Tíz kilométernyi autópályát lehetne megépíteni a Marosvásárhely–Jászvásár sztráda megvalósíthatósági tanulmányára előirányzott pénzösszegből – hívja fel a figyelmet az Economica.net.
2016. december 07., 17:422016. december 07., 17:42
2016. december 07., 18:582016. december 07., 18:58
A gazdasági hírportál újságírója a kormány 2016–2020-as időszakra szóló gazdasági reformjának tervezetéből idéz. A gazdasági minisztérium honlapján közzétett dokumentumban az Erdélyt Moldvával összekötő sztráda mellett még két nagy infrastrukturális projekt szerepel: Bukarest északi körgyűrűje, valamint a Nagyszeben–Piteşti autópálya – utóbbira 1,7 milliárd eurós költségvetést irányoznak elő, amiből 116,6 kilométernyi aszfaltcsíknak kell elkészülnie.
A Versenyképes Románia című dokumentum 300 millió eurót irányoz elő a Marosvásárhely–Jászvásár-sztráda megvalósíthatósági tanulmányára. Az Economica.net, látva az összeget, megkereste a kormány illetékeseit, hogy valóban jól írták-e az összeget. A hivatalos válaszból pedig kiderült, hogy mivel hegyvidéki útvonalról van szó, jóval nehezebb tervezni, így kell 300 millió euró a tervekhez.A portál mintegy kuriózumként jegyzi meg, hogy a hegyeket szintén érintő, Szeben– Piteşti-sztráda megvalósíthatósági tanulmányára „alig” 10 millió eurót fordítanak.
Ugyanakkor – emlékeztet a cikk is – Dacian Cioloş miniszterelnök áprilisban a moldovai köztársaságbeli honatyáknak még azt mondta, hogy a Vásárhelytől egészen Ungheni-ig nyúló autópálya megvalósíthatósági tanulmánya és műszaki terve várhatóan 36 millió eurót emészt fel. Az Erdélyt Moldvával összekötő sztrádát egyébként három nagyobb szakaszban tervezik megépíteni: Vásárhely-Gyergyóditró (91,6 kilométer), Ditró–Târgu Neamţ (118 kilométer) és Târgu Neamţ–Ungheni (100,6 kilométer).
Mint ismeretes, az autópálya első megvalósíthatósági tanulmányának még 2011-ben nekifogtak, 2012-ben azonban leállt a munka, miután kiderült, hogy a Vásárhely–Jászvásár-szakasz megépítése legalább 9 milliárd eurót emésztene fel. Idén áprilisban viszont Dacian Cioloş azt ígérte a moldovai honatyáknak, hogy megpróbálnak pénzt keríteni az egészen Ungheni-ig haladó sztráda megvalósíthatósági tanulmányának aktualizálására.
Szeptember 30-án az országos útügyi hatóság azt közölte, hogy újra aktiválták a Marosvásárhely–Gyergyóditró-szakasz megvalósíthatósági tanulmányának felülvizsgálatáról szóló, 5 millió euró értékű szerződést. A közlekedésügyi minisztérium eközben novemberben arról számolt be, hogy megkezdték a Târgu Neamţ–Jászvásár–Ungheni közötti 134 kilométeres szakasz megvalósíthatósági tanulmányának és műszaki tervének elkészítésére kiírandó versenytárgyalás előkészületeit. Ugyanakkor közölték azt is, hogy a Ditró–Târgu Neamţ szakaszra hamarosan meghirdetik a licitet. A master planba foglalt számítások szerint egyébként a Vásárhelytől Ungheni-ig érő sztrádát 4,07 milliárd euróból meg lehet építeni. Ezzel a költségvetéssel ez lenne a legdrágább romániai autópálya.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!