Távhőár-szabályozás: nincs összefüggés az árliberalizáció és a módszertan között

Az önkormányzatokra bízzák? Július 1-jétől megszűnik a földgáz megawattóránként 68 lejes szabályozott ára •  Fotó: Kristó Róbert/archív

Az önkormányzatokra bízzák? Július 1-jétől megszűnik a földgáz megawattóránként 68 lejes szabályozott ára

Fotó: Kristó Róbert/archív

Nincs köze egymáshoz a földgáz július 1-jétől történő árliberalizációjának és a hőenergia árszabályozásának módszertanában eszközölt esetleges módosításoknak – szögezte le érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán, a Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, akit olyan sajtóhírek megjelenése kapcsán kerestünk, amelyek szerint az idei év közepén várható gázárliberalizációt követően valószínűleg már nem az ANRE, hanem a helyi hatóságok fogják megállapítani a távhő árát.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. február 08., 08:272020. február 08., 08:27

A földgáz július 1-jétől történő árliberalizációjának és a hőenergia árszabályozásának módszertanában eszközölt esetleges módosításoknak nincs köze egymáshoz, a kettőt a központi sajtó mosta össze – pontosított a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, a Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Rámutatott, valóban felmerült annak a lehetősége, hogy a módszertant a hatóság dolgozza ki, hagyja jóvá és felügyeli, de azt az önkormányzatok alkalmazzák. Erre csak a hőenergia-ellátási közszolgáltatásról szóló 2006/325-ös törvény módosítása után lenne lehetőség – hívta fel a figyelmet az illetékes, hangsúlyozva, mindez nem függ össze a földgáz július 1-től életbe lépő árliberalizálásával.

Kié az utolsó szó?

Nagy-Bege Zoltánt azután kerestük meg, hogy a bukaresti sajtóban olyan cikkek láttak napvilágot, amelyek energiapiaci forrásokra hivatkozva arról írtak:

az idei év közepén várható gázárliberalizációt követően valószínűleg már nem az ANRE fogja megállapítani a távhő árát, ahogyan eddig, hanem a helyi hatóságok.

Az Economica.net mérvadó gazdasági hírportál például azt írta, a helyzet alakításához közelálló források azt mondták munkatársának, hogy a hatóságok módosítani szeretnének a szabályozási kereten. „Így az ANRE, amely mostanáig jóváhagyta az előállítási árakat, a továbbiakban is kidolgozza a módszertant, de már nem hagyja jóvá az árakat. Ezeket a helyi hatóságok állapítják meg az említett módszertan szerint, az ANRE pedig időszakosan ellenőrizni fogja ezeket az árakat” – áll az idézett cikkben.

Mint a portál is emlékeztet, jelen pillanatban különben a távhő gigakalóriánkénti ára az ANRE által meghatározott előállítási árból, valamint a forgalmazó és a szolgáltató által meghatározott díjból tevődik össze, és végül – ha akar – az önkormányzat biztosíthat szubvenciót.

Nagy-Bege Zoltán •  Fotó: Simion Mechno/Agerpres Galéria

Nagy-Bege Zoltán

Fotó: Simion Mechno/Agerpres

Elfogadásra várnak az új szabályok

Amint arról több ízben is beszámoltunk, idén július 1-jétől megszűnik a földgáz megawattóránként 68 lejes szabályozott ára, a földgázt a lakossági fogyasztók és a hőenergia termelők is szabadpiaci körülmények között vásárolják meg ettől az időponttól. Az ANRE alelnöke szerint azonban ez még nem vonja maga után a hőenergia árszabályozásának változtatását.

Idézet
Ha a földgáz szabadpiaci ára növekedik – ám ez nem biztos –, a hőenergia termelők költségei is emelkednek, és ezt beleszámolhatják az áraikba”

– részletezte Nagy-Bege Zoltán.

Másrészt ahhoz, hogy a módszert módosítani tudják, első lépésben a parlamentnek el kell fogadnia a 2006/325-ös törvény módosítását. A jogszabály kapcsán már tavaly elkészült az utolsó szakbizottsági jelentés, de még a plénum elé kell kerülnie. Nagy-Bege Zoltán emlékeztetett, az ANRE már 2016-ban átvette a hőenergia árszabályozást az Országos Közszolgálati Szabályozó Hatóságtól (ANRSC), ám azóta nem tudtak saját módszertant és szabályzatokat kiadni, mert a törvényben erre nincs meg a hatáskörük.

Ha a jogszabály módosítását elfogadják, akkor közvitára bocsátják a hőenergia-szabályozás módszertanát, és valóban egyik lehetőség, hogy az önkormányzatokra bízzák annak az alkalmazását.

A közvita során megfogalmazódott állásfoglalások függvényében elképzelhető, hogy csak kisebb „kozmetikázások” lesznek a módszertanban, ám Nagy-Bege Zoltán szerint szükség van radikálisabb változtatásokra, főként ha a kormány kidolgozza a fenntartható támogatási rendszert a veszélyeztetett fogyasztók védelmére.

A szakember rámutatott tulajdonképpen eddig is az önkormányzatoké volt az utolsó szó a hőenergia árának szabályozásában, hiszen miután az ANRSC jóváhagyta a termelőnek a költségekkel alátámasztott árat, azt a helyi önkormányzat is meg kellett, hogy szavazza. Emiatt gyakran fordult elő patthelyzet, arra is volt példa, hogy szerződést bontottak, mert nem egyezett meg a szolgáltató és az önkormányzat az árat illetően. „A javaslat szerint a hatóság kidolgoz egy szakmailag megalapozott módszertant, hogy a hőenergia termelő mi alapján számolja ki az árait, bekerülhet egy láttamozási kötelezettség, de az utolsó szó az önkormányzaté lesz, ahogy tulajdonképpen jelenleg is történik” – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 11., hétfő

Grindeanu: 1000 kilométer új autópálya az „óvatos” forgatókönyv

Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.

Grindeanu: 1000 kilométer új autópálya az „óvatos” forgatókönyv
2024. november 11., hétfő

Csúcson a bitcoin: Trump elnökké választása elhozhatta a kriptovaluták aranykorát

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.

Csúcson a bitcoin: Trump elnökké választása elhozhatta a kriptovaluták aranykorát
2024. november 11., hétfő

Annyira felkészült Románia a télre, hogy már a 100 százalékot is meghaladta a gáztározók telítettsége

Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Annyira felkészült Románia a télre, hogy már a 100 százalékot is meghaladta a gáztározók telítettsége
2024. november 11., hétfő

Tovább nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya

A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya
2024. november 09., szombat

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

2024. november 07., csütörtök

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot
2024. november 07., csütörtök

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány

Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány
2024. november 07., csütörtök

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba

Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba
2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat