Takarékoskodni kell az erőforrásokkal – Romániában a csökkenő energiafogyasztás az ipar mélyrepülését tükrözi

•  Fotó: Pixabay.com

Fotó: Pixabay.com

Több mint öt százalékkal csökkent Romániában az elektromosenergia-fogyasztás az év első négy hónapjában az elmúlt év hasonló időszakához képest. Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke a Krónikának kifejtette, ez a csökkenés még nem a tudatosságot, hanem a romániai ipar mélyrepülését tükrözi. Bár a következő időszakban elkerülhetetlenül felértékelődik az energiahatékonyság, sokkal fontosabb lesz, hogy takarékoskodjunk az erőforrásokkal.

Bíró Blanka

2022. július 27., 07:512022. július 27., 07:51

Az idei év első négy hónapjában 5,2 százalékkal csökkent az elektromosenergia-fogyasztás az országban az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) kimutatása alapján felbontásban az ipari fogyasztás 6,3 százalékkal esett vissza, a háztartási fogyasztók viszont 3,2 százalékkal használtak kevesebb villamos energiát. Hasonlóképpen a romániai áramtermelés is visszaesett 6,4 százalékkal, ezen belül a vízi erőművek termelték a legtöbb energiát, az össztermelés 30 százalékát, a cernavodai atomerőmű a második helyen áll a termelés terén, majd a szélerőművek következnek.

Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke megkeresésünkre kifejtette, nem lehet pontosan meghatározni, mi az oka a fogyasztás csökkenésének, ám nagy valószínűséggel nem az áll a háttérben, hogy energiahatékonyabbak lettünk, és jobban figyelünk a fogyasztásra, takarékoskodunk az árammal.

Szerinte sokkal inkább a romániai ipar mélyrepülését, a gazdaság lassulását tükrözi a csökkenő fogyasztás.

A szakértő arra is kitért, hogy a 2020, 2021-es éveket a pandémia, a korlátozások jellemezték leginkább, így ha az idei fogyasztást a tavalyival vetjük össze, nehéz messzemenő következtetéseket levonni, viszont 2019-cel összehasonlítva már „ég és föld” a különbség. Példaként említette, hogy 2019-ben is volt egy hasonló hőhullám, mint az elmúlt hetekben, és akkor az 9500 megawattos fogyasztást eredményezett. Idén első ízben a júliusi kánikulában érte el a hazai fogyasztás a 7500 megawattot, egyszer súrolta a 8000-et, de messze elmaradt a 2019-es rekordtól.

Ez is azt mutatja, hogy a gazdaság lassul, bizonyos iparágak nem működnek, kánikulában nem kapcsolják be nagy fokozaton a gyárakban a klímát.

„Minden területnek megvan a sajátossága, különböző problémákkal küzdenek – a humánerőforrás, az alapanyag hiánya –, de olyan helyzet is van, hogy azért álltak le, mert túl drága az energia” – részletezte a hatóság alelnöke.

korábban írtuk

Visszaesett a villamos- és hőenergia, illetve a gáz előállítása és szolgáltatása az első öt hónapban Romániában
Visszaesett a villamos- és hőenergia, illetve a gáz előállítása és szolgáltatása az első öt hónapban Romániában

Romániában 0,8 százalékkal csökkent az ipari termelés a nyers adatok szerint az idei első öt hónapban a tavalyi év azonos időszakához mérten – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.

A legolcsóbb energia az, amit el sem fogyasztunk

A lakossági fogyasztók esetében 3,2 százalékkal csökkent a fogyasztás tavalyhoz képest, de ebben az esetben figyelembe kell venni, hogy 2020-ban és 2021-ben megnőtt a fogyasztás a háztartásokban. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, 2020 és 2021 a pandémia, a korlátozások, emiatt pedig a távmunka évei voltak, az emberek otthon maradtak, és több energiát fogyasztottak. Idén ez már valamilyen mértékben megváltozott, egyre kevesebben dolgoznak otthon, távmunkában, ennek tudható be, hogy csökkent a fogyasztás.

