Fotó: Kristó Róbert
2012. február 28., 08:122012. február 28., 08:12
A jelenlegi szolgáltatóval, az AVE Huron Kft.-vel azért kell a helyi önkormányzatnak szerződést bontania, mivel uniós előírás, hogy csakis köztulajdonban lévő cégre lehet átruházni a hulladékgazdálkodást. Ugyan áprilisig még az AVE Huron szállítja a szemetet, tegnap már elkezdődött az új hulladékelszállítási szerződések megkötése, már több utca lakóit és cégeket is megkerestek az Eco-Csík cég képviselői. Pál Tamás, a cég csíkszeredai munkapontjának ügyvezetője tegnap arról tájékoztatott, hogy a lakosság tulajdonképpen nem fogja majd megérezni a váltást, egyelőre sem a szemétszállítási díj, sem a begyűjtés programja nem változik.
A szakember azonban azt ígéri, hogy áprilistól több lesz a szelektív gyűjtőedény, az új szolgáltató ugyanis a szelektív hulladékgyűjtés megerősítését tartja fő szempontjának. A lakóházak számára például szelektív gyűjtésre alkalmas műanyag zsákokat biztosítanak, ugyanúgy, ahogy az AVE Huron cég is tette korábban, de aztán beszüntette ezt a gyakorlatot. Pál úgy véli, a mostani kezdeményezés azért tud működni, mert a Csíkszentsimonban létrehozott telephelyen ezt a hulladékot tovább lehet szelektálni, és biztosítva lesz annak felhasználása is. A szakember szerint olyan rendszer életbe léptetése a cél, amely érdekeltté teszi a lakosságot a szelektív gyűjtésben, mert ha ezt teszik, kevesebbet fognak fizetni a hulladékelszállításért. Hozzáfűzte, ez a rendszer nemcsak a családi házak, hanem a tömbházak esetében is alkalmazható lesz.
Ugyanakkor – tudtuk meg – július közepétől új helyre kerül a város szemete, mert a csíktaplocai telepet be kell zárni. Mint arról korábban beszámoltunk, a vonatkozó uniós irányelvek miatt legkésőbb július 16-áig be kell zárni a Csíkszereda határában található szeméttelepet. Ezért a jelenlegi telephely közelében az Eco-Csík Kft.-nek eddig az időpontig egy átrakóállomást kell építenie – a munkálatokkal járó költségek várhatóan elérik a 100 ezer eurót. Ugyan a terület eddig is a város tulajdonát képezte, az állomás pontos helyét még nem határozták meg.
Itt elsősorban a nem szelektált hulladék tömörítése történik majd, egy présfej a hulladékot ötször kisebb térfogatúra, konténerformára tömöríti, így lehet majd elszállítani. A „sűrített” szemét célpontja egyelőre a Kézdiszentlélek melletti szeméttelep lesz, amelynek előnye, hogy ott a legalacsonyabbak a költségek, illetve az, hogy csak 2014-ben kell bezárni. Pál Tamás szerint szeptember a legutolsó határidő, amíg az átrakóállomásnak el kell készülnie, üzembe helyezése előtt a hulladékot tömörítés nélkül szállítják el Csíkszeredából. Amikor pedig megépül a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer keretében a gyergyóremetei tározó, a csíkszeredai hulladék is oda kerül.
A gyergyóremetei regionális hulladéklerakó építési munkálatai azonban a korábbi tervekkel ellentétben még el sem kezdődtek. Bár 2009-ben, amikor véglegesen eldőlt, hogy a gyergyószéki település ad otthont a hulladéklerakónak, még az illetékesek azzal számoltak, hogy a létesítmény 2012-re elkészülhet, ez a forgatókönyv ma már egyre kevésbé tűnik valószínűnek. Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke lapunk megkeresésére elmondta, az önkormányzat várhatóan a következő hetekben fogja csak aláírni a környezetvédelmi minisztérium illetékeseivel az erre vonatkozó szerződést.
„Féléves késéssel kell számolnunk, mivel az elmúlt időszakban több külföldi befektető is akadályozni próbálta az előrehaladást, ugyanis ők szerettek volna hulladéklerakó egységet létesíteni a megyében. Az ellenérdekelt felek többször is feljelentést tettek a hivatal ellen, szerencsére azonban nem jártak sikerrel, nem tudták elvitatni az önkormányzat elsőbbségét” – magyarázta a tanácselnök. Szerinte azonban aggodalomra nincs ok, a szükséges pénzösszeget már sikerült megszerezni, jelenleg pedig a közbeszerzési eljárás zajlik, amely várhatóan a nyár folyamán zárul.
„Tulajdonképpen örülök, hogy a külföldi tulajdonban álló cégek képviselői gátolni próbálták a tevékenységünket, így ugyanis sikerült alaposan körüljárni az ügyet, részletes terveket készíteni. Nem szeretnék jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mikor kezdődnek, illetve fejeződnek be a munkálatok, az előkészületekkel azonban minden rendben van” – összegzett Borboly Csaba.
Kovács Attila, Kőrössy Andrea
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.