Társadalmi és gazdasági bomba a lakosság elöregedése

Társadalmi és gazdasági bomba a lakosság elöregedése

Legalább 50 ezer egészségügyi asszisztensre lenne szükség, megakadályozandó a rendszer összeomlását

Fotó: Gábos Albin

Egy nemrég napvilágot látott felmérés szerint a romániai lakosság elöregedése, a sérülékeny társadalmi réteg romló egészségi állapota, valamint az egészségügyi szakszemélyzet kivándorlása hatalmas kihívások elé állítja a következő években az ellátórendszert. A Krónikának nyilatkozó szakember elmondta, a folyamatot megakadályozandó, hangsúlyt kell fektetni a szakember-utánpótlásra, a képzett munkaerő megtartására.

Bíró Blanka

2022. május 14., 17:432022. május 14., 17:43

Az orvosok, asszisztensek, ápolók migrációja miatt Romániában kockázatossá válhat az egészségügyi ellátás, az országban még legalább 50 ezer asszisztensre lenne szükség, hogy a következő évek kihívásainak megfeleljen a rendszer. Jelenleg nincs égető hiány egészségügyi asszisztensből, a meghirdetett állásokra általában még többen is jelentkeznek, viszont hét-nyolc év múlva a jelenleg dolgozók mintegy egyharmada nyugdíjba vonul, és akkor összeomlás fenyegeti a rendszert – szögezte le megkeresésünkre Vasile Neagovici, a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei vezetője.

A témában a Frame tanácsadó cég a bukaresti Carol Davila Egészségügyi Posztlíceum és a Mioara Mincu Elméleti Líceum megbízásából készített felmérést, aminek eredményeit hétfőn tették közzé. Az Agerpres hírügynökség által közölt elemzésben arra mutatnak rá, hogy

a lakosság elöregedése és a sérülékeny társadalmi réteg, azaz az idősek és a gyerekek romló egészségi állapota hatalmas kihívások elé állítja a következő években az ellátórendszert, „az elöregedés és a betegségek társadalmi és gazdasági bombaként ketyegnek”.

Romániában a legrosszabb a lakosság egészségi állapota

Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint az idősek aránya 20 százalékkal haladja meg a 14 évnél fiatalabbak számát, a következő években pedig ez az arány romlani fog. A 65 év felettiek száma meghaladta a 3,8 millió főt, ami a lakosság 17,5 százaléka, miközben a gyerekek száma 3,19 millió, vagyis 14,5 százalék. Ez év januárjában az 50 és 54 év közöttiek aránya 8,9 százalékos volt, ez a korcsoport 10–15 év múlva vonul nyugdíjba. A helyzetet tovább rontja, hogy Romániában a lakosság egészségi állapota és a várható élettartam a legrosszabb Európa-szinten, a szív-ér rendszeri megbetegedések jelentik a fő elhalálozási okot, a daganatos betegségek közül a tüdőrák okozza a legtöbb elhalálozást.

Az alkoholfogyasztás, az egészségtelen étkezés mértéke is nagyobb az európai átlagnál, a tinédzserek körében magas a túlsúlyosak és a dohányzók száma, és ez a mutató az elmúlt két évtizedben folyamatosan emelkedett.

A Frames elemzése ezekre az adatokra hivatkozva utal arra, hogy az országban sürgősen növelni kell az egészségügyiasszisztens-képzés mértékét. Szintén a statisztikai hivatal adataira támaszkodva közlik, hogy 2020-ban az országban 137 589 középfokú képesítéssel rendelkező asszisztens dolgozott, 18 ezerrel több, mint 2015-ben, mellettük még 16 784 felsőfokú képesítéssel rendelkező egészségügyi asszisztenst foglalkoztattak a rendszerben. Az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala adatai szerint Romániában az ezer főre jutó egészségügyi szakszemélyzet tekintetében sokkal rosszabb a helyzet, mint a többi tagállamban. E szerint 2019-ben Romániában ezer lakosra 3,2 orvos jutott, míg az uniós átlag 3,9 volt, illetve 7,5 egészségügyi asszisztens, miközben 8,4 volt az ezer főre eső uniós átlag.

Egy tanulmány szerint a közszférában dolgozó egészségügyi asszisztensek száma az elmúlt 23 évben 25 százalékkal csökkent, miközben az ellátásra szoruló betegek száma 12 százalékkal nőtt.

