Takarékoskodni kell az erőforrásokkal – Romániában a csökkenő energiafogyasztás az ipar mélyrepülését tükrözi

•  Fotó: Pixabay.com

Fotó: Pixabay.com

Több mint öt százalékkal csökkent Romániában az elektromosenergia-fogyasztás az év első négy hónapjában az elmúlt év hasonló időszakához képest. Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke a Krónikának kifejtette, ez a csökkenés még nem a tudatosságot, hanem a romániai ipar mélyrepülését tükrözi. Bár a következő időszakban elkerülhetetlenül felértékelődik az energiahatékonyság, sokkal fontosabb lesz, hogy takarékoskodjunk az erőforrásokkal.

Bíró Blanka

2022. július 27., 07:512022. július 27., 07:51

Az idei év első négy hónapjában 5,2 százalékkal csökkent az elektromosenergia-fogyasztás az országban az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) kimutatása alapján felbontásban az ipari fogyasztás 6,3 százalékkal esett vissza, a háztartási fogyasztók viszont 3,2 százalékkal használtak kevesebb villamos energiát. Hasonlóképpen a romániai áramtermelés is visszaesett 6,4 százalékkal, ezen belül a vízi erőművek termelték a legtöbb energiát, az össztermelés 30 százalékát, a cernavodai atomerőmű a második helyen áll a termelés terén, majd a szélerőművek következnek.

Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke megkeresésünkre kifejtette, nem lehet pontosan meghatározni, mi az oka a fogyasztás csökkenésének, ám nagy valószínűséggel nem az áll a háttérben, hogy energiahatékonyabbak lettünk, és jobban figyelünk a fogyasztásra, takarékoskodunk az árammal.

Szerinte sokkal inkább a romániai ipar mélyrepülését, a gazdaság lassulását tükrözi a csökkenő fogyasztás.

A szakértő arra is kitért, hogy a 2020, 2021-es éveket a pandémia, a korlátozások jellemezték leginkább, így ha az idei fogyasztást a tavalyival vetjük össze, nehéz messzemenő következtetéseket levonni, viszont 2019-cel összehasonlítva már „ég és föld” a különbség. Példaként említette, hogy 2019-ben is volt egy hasonló hőhullám, mint az elmúlt hetekben, és akkor az 9500 megawattos fogyasztást eredményezett. Idén első ízben a júliusi kánikulában érte el a hazai fogyasztás a 7500 megawattot, egyszer súrolta a 8000-et, de messze elmaradt a 2019-es rekordtól.

Ez is azt mutatja, hogy a gazdaság lassul, bizonyos iparágak nem működnek, kánikulában nem kapcsolják be nagy fokozaton a gyárakban a klímát.

„Minden területnek megvan a sajátossága, különböző problémákkal küzdenek – a humánerőforrás, az alapanyag hiánya –, de olyan helyzet is van, hogy azért álltak le, mert túl drága az energia” – részletezte a hatóság alelnöke.

korábban írtuk

Visszaesett a villamos- és hőenergia, illetve a gáz előállítása és szolgáltatása az első öt hónapban Romániában
Visszaesett a villamos- és hőenergia, illetve a gáz előállítása és szolgáltatása az első öt hónapban Romániában

Romániában 0,8 százalékkal csökkent az ipari termelés a nyers adatok szerint az idei első öt hónapban a tavalyi év azonos időszakához mérten – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.

A legolcsóbb energia az, amit el sem fogyasztunk

A lakossági fogyasztók esetében 3,2 százalékkal csökkent a fogyasztás tavalyhoz képest, de ebben az esetben figyelembe kell venni, hogy 2020-ban és 2021-ben megnőtt a fogyasztás a háztartásokban. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, 2020 és 2021 a pandémia, a korlátozások, emiatt pedig a távmunka évei voltak, az emberek otthon maradtak, és több energiát fogyasztottak. Idén ez már valamilyen mértékben megváltozott, egyre kevesebben dolgoznak otthon, távmunkában, ennek tudható be, hogy csökkent a fogyasztás.

A hatóság alelnöke szerint biztató lenne, ha a fogyasztáscsökkenés legalább egy töredékét annak könyvelhetnénk el, hogy az emberek az emelkedő árak miatt is tudatosabbak, figyelnek az energiahasználatra, takarékoskodnak.

