Üresen maradnak a tárgyalótermek? Továbbra is tucatjával kérik nyugdíjazásukat a bírák és ügyészek
Fotó: Pál Árpád
Huszonnégy bíró nyugállományba helyezése szerepel a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) illetékes osztályának a napirendjén csütörtökön, miután a héten már huszonnégy ügyész nyugdíjazásáról döntöttek – irányította rá a figyelmet a lemondási hullám folytatódására a Hotnews.ro hírportál.
2022. november 24., 08:292022. november 24., 08:29
2022. november 24., 08:332022. november 24., 08:33
Emlékeztettek: az elmúlt egy hónap leforgása alatt már több mint 150 bíró és ügyész vonult nyugállományba.
Mint ismeretes, a nyugdíjazási hullám mögött az áll, hogy a bírák és ügyészek nem nézik jó szemmel, hogy a román kormány – részben világbanki ajánlásra – „rendet vágna” a szolgálati nyugdíjak dzsungelében, a körvonalazódó intézkedések miatt ugyanis csökkenhet a különleges illetményük. A Világbank azt javasolta a bukaresti hatóságoknak, hogy a hozzájárulás elve alapján számolják ki ezentúl a különleges nyugdíjakat, ugyanakkor növeljék a speciális öregségi juttatásban részesülő személyek nyugdíjkorhatárát. A nemzetközi pénzintézet ajánlásai között szerepel az is, hogy 25-ről 30 évre emeljék azt a szolgálati időt, amely letöltése után egy bíró vagy ügyész kezdeményezheti a nyugdíjazását, továbbá fokozatosan 60 évre növeljék a nyugdíjkorhatárukat.
Nicolae Ciucă miniszterelnök előrebocsátotta: a speciális nyugdíjakat szabályozó sürgősségi rendelet rögzíteni fogja, hogy az öregségi juttatás nem lehet nagyobb a nyugdíjas korábbi fizetésénél.
legalábbis Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfőn úgy nyilatkozott, a különleges nyugdíjakra vonatkozó törvénytervezetet néhány napon belül beterjesztik a kormány elé. Azt mondta, a jogszabályjavaslat megfelel az országos helyreállítási tervben (PNRR) rögzített kritériumoknak.
Nem hagyta szó nélkül a nyugdíjazási hullámot Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter, aki szerdán
Leszögezte: a történtek miatt a kormányt nem terheli felelősség. Arra a kérdésre, hogy a hozzá eljutott információk szerint folytatódik-e a hullám, Predoiu azt mondta: „a helyzet lecsillapodott, ám minden azon múlik, hogy mit és hogyan mondanak a vezetők”.
Nem nézik jó szemmel a bírák és ügyészek, hogy a román kormány – részben világbanki ajánlásra – „rendet vágna” a szolgálati nyugdíjak dzsungelében.
Amint arról korábban írtunk, az állami nyugdíjpénztár 2021 decemberében közzétett összesítése szerint összesen 9680 személy részesül különleges illetményben az országban, a jogosultak csaknem fele bíró vagy ügyész, viszont ez a szám nem tartalmazza a nyugállományba vonult katonák, rendőrök, titkosszolgálati alkalmazottak számát. A bírák és ügyészek időskori juttatásának átlagos értéke 20 159, a diplomatáké 5727, az egykori törvényhozóké 4846 lejre rúg. Eközben az országos átlagnyugdíj jelenleg alig haladja meg az 1700 lejt, a 4,7 millió nyugdíjas közül pedig 700 ezren átlagosan 500 lejes illetményben részesülnek.
A speciális nyugdíjakat szabályozó sürgősségi rendelet rögzíteni fogja, hogy a nyugdíj nem lehet nagyobb a nyugdíjas korábbi fizetésénél – jelentette ki szerdán Târgoviştén a miniszterelnök.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!