Márciusi ostrom. A járvány elején kirobbant pánik miatt sok helyen letakarították a boltok polcait
Fotó: Beliczay László
Felpörgette márciusban a fogyasztást a koronavírus-járvány és az amiatt bevezetett szükségállapot. A statisztikák alapján is jól látható, hogy megugrott az élelmiszerek iránti kereslet, a nem élelmiszer jellegű termékek viszont kevésbé voltak népszerűek.
2020. május 07., 10:592020. május 07., 10:59
2020. május 07., 11:092020. május 07., 11:09
Tetten érhető a statisztikákban is a márciusi vásárlási láz, amely a koronavírus-járvány begyűrűzése után kezdődött, majd a kijárási korlátozások bejelentését követő napokban tetőzött, amikor jószerével eltűnt a romániai boltokból a cukor, a liszt, az élesztő vagy éppen a vécépapír.
– derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A friss statisztikák ugyanakkor arra is rávilágítanak, hogy az élelmiszerek forgalma bővült márciusban a legnagyobb mértékben, a növekedés 12,3 százalékos volt, miközben a nem élelmiszer jellegű áruk iránti kereslet megcsappant.
A statisztikai intézet szerdai közleménye rámutat: az első negyedévben a román kiskereskedelmi forgalom volumene a szezonális és naptárhatással kiigazított adat szerint a növekedés 7,5 százalék volt a tavalyi év azonos időszakához mérten.
A nem élelmiszerekből 7,5 százalékkal többet adtak el, míg az üzemanyag értékesítése 3,7 százalékkal emelkedett.
Márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz mérten a kiskereskedelmi forgalom volumene 3,9 százalékkal nőtt a nyers adatok szerint, a szezonális és naptáratással kiigazított érték szerint a bővülés 4,1 százalék volt. Februárhoz mérten a kiskereskedelmi forgalom 5 százalékkal, a kiigazított érték szerint 3,6 százalékkal emelkedett.
Amint arról korábban írtunk, tavaly egész évben 7,2 százalékkal nőtt a román kiskereskedelmi forgalom volumene az előző évhez mérten.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
1 hozzászólás