A hatóság alelnöke szerint biztató lenne, ha a fogyasztáscsökkenés legalább egy töredékét annak könyvelhetnénk el, hogy az emberek az emelkedő árak miatt is tudatosabbak, figyelnek az energiahasználatra, takarékoskodnak.

Kérdéses azonban, hogy a kormánynak meddig lesznek forrásai arra, hogy fenntartsa a jelenleg érvényben levő árkompenzációt az elektromos energia és a földgáz esetében, de még ha néhány évig biztosítani tudja is ezt a támogatást, akkor is figyelni kell a fogyasztásra, mert az erőforrások végesek, egyre drágább a kőolaj, a földgáz, a villamos energia.

„Az energiahatékonyság aranyszabálya, hogy az a legolcsóbb energia, amit nem fogyasztunk el, de tulajdonképpen az a legolcsóbb, amit meg sem termelünk, hiszen a megtermelt, de fel nem használt energiának is költségei vannak. A következő időszakban felértékelődik az energiahatékonyság, sokkal fontosabb lesz, hogy az erőforrásokkal takarékoskodjunk” – hívta fel a figyelmet a hatóság alelnöke.

korábban írtuk

Bukaresti kormány: a romániai lakosok nem szenvedik meg az Unió által megszabott gázfogyasztás-csökkentést
Bukaresti kormány: a romániai lakosok nem szenvedik meg az Unió által megszabott gázfogyasztás-csökkentést

Románia kormánya arról biztosította a lakosságot, a kis- és közepes vállalkozásokat, a szociális tevékenységet folytató szolgáltatókat, a kiemelt fontosságú ipari szereplőket, hogy a gázfogyasztást csökkentő intézkedések nem érintik majd őket. 

A kereslet tartja magasan az árakat

Az ANRE illetékese úgy látja, jelenleg az energiahordozók – földgáz, kőolaj, elektromos áram – árát a kereslet tartja magasan, ezért ha ezen az oldalon változtatni tudunk, csökkentjük a fogyasztást, mérséklődik az árra nehezedő nyomás. Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre kifejtette, helytálló a Nemzetközi Energiaügynökség becslése, miszerint ha 1 Celsius-fokkal alacsonyabbra állítjuk a fűtést, az jelentős mértékben csökkenti a gázigényt.

„Nem lehet meghatározni, mi az optimális fűtés, de ha a háztartások számottevő része az addig megszokotthoz képest fél vagy 1 Celsius-fokkal lejjebb csavarja a fűtést, annak látványos eredménye lehetne nemcsak az egyéni fogyasztói számlákon, hanem az országos energiafogyasztásra nézve is” – hangsúlyozta a szakértő.

Hozzátette, ahhoz, hogy az országos fogyasztást legalább 10 százalékkal csökkentsük, nem elég a hozzáálláson változtatni, beruházásokra is szükség van, ki kell használni a megújulóenergia-termelést és az energiahatékonyságot támogató programokat, intézkedéscsomagokat.

Bármilyen beruházás, ami csökkenti a fogyasztást, még a magas árak közepette is nagyon hamar megtérül.

Felvetésünkre, miszerint adott esetben kell-e racionalizálni a fogyasztást a fogyatkozó ellátás miatt, Nagy-Bege Zoltán kifejtette, ennek a veszélynek legkevésbé a háztartási fogyasztók vannak kitéve;

ha korlátozásokat kell bevezetni, ők kerülnek sorra utolsónak.

„Viszont arra is gondolnunk kell, hogy ha tudatos magatartással csökkentjük a fogyasztást, akkor több energiát hagyunk az iparnak. Az ipar pedig azért fontos eleme a képletnek, mert munkahelyeket biztosít. Sokkal fontosabb, hogy az embereknek legyen munkahelyük, fizetésük, amiből törleszteni tudják az energiaszámlákat, mint az, hogy az állam biztosítja ugyan az olcsóbb energiát, de munkahelyek szűnnek meg, az embereknek nincs jövedelmük, nem tudják fizetni a számláikat, és már nem a tudatosság, hanem a kényszer viszi őket takarékoskodásra” – szögezte le a Krónikának Nagy-Bege Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében

Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében
2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban