Fotó: Barabás Ákos
Szarvasmarhánként akár 900 euró támogatást is kaphatnak az állattenyésztéshez biotechnológiát alkalmazó farmok, egyesületek, akik állatnemesítéssel foglalkoznak, ha az állatállományban legalább ötven jószág van. A vonatkozó jogszabályt már elfogadta a szenátus, a képviselőház lesz a döntéshozó testület.
2023. március 14., 11:512023. március 14., 11:51
„Az RMDSZ által benyújtott törvényjavaslatnak köszönhetően állami támogatásokat kaphatnak az állattenyésztő farmok mezőgazdasági tevékenységük felzárkóztatása és fejlesztése érdekében” – idézi az RMDSZ keddi közleménye Turos Lóránd Szatmár megyei szenátort, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetőjét.
Mint írják, a támogatásban azok a mezőgazdasági termelők részesülhetnek, akik a tenyésztéshez biotechnológiát használnak, legalább 50 jószágot tudnak ellátni, és a finanszírozást a farmjuk létesítésére vagy korszerűsítésére fordítják.
A közlemény rámutat: jelenleg az országban alacsony a fajtiszta szarvasmarhák száma, így az állattartó farmok fenntarthatósága és teljesítménye is ehhez mérhető. Az állattenyésztésben használt biotechnológia a fajtatiszta szarvasmarhák számának növeléséhez vezet, ugyanakkor hozzájárul a mezőgazdasági termelők termelékenységének, tej- és hús hozamának, és nem utolsósorban az ország élelmiszerbiztonságának növeléséhez – húzza alá a dokumentum.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
„A jogszabállyal motiváljuk a gazdákat, hogy a jelenlegi állatállományukat cseréljék le fajtiszta állatokra, annak érdekében, hogy növekedjen a farmjukban termelékenység, hiszen egy fajtiszta állat tejhozama egyenlő három nem fajtiszta állatéval. Ennek köszönhetően fenntarthatóbbá tesszük a gazdák farmjait, hiszen a biotechnológia alkalmazásával, rövid időn belül megnőhet a fajtiszta szarvasmarhák száma” – nyilatkozta Fejér László Ödön, a szenátus mezőgazdasági bizottságának tagja, a törvénytervezet kezdeményezője.
A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!