Az ígéret szép szó, és semmi több. A jelek szerint az idei költségvetésből nem futja az Erdély-Moldva sztrádára
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
A Pro Infrastruktúra Egyesület szerint távolról sem elég a kormány által sztrádaépítésre előirányzott pénzösszeg. A legoptimistább forgatókönyv szerint is alig több, mint 60 kilométerrel bővülhet az autópálya-hálózat.
2019. február 05., 19:042019. február 05., 19:04
Nem irányzott elő elegendő pénzt a kormány a 2019-es évi állami költségvetés tervezetében a megkezdett autópálya-építések folytatására – kongatta meg a vészharangot az infrastrukturális projekteket árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület.
Mint a civilek Facebook-bejegyzésükben rámutatnak,
– az előbbi befejezéséhez szükséges pénz alig egyharmada áll szerintük rendelkezésre, míg utóbbinál csak az összeg negyede. Holott – teszik hozzá – a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR) igazgatója, Narcis Neaga nemrég azt ígérte, hogy 2019-ben átadják a forgalomnak a Sebes–Torda-sztráda 1-es és 2-es szakaszát, és az észak-erdélyi autópályából is elkészül az Aranyosgyéres–Maroskece-, illetve a Maroskece–Radnót-szakasz.
„A CNAIR által közölt jelentésekből és a most közzétett büdzsé számait nézve azt látjuk, hogy az Aranyosgyéres–Maroskece–Radnót-szakaszra áfával együtt 462 millió lej szükséges, hogy mindkét szerződés 100 százalékban megvalósuljon. Mennyit utal ki a kormány? Alig 164,4 millió lejt (35,6%) az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely és Bors közötti teljes hosszára (még vannak más kisebb szakaszok, amelyek elméletileg pénzt fognak emészteni)” – irányítják rá a figyelmet az egyesület szakértői. Kitérnek a terepen tapasztalt „nyers valóságra” is, ami szerint a Straco által épített Gyéres–Kece-szakasz megvalósítása jelenleg 19 százalékos, úgy, hogy tavaly a munka alig 13 százalékát sikerült a vállalkozásnak elvégeznie. Az Astaldi valamivel jobban áll a Kece és Radnót közötti szakasszal, 58 százalékkal ugyanis végeztek. A szakemberek szerint a Szászsebes–Gyulafehérvár–Nagyenyed-sztrádához 660 millió lejre lenne szükség, ellenben csak 160 milliót utaltak ki.
A Pro Infrastruktúra Egyesület szerint
„A többi csak ígéret a naivoknak, ordas félretájékoztatás, óriási hazugság” – szögezik le.
Közben sokan azt róják fel a szociálliberális koalíciónak, hogy egyetlen lejt sem utalt ki a büdzsé tervezetében az Egyesülésről elnevezett, Marosvásárhely–Jászvásár-sztrádára. A kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) Iaşi megyei szervezetének tegnapi közleménye viszont biztosra veszi, hogy lesz pénz, csak ezt egy önálló cikkelybe foglalják bele a költségvetési törvényben, a beruházás ugyanis szerepel a CNAIR fejlesztési tervében.
A költségvetés tervezete amúgy továbbra is arra vár, hogy a kormány elfogadja, majd a parlament elé terjessze megvitatásra és elfogadásra, és úgy tűnik, a folyamat tovább nyúlik, kiszivárgott információk szerint ugyanis a Dăncilă-kabinet az előzetes bejelentésekkel ellentétesen nem kedden, hanem pénteken tűzi napirendre a jogszabályjavaslatot.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) meghirdette a versenytárgyalást Medgyes 8,5 kilométeres körgyűrűjének megtervezésére és kivitelezésére a közbeszerzési online platformon (SICAP). A szerződés 30 hónapos futamidejű lesz, amiből 6 hónap a tervezés és 24 hónap az építkezés. A kivitelezőnek legalább 36 hónap garanciát kell vállalnia az elvégzett munkálatokért – közölte a CNAIR. A projekt becsült költsége áfa nélkül 125 739 114 lej.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!