2011. október 03., 09:072011. október 03., 09:07
„A multinacionális cégekkel a versenyt csak úgy tudjuk felvenni, ha összefogunk, és a feldolgozói, értékesítési szövetkezeteket létesítünk. Ehhez sok termékre van szükség. El kell érnünk, hogy a boltokban egy külföldi termék mellett ugyanabból lássunk a polcon három székely terméket is” – mondta a pénteki megnyitón Borboly Csaba. A megyei tanács elnöke arra biztatta hallgatóságát, hogy amikor vásárolnak, a címkén az összetevők és a szavatossági dátum mellett azt is nézzék meg, hol készült az adott áru, szerepel-e rajta a székely termék logó vagy más székely védjegy, és ha igen, azt vásárolják meg. A megyei elöljáró azt szeretné, hogy ne csak minden harmadik hétvégén, Csíkszeredában legyen Hagyományos Székely Termékek Havi Vására, hanem minden hétvégén, minden székelyföldi városban.
Mint mondta, Hargita Megyei Tanács az engedélyeztetési folyamatban segítheti a termelőket, így reményei szerint egyre többen kapnak kedvet a termeléshez. Borboly Csaba hozzátette, hogy székelytermék-boltot szeretnének létrehozni, mert úgy látják, ehhez van elegendő termék, széles kínálatot tudnának biztosítani a vevőknek. A Prima Press Kft. szervezésében, a Hargitai Megyei Tanács és a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal támogatásával zajló Őszi Vásáron 100 vállalkozó állította ki a termékeit, melyekre mintegy 15 ezer látogató volt kíváncsi. A rendezvénysorozat keretében bemutatták az EMNT által kezdeményezett gazdaságfejlesztési stratégia, a Mikó Imre Terv vitairatát, amelynek ismertető körútja húsz városban folytatódik.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.