Számolgatnak? Sajtóértesülések szerint elkészülhetett a különleges nyugdíjakról szóló törvény tervezete
Fotó: Jakab Mónika
A munkaügyi minisztérium kidolgozta a különleges nyugdíjak reformját célzó törvény tervezetét, a jogszabályjavaslat pedig a kiszivárgott információk szerint kedden megkezdi útját az illetékes tárcák között, és várhatóan jövő héten kerül a kormány elé elfogadásra. Ezt követően még a parlamentnek is meg kell vitatnia és el kell fogadnia.
2022. december 20., 13:062022. december 20., 13:06
A G4media.ro hírportál által idézett kormányzati források szerint a különleges nyugdíjak reformjának kidolgozásakor szem előtt tartották a Világbank ajánlásait, és az elmúlt napokban megszületett a politikai megállapodás is a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalícióban.
a bírák és ügyészek, a diplomaták, a honatyák, a polgári légitársaságok alkalmazottai, a bíróságok kisegítő személyzete, valamint a Számvevőszék alkalmazottai vannak célkeresztben.
a Világbank ugyanis azt ajánlotta, hogy a jelenlegi háborús időkben ne nyúljanak a katonák, rendőrök és titkosszolgálati alkalmazottak juttatásához.
A kormány képviselői a továbbiakban is fenntartják az Európai Bizottság illetékeseivel való tárgyalások során azt az álláspontot, miszerint a katonai nyugdíj szolgálati nyugdíjnak minősül.
Utóbbinak fokozatosan el kellene érnie a 65 évet – a tervek szerint az elkövetkező tíz év alatt évente félévvel emelnék a nyugdíjkorhatárt.
Emellett a jelenlegi 25-ről 30 évre emelhetik azt a szolgálati időt, amely letöltése után egy bíró vagy ügyész kezdeményezheti a nyugdíjazását.
Lényegi módosítás lehet továbbá, hogy – amennyiben a jogszabály a kiszivárgott formában lépne hatályba – fokozatosan csökkenne a különleges nyugdíjak szintje is: a speciális időkori juttatás összegét az utolsó ledolgozott 10 évből 5, tetszőlegesen kiválasztott, ám egymást követő év bruttó átlagkeresetének 65 százaléka adná. Jelenleg ez az érték 80 százalékban van meghatározva, a 65 százalékos szintet szintén fokozatos csökkentéssel, tíz év alatt tervezik elérni.
Mint ismeretes, a kormány eddig nem rukkolt elő a különleges nyugdíjak reformját érintő elképzelésekkel, mindössze annyit árultak el, hogy készül a törvénytervezet. Korábban kiszivárogtak a Világbank egyes ajánlásai, amelyeket a sajtó szerint a Ciucă-kabinet készül belefoglalni a jogszabályjavaslatba, aminek az lett a következménye, hogy
Akkor a kormány részéről a munkaügyi és az igazságügyi minisztérium is cáfolta az értesüléseket.
Huszonnégy bíró nyugállományba helyezése szerepel a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) illetékes osztályának a napirendjén csütörtökön, miután a héten már huszonnégy ügyész nyugdíjazásáról döntöttek – irányította rá a figyelmet a Hotnews.ro.
Amint arról korábban beszámoltunk, a román kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében vállalta a különleges nyugdíjak reformját, a folyamatnak az előzetes vállalás szerint az idei év végéig le is kellene zárulnia ahhoz, hogy Románia ne veszítsen pénzeket. A G4media úgy tudja, hogy sikerült valamennyi hosszabbítást kicsikarni, amire szükség is van, hiszen a kiszivárgott ütemterv szerint a jogszabályjavaslat mindössze a 2023 februárjában kezdődő ülésszak során kerülne parlament elé elfogadásra.
Az állami nyugdíjpénztár 2021 decemberében közzétett összesítése szerint összesen 9680 személy részesül különleges illetményben az országban, a jogosultak csaknem fele bíró vagy ügyész, viszont ez a szám nem tartalmazza a nyugállományba vonult katonák, rendőrök, titkosszolgálati alkalmazottak számát. A bírák és ügyészek időskori juttatásának átlagos értéke 20 159, a diplomatáké 5727, az egykori törvényhozóké 4846 lejre rúg. Eközben az országos átlagnyugdíj jelenleg alig haladja meg az 1700 lejt, a 4,7 millió nyugdíjas közül pedig 700 ezren átlagosan 500 lejes illetményben részesülnek.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!