Fotó: Iochom Zsolt
A napokban megjelent sajtóhírekkel ellentétben szívesen látják a Hargita megyén kívülről érkező székely termelőket is a csíkszeredai vásáron.
2017. február 19., 23:112017. február 19., 23:11
Műbalhénak nevezte Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke a csíkszeredai hagyományos és helyi termékek vásáráról eltanácsolt háromszéki termelő esetéről szóló sajtóhíreket. Az érintett termelő szombaton a csíki megyeszékhelyre érkezett, és a tanácselnökkel közösen tisztázták a felvetődött kérdéseket, ugyanakkor azt is kijelentették, hogy többé nem vesznek részt a csíkszeredai vásárban.
A Háromszék napilap február 15-ei számában megjelent Székely belháború című jegyzetben számoltak be arról, hogy „a kézdiszentléleki Papp Benedek Csaba sajtkészítőt cudarul kifogadták egy alkalommal a csíkszeredai helyi termékek vásárán”. Hasonlóan járt egy másik kézdivásárhelyi édességkészítő is. Erre a jegyzetre válaszolva Borboly Csaba kifejtette, nem igaz, hogy kizárnák a más megyéből érkező termelőket, azonban a minőség szavatolása érdekében csak azzal a feltétellel tudnak helyet biztosítani a vásáraikon számukra, ha rendelkeznek a Székely termék védjeggyel.
Kötelező a védjegy
A megyei tanácselnök megkeresésünkre megerősítette, hogy nem azért tiltották ki az említett sajtkészítőt, mert háromszéki, hanem azért, mert termékük nem felelt meg az elvárásoknak. „Hozzáteszem, hogy a havi vásár helyszínén, a csíkszeredai megyeháza árkádjai alatt nem fér el végtelen számú árus (asztal, sátor), ennek ellenére a háromszékiek is rendszeresen helyet kapnak. A más megyéből érkezők esetében a Székely termék védjegy a kritérium, mert az minőségi garanciát jelent” – magyarázta Borboly.
Nem jönnek többé
Papp Benedek Csabával és feleségével mi is találkoztunk a szombati vásárban, megkértük, mondják el lapcsaládunknak álláspontjukat. „Amikor eljöttünk ide 2016 júniusában friss áruval, azt mondták, nem árulhatunk, amíg nincs meg a Székely termék védjegyünk. Azt nyáron nem tudtuk intézni, mert szabadságolások voltak az intézményeknél, ősszel meg azt mondták, hogy átveszi az Agrárkamarától egy másik intézmény ennek lebonyolítását, januárban azért nem jöttünk, mert elegünk lett” – avattak be a történtekbe a kézdiszentléleki sajtkészítők. „A szabályoknak eleget teszünk, azonban erre a vásárra többet nem jövünk” – jelentették ki. Mint mondták, szombaton is csak azért érkeztek a csíki megyeszékhelyre, hogy tisztázzák a helyzetet, megjegyezték azt is, hogy az eladók között pattant ki ez a probléma.
„Úgy gondoljuk, az a helyes, ha valakinek a termékeinkkel problémája van, azt mondja meg nekünk, és ne másnak” – mondták. Egyébként hétfőre meghívták Borboly Csabát, hogy tekintse meg, milyen körülmények között készítik sajttermékeiket. A megyei tanácselnökkel való élő bejelentkezés során ugyanakkor Papp Benedek Csaba kiemelte, továbbra is szívesen látják a háromszéki vásárokon a Hargita megyei termelőket.
Több mint ötven termelő
A szombati vásáron több mint 50 termelő kínálta hagyományos termékeit a csíkszeredai megyeháza oszlopsorainál. Közülük akadtak páran, akik nem Hargita megyéből érkeztek. „Folyamatban van a Székely termék védjegy megszerzése, így engedték meg, hogy itt árulhassak, szeptemberben tudtam meg, hogy kérik. Bizonyára oka volt annak, hogy ezt bevezették, a vásárnak van egy színvonala, és azt tartani kell, a védjegy garantálja ezt” – vélte a kézdivásárhelyi Tubák Vince, aki immáron három éve, hogy a csíkszeredai vásárba is elhozza zöldség- és gyümölcsleveit.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!