Üresen maradnak a tárgyalótermek? Továbbra is tucatjával kérik nyugdíjazásukat a bírák és ügyészek
Fotó: Pál Árpád
Huszonnégy bíró nyugállományba helyezése szerepel a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) illetékes osztályának a napirendjén csütörtökön, miután a héten már huszonnégy ügyész nyugdíjazásáról döntöttek – irányította rá a figyelmet a lemondási hullám folytatódására a Hotnews.ro hírportál.
2022. november 24., 08:292022. november 24., 08:29
2022. november 24., 08:332022. november 24., 08:33
Emlékeztettek: az elmúlt egy hónap leforgása alatt már több mint 150 bíró és ügyész vonult nyugállományba.
Mint ismeretes, a nyugdíjazási hullám mögött az áll, hogy a bírák és ügyészek nem nézik jó szemmel, hogy a román kormány – részben világbanki ajánlásra – „rendet vágna” a szolgálati nyugdíjak dzsungelében, a körvonalazódó intézkedések miatt ugyanis csökkenhet a különleges illetményük. A Világbank azt javasolta a bukaresti hatóságoknak, hogy a hozzájárulás elve alapján számolják ki ezentúl a különleges nyugdíjakat, ugyanakkor növeljék a speciális öregségi juttatásban részesülő személyek nyugdíjkorhatárát. A nemzetközi pénzintézet ajánlásai között szerepel az is, hogy 25-ről 30 évre emeljék azt a szolgálati időt, amely letöltése után egy bíró vagy ügyész kezdeményezheti a nyugdíjazását, továbbá fokozatosan 60 évre növeljék a nyugdíjkorhatárukat.
Nicolae Ciucă miniszterelnök előrebocsátotta: a speciális nyugdíjakat szabályozó sürgősségi rendelet rögzíteni fogja, hogy az öregségi juttatás nem lehet nagyobb a nyugdíjas korábbi fizetésénél.
legalábbis Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfőn úgy nyilatkozott, a különleges nyugdíjakra vonatkozó törvénytervezetet néhány napon belül beterjesztik a kormány elé. Azt mondta, a jogszabályjavaslat megfelel az országos helyreállítási tervben (PNRR) rögzített kritériumoknak.
Nem hagyta szó nélkül a nyugdíjazási hullámot Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter, aki szerdán
Leszögezte: a történtek miatt a kormányt nem terheli felelősség. Arra a kérdésre, hogy a hozzá eljutott információk szerint folytatódik-e a hullám, Predoiu azt mondta: „a helyzet lecsillapodott, ám minden azon múlik, hogy mit és hogyan mondanak a vezetők”.
Nem nézik jó szemmel a bírák és ügyészek, hogy a román kormány – részben világbanki ajánlásra – „rendet vágna” a szolgálati nyugdíjak dzsungelében.
Amint arról korábban írtunk, az állami nyugdíjpénztár 2021 decemberében közzétett összesítése szerint összesen 9680 személy részesül különleges illetményben az országban, a jogosultak csaknem fele bíró vagy ügyész, viszont ez a szám nem tartalmazza a nyugállományba vonult katonák, rendőrök, titkosszolgálati alkalmazottak számát. A bírák és ügyészek időskori juttatásának átlagos értéke 20 159, a diplomatáké 5727, az egykori törvényhozóké 4846 lejre rúg. Eközben az országos átlagnyugdíj jelenleg alig haladja meg az 1700 lejt, a 4,7 millió nyugdíjas közül pedig 700 ezren átlagosan 500 lejes illetményben részesülnek.
A speciális nyugdíjakat szabályozó sürgősségi rendelet rögzíteni fogja, hogy a nyugdíj nem lehet nagyobb a nyugdíjas korábbi fizetésénél – jelentette ki szerdán Târgoviştén a miniszterelnök.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!