Márciusi ostrom. A járvány elején kirobbant pánik miatt sok helyen letakarították a boltok polcait
Fotó: Beliczay László
Felpörgette márciusban a fogyasztást a koronavírus-járvány és az amiatt bevezetett szükségállapot. A statisztikák alapján is jól látható, hogy megugrott az élelmiszerek iránti kereslet, a nem élelmiszer jellegű termékek viszont kevésbé voltak népszerűek.
2020. május 07., 10:592020. május 07., 10:59
2020. május 07., 11:092020. május 07., 11:09
Tetten érhető a statisztikákban is a márciusi vásárlási láz, amely a koronavírus-járvány begyűrűzése után kezdődött, majd a kijárási korlátozások bejelentését követő napokban tetőzött, amikor jószerével eltűnt a romániai boltokból a cukor, a liszt, az élesztő vagy éppen a vécépapír.
– derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A friss statisztikák ugyanakkor arra is rávilágítanak, hogy az élelmiszerek forgalma bővült márciusban a legnagyobb mértékben, a növekedés 12,3 százalékos volt, miközben a nem élelmiszer jellegű áruk iránti kereslet megcsappant.
A statisztikai intézet szerdai közleménye rámutat: az első negyedévben a román kiskereskedelmi forgalom volumene a szezonális és naptárhatással kiigazított adat szerint a növekedés 7,5 százalék volt a tavalyi év azonos időszakához mérten.
A nem élelmiszerekből 7,5 százalékkal többet adtak el, míg az üzemanyag értékesítése 3,7 százalékkal emelkedett.
Márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz mérten a kiskereskedelmi forgalom volumene 3,9 százalékkal nőtt a nyers adatok szerint, a szezonális és naptáratással kiigazított érték szerint a bővülés 4,1 százalék volt. Februárhoz mérten a kiskereskedelmi forgalom 5 százalékkal, a kiigazított érték szerint 3,6 százalékkal emelkedett.
Amint arról korábban írtunk, tavaly egész évben 7,2 százalékkal nőtt a román kiskereskedelmi forgalom volumene az előző évhez mérten.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
1 hozzászólás