Kérdéses azonban, hogy a kormánynak meddig lesznek forrásai arra, hogy fenntartsa a jelenleg érvényben levő árkompenzációt az elektromos energia és a földgáz esetében, de még ha néhány évig biztosítani tudja is ezt a támogatást, akkor is figyelni kell a fogyasztásra, mert az erőforrások végesek, egyre drágább a kőolaj, a földgáz, a villamos energia.

„Az energiahatékonyság aranyszabálya, hogy az a legolcsóbb energia, amit nem fogyasztunk el, de tulajdonképpen az a legolcsóbb, amit meg sem termelünk, hiszen a megtermelt, de fel nem használt energiának is költségei vannak. A következő időszakban felértékelődik az energiahatékonyság, sokkal fontosabb lesz, hogy az erőforrásokkal takarékoskodjunk” – hívta fel a figyelmet a hatóság alelnöke.

korábban írtuk

Bukaresti kormány: a romániai lakosok nem szenvedik meg az Unió által megszabott gázfogyasztás-csökkentést
Bukaresti kormány: a romániai lakosok nem szenvedik meg az Unió által megszabott gázfogyasztás-csökkentést

Románia kormánya arról biztosította a lakosságot, a kis- és közepes vállalkozásokat, a szociális tevékenységet folytató szolgáltatókat, a kiemelt fontosságú ipari szereplőket, hogy a gázfogyasztást csökkentő intézkedések nem érintik majd őket. 

A kereslet tartja magasan az árakat

Az ANRE illetékese úgy látja, jelenleg az energiahordozók – földgáz, kőolaj, elektromos áram – árát a kereslet tartja magasan, ezért ha ezen az oldalon változtatni tudunk, csökkentjük a fogyasztást, mérséklődik az árra nehezedő nyomás. Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre kifejtette, helytálló a Nemzetközi Energiaügynökség becslése, miszerint ha 1 Celsius-fokkal alacsonyabbra állítjuk a fűtést, az jelentős mértékben csökkenti a gázigényt.

„Nem lehet meghatározni, mi az optimális fűtés, de ha a háztartások számottevő része az addig megszokotthoz képest fél vagy 1 Celsius-fokkal lejjebb csavarja a fűtést, annak látványos eredménye lehetne nemcsak az egyéni fogyasztói számlákon, hanem az országos energiafogyasztásra nézve is” – hangsúlyozta a szakértő.

Hozzátette, ahhoz, hogy az országos fogyasztást legalább 10 százalékkal csökkentsük, nem elég a hozzáálláson változtatni, beruházásokra is szükség van, ki kell használni a megújulóenergia-termelést és az energiahatékonyságot támogató programokat, intézkedéscsomagokat.

Bármilyen beruházás, ami csökkenti a fogyasztást, még a magas árak közepette is nagyon hamar megtérül.

Felvetésünkre, miszerint adott esetben kell-e racionalizálni a fogyasztást a fogyatkozó ellátás miatt, Nagy-Bege Zoltán kifejtette, ennek a veszélynek legkevésbé a háztartási fogyasztók vannak kitéve;

ha korlátozásokat kell bevezetni, ők kerülnek sorra utolsónak.

„Viszont arra is gondolnunk kell, hogy ha tudatos magatartással csökkentjük a fogyasztást, akkor több energiát hagyunk az iparnak. Az ipar pedig azért fontos eleme a képletnek, mert munkahelyeket biztosít. Sokkal fontosabb, hogy az embereknek legyen munkahelyük, fizetésük, amiből törleszteni tudják az energiaszámlákat, mint az, hogy az állam biztosítja ugyan az olcsóbb energiát, de munkahelyek szűnnek meg, az embereknek nincs jövedelmük, nem tudják fizetni a számláikat, és már nem a tudatosság, hanem a kényszer viszi őket takarékoskodásra” – szögezte le a Krónikának Nagy-Bege Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet

Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet
2024. november 04., hétfő

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra

November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra
2024. november 04., hétfő

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást
2024. november 04., hétfő

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly

Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly
2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát