Fotó: Gecse Noémi
Ismét a kötelező magánnyugdíjalap, vagyis a romániai nyugdíjrendszer második pillérének a felszámolására utalt egy zárt ajtók mögött lezajlott beszélgetésen Lia Olguta Vasilescu munkaügyi miniszter.
2018. február 27., 20:232018. február 27., 20:23
2018. február 28., 13:222018. február 28., 13:22
A Hotnews.ro hírportál által kiszivárogtatott információk szerint a tárcavezető eleve úgy gondolja, hogy nem volt jó ötlet a második pillér. „2008-ban a legfiatalabbaknak megadták a választás lehetőségét: első vagy második pillér. Én megmondom az én véleményemet: nem volt jó, ami történt. Én az első pillért választottam, és úgy gondolom, jó ez így.
Mint ismeretes, nem ez az első alkalom, hogy a tavalyi év elejétől kormányzó szociálliberális koalíció kilátásba helyezi a kötelező magánnyugdíj intézményének a felszámolását. Már hatalomra kerülésük után nem sokkal felröppent a hír, hogy a második pillért be akarják olvasztani az elsőbe, vagyis a kötelező állami nyugdíjalapba, akkor azonban még a kormány képviselői vehemensen cáfolták, hogy ez lenne a tervük. A második kormányalakítással megbízott Mihai Tudose azonban már nyíltan beszélt a témáról, annyit finomítva a kiszivárgott információk képest, hogy nem szántják be a második pillért, ám a hozzájárulók dönthetnek úgy, hogy továbbra is fizetnek a második pillérbe, vagy a járulék teljes összegét az állami alapba folyósítják, amelynek számításai szerint magasabb a hozama, mint a magánnyugdíj-alapoknak.
Tavaly szeptemberben egy tévés nyilatkozatban az azóta már lemondott kormányfő azt mondta, az állampolgárokat tájékoztatni fogják a nyugdíjalapok hozamáról, és az információk birtokában mindenki eldöntheti, hogy a járulék teljes egészét az államra bízza, vagy annak egy részét továbbra is átutaltatja magánbiztosítóknak.
amely a 35 év alattiak számára kötelező, a harmadik pillér a nem kötelező magánnyugdíj. A biztosítottak bruttó jövedelmének 3,75 százalékát utalja át az állam a második pillérbe; a módosítás ezt a második pillért érintheti. Az elmúlt években több lépcsőben emelték Romániában a nyugdíjakat. Az emelések következtében megnőtt a nyugdíjalap deficitje, amely az idén elérheti a 28 milliárd lejt, vagyis a GDP 3,5 százalékát.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!