő.
2024-től a kisnyugdíjak nőni, a nagyok pedig stagnálni fognak – hangsúlyozta ismételten Marcel Ciolacu miniszterelnök egy csütörtök esti tévéinterjúban.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!