Tíz kilométernyi autópályát lehetne megépíteni a Marosvásárhely–Jászvásár sztráda megvalósíthatósági tanulmányára előirányzott pénzösszegből – hívja fel a figyelmet az Economica.net.
2016. december 07., 17:422016. december 07., 17:42
2016. december 07., 18:582016. december 07., 18:58
A gazdasági hírportál újságírója a kormány 2016–2020-as időszakra szóló gazdasági reformjának tervezetéből idéz. A gazdasági minisztérium honlapján közzétett dokumentumban az Erdélyt Moldvával összekötő sztráda mellett még két nagy infrastrukturális projekt szerepel: Bukarest északi körgyűrűje, valamint a Nagyszeben–Piteşti autópálya – utóbbira 1,7 milliárd eurós költségvetést irányoznak elő, amiből 116,6 kilométernyi aszfaltcsíknak kell elkészülnie.
A Versenyképes Románia című dokumentum 300 millió eurót irányoz elő a Marosvásárhely–Jászvásár-sztráda megvalósíthatósági tanulmányára. Az Economica.net, látva az összeget, megkereste a kormány illetékeseit, hogy valóban jól írták-e az összeget. A hivatalos válaszból pedig kiderült, hogy mivel hegyvidéki útvonalról van szó, jóval nehezebb tervezni, így kell 300 millió euró a tervekhez.A portál mintegy kuriózumként jegyzi meg, hogy a hegyeket szintén érintő, Szeben– Piteşti-sztráda megvalósíthatósági tanulmányára „alig” 10 millió eurót fordítanak.
Ugyanakkor – emlékeztet a cikk is – Dacian Cioloş miniszterelnök áprilisban a moldovai köztársaságbeli honatyáknak még azt mondta, hogy a Vásárhelytől egészen Ungheni-ig nyúló autópálya megvalósíthatósági tanulmánya és műszaki terve várhatóan 36 millió eurót emészt fel. Az Erdélyt Moldvával összekötő sztrádát egyébként három nagyobb szakaszban tervezik megépíteni: Vásárhely-Gyergyóditró (91,6 kilométer), Ditró–Târgu Neamţ (118 kilométer) és Târgu Neamţ–Ungheni (100,6 kilométer).
Mint ismeretes, az autópálya első megvalósíthatósági tanulmányának még 2011-ben nekifogtak, 2012-ben azonban leállt a munka, miután kiderült, hogy a Vásárhely–Jászvásár-szakasz megépítése legalább 9 milliárd eurót emésztene fel. Idén áprilisban viszont Dacian Cioloş azt ígérte a moldovai honatyáknak, hogy megpróbálnak pénzt keríteni az egészen Ungheni-ig haladó sztráda megvalósíthatósági tanulmányának aktualizálására.
Szeptember 30-án az országos útügyi hatóság azt közölte, hogy újra aktiválták a Marosvásárhely–Gyergyóditró-szakasz megvalósíthatósági tanulmányának felülvizsgálatáról szóló, 5 millió euró értékű szerződést. A közlekedésügyi minisztérium eközben novemberben arról számolt be, hogy megkezdték a Târgu Neamţ–Jászvásár–Ungheni közötti 134 kilométeres szakasz megvalósíthatósági tanulmányának és műszaki tervének elkészítésére kiírandó versenytárgyalás előkészületeit. Ugyanakkor közölték azt is, hogy a Ditró–Târgu Neamţ szakaszra hamarosan meghirdetik a licitet. A master planba foglalt számítások szerint egyébként a Vásárhelytől Ungheni-ig érő sztrádát 4,07 milliárd euróból meg lehet építeni. Ezzel a költségvetéssel ez lenne a legdrágább romániai autópálya.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!