Fotó: Barabás Ákos
Magyarországhoz hasonlóan immár Romániában is lehetőségük nyílik az önkormányzatoknak arra, hogy megvásárolják a kényszerárverésre kerülő ingatlanokat, majd azokat bérbe adják korábbi tulajdonosaiknak.
2017. június 27., 14:522017. június 27., 14:52
2017. június 27., 14:542017. június 27., 14:54
Több éves vita, majd egy államelnöki vétó után a hétvégén hatályba lépett a támogatott lakás fogalmát bevezető jogszabály, amely adósságcsapdába került romániai jelzáloghitelesek ezrei számára jelenthet mentőövet.
A törvénytervezetet a Magyarországon 2009-ben elfogadott jogszabály mintájára, még 2011-ben terjesztették be az RMDSZ képviselői. Az először tavaly elfogadott törvény
A törvényhozók abból indultak ki, hogy sok család nem tudja fedezni ingatlanhitelét, de a jelenlegi szabályok értelmében szociális lakást sem igényelhet, így lakása elárverezése után az utcára kerül. A törvény kimondja, hogy az önkormányzatok által megvásárolt ingatlanok – a polgármesteri hivatalok nemcsak a hitelesek otthonát, hanem más ingatlant is köztulajdonba vehetnek – legtöbb száz négyzetméteresek lehetnek, ezeket pedig ötéves bérleti szerződések alapján adhatják bérbe.
Miközben más ingatlantulajdonnal rendelkező hiteles nem vehet igénybe támogatott lakást, az új jogszabály
A jogszabály többek között azért szenvedett késlekedést, mivel tavaly Klaus Johannis államfő visszaküldte a parlamentnek (az államelnöknek egyszer van lehetősége felülvizsgálati kérelemre), május végén azonban a parlament újból – lényegében változatlan formában – megszavazta.
Már csak azért is elkel a segítség a hiteleseknek, mivel a legfrissebb adatok szerint
ugyanakkor 674 ezerre rúg azoknak az adósoknak a száma, akik harminc napnál nagyobb hátralékot halmoztak fel részletük törlesztése terén.
Várhatóan augusztusban lép hatályba az országban a magáncsőd intézményét bevezető, a parlament által még két évvel ezelőtt elfogadott törvény, amely lehetővé teszi a jóhiszemű eladósodott magánszemélyeknek, hogy csődbiztos felügyelete alatt átütemezzék adósságaikat, és egy ötéves adósságrendezési terv kidolgozásával elkerüljék az adósságcsapdát.
Augusztus elsejétől lép hatályba a magáncsőd intézménye Romániában, miután a kormány elfogadta a vonatkozó jogszabály alkalmazási módszertanát.
az alkotmánybíróság ugyanis februárban az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította azt a januárban hatályba lépett jogszabályt, amely alapján a szerződéskötéskor érvényes árfolyamon váltható át lejhitelre a svájci frankban felvett lakossági kölcsön.
Szakértők szerint a most hatályba lépő törvények ellenére sem élveznek megfelelő védelmet az országban a hitelesek, a pár hónapja lehetővé vált elsétálás révén ugyanis (a rendelkezés lehetővé teszi, hogy adósságuk teljes visszafizetése helyett az ügyfelek átadják a bankoknak a hitelbiztosítékban megjelölt ingatlant) otthonukkal együtt az eddig törlesztett összeget is elveszítik.
„Más európai országokéhoz hasonlóan a romániai fogyasztók is úgy érzik, hogy a pénzügyi és a banki ágazat szigorú felügyelete esetén
– vélekedik Monica Calu jogász.
A fogyasztóvédelmi hatóság szakértője szerint a Román Nemzeti Bankot (BNR) fokozott felelősség terheli a hitelesek eladósodottsága terén amiatt, hogy tíz évvel ezelőtt lehetővé tette a kereskedelmi pénzintézetek számára, hogy magánszemélyek esetében jövedelmük hetven százalékára emeljék a maximális eladósodottsági szintet.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!