Elemzők szerint valószínű, hogy több mint 100 ezer romániai asszisztens dolgozik külföldön, Románia egyike a legtöbb egészségügyi szakembert az európai munkaerőpiacra kibocsátó országoknak, miközben itthon folyamatosan növekszik a hiány. Az Ápolók Nemzetközi Tanácsa (International Council of Nurses, ICN) arra mutat rá, hogy a koronavírus-járvány tovább rontotta az amúgy is törékeny globális helyzetet, a következő évtizedben világszinten még 13 millió ápolóra lenne szükség, a jelenleg dolgozó 28 milliót kiegészítve. Ezenkívül számíthatunk arra, hogy világszinten minden hatodik egészségügyi asszisztens a következő tíz évben nyugdíjba vonul, ami azt eredményezi, hogy 4,7 millió pályakezdőre lesz szükség, hogy őket helyettesítsék.

Galéria

Az egészségügyi szakszemélyzet kivándorlása kihívások elé állítja a következő években az ellátórendszert

Fotó: 123RF

Előtérben a magán egészségügyi ellátórendszer

A romániai lakosság hozzáférése az egészségügyi alapellátáshoz különösen vidéken okoz gondot, ami azt eredményezi, hogy a különben megelőzhető betegségekben szenvedő betegek állapota súlyosbodik. A kezelhető betegségek okozta elhalálozás nálunk kétszer nagyobb, mint az uniós átlag, ezek között szerepel a prosztata- és a mellrák – mutat rá az Európai Bizottság jelentése.

Az országban Vaslui megyében a legmagasabb – 23 százalékos – azok aránya, akik nehezen jutnak hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz, az erdélyi megyék közül Kovászna, Brassó és Szeben megyében a legrosszabb a helyzet, ezekben a megyékben a lakosság 9–15 százaléka nehezen fér hozzá az ellátáshoz.

A Frames elemzése szerint több megyében a szakemberhiány miatt gyakorlatilag lebénult a betegségmegelőző tevékenység. A versenyszféra ugyanakkor erősödik, a magánszakrendelők száma látványosan megnőtt tíz év alatt, míg 2010-ben 7716 működött, 2020-ban már 12 274, és idén az előrejelzések szerint a számuk meghaladja a 13 ezret. Ugyanebben az időszakban a magánkórházak száma is 75-ről 159-re emelkedett. A magán egészségügyi ellátórendszer üzleti forgalma 2020-ban 11 százalékkal nőtt 2019-hez képest, és 312 százalékkal emelkedett, összehasonlítva a 2011-es forgalommal, és elérte a 15,4 milliárd lejt. 2021-re 1 milliárd lejes forgalmat becsülnek, a mérlegek a későbbiekben készültek el. Mindebből következik, hogy a magánszféra nyomást gyakorolt a munkaerőpiacra, hiszen az ott dolgozó asszisztensek száma tíz év alatt megkétszereződött, 2020-ban meghaladta a 45 ezret. Összességében a magán egészségügyi rendszer 78 ezer alkalmazottat foglalkoztatott, 75 százalékkal többet, mint 2010-ben.

Folyamatosan „vadásszák” a tapasztalt, képzett asszisztenseket

Jelenleg nincs hiány egészségügyi asszisztensből, de 2030-ban a „dekrét-generáció” tagjai nyugdíjba vonulnak, ami azt jelenti, hogy az egészségügyi rendszerben az alkalmazottak egyharmada nyugdíjba megy, erre készülni kell, különben összeomlik az ellátás – fogalmazta meg Vasile Neagovici.

A szakszervezeti bizalmi rámutatott, a koronavírus-járvány időszakában nem volt idő és lehetőség a szakemberek képzésére, mindenkit alkalmaztak, akinek volt bátorsága, hogy a pandémia alatt helytálljon, viszont az ágazatban nagyon fontos a tapasztalat és a szaktudás. A következő években finanszírozni kell akár uniós alapokból a továbbképzéseket, és figyelni kell arra, hogy az ott dolgozó szakembereket meg tudják tartani a kórházak, hiszen a magánszféra, Nyugat-Európa folyamatosan lecsap a tapasztalt, képzett asszisztensekre, vonzó bérezést kínálva számukra. Neagovici felidézte,

már 2019-ben egy németországi szemináriumon elhangzott, hogy Németországnak a következő öt évben 50 ezer egészségügyi asszisztensre lesz szüksége, ezt saját képzéssel nem tudják fedezni, így Kelet-Európában toboroznak szakembereket.

Az érdekvédelmi szervezet háromszéki vezetője arra is kitért, hogy a 2018-as fizetések levegővételhez juttatták az egészségügyi alkalmazottakat, de azóta az infláció miatt sokat veszített reálértékéből a jövedelmük. Hozzátette, a feladatok egy részét korszerűsítik, digitalizálják, ezzel a meglevő állások egy részét sikerül talán helyettesíteni, de az egészségügyben mindig szükség lesz emberekre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot