Fotó: Barabás Ákos
Szarvasmarhánként akár 900 euró támogatást is kaphatnak az állattenyésztéshez biotechnológiát alkalmazó farmok, egyesületek, akik állatnemesítéssel foglalkoznak, ha az állatállományban legalább ötven jószág van. A vonatkozó jogszabályt már elfogadta a szenátus, a képviselőház lesz a döntéshozó testület.
2023. március 14., 11:512023. március 14., 11:51
„Az RMDSZ által benyújtott törvényjavaslatnak köszönhetően állami támogatásokat kaphatnak az állattenyésztő farmok mezőgazdasági tevékenységük felzárkóztatása és fejlesztése érdekében” – idézi az RMDSZ keddi közleménye Turos Lóránd Szatmár megyei szenátort, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetőjét.
Mint írják, a támogatásban azok a mezőgazdasági termelők részesülhetnek, akik a tenyésztéshez biotechnológiát használnak, legalább 50 jószágot tudnak ellátni, és a finanszírozást a farmjuk létesítésére vagy korszerűsítésére fordítják.
A közlemény rámutat: jelenleg az országban alacsony a fajtiszta szarvasmarhák száma, így az állattartó farmok fenntarthatósága és teljesítménye is ehhez mérhető. Az állattenyésztésben használt biotechnológia a fajtatiszta szarvasmarhák számának növeléséhez vezet, ugyanakkor hozzájárul a mezőgazdasági termelők termelékenységének, tej- és hús hozamának, és nem utolsósorban az ország élelmiszerbiztonságának növeléséhez – húzza alá a dokumentum.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
„A jogszabállyal motiváljuk a gazdákat, hogy a jelenlegi állatállományukat cseréljék le fajtiszta állatokra, annak érdekében, hogy növekedjen a farmjukban termelékenység, hiszen egy fajtiszta állat tejhozama egyenlő három nem fajtiszta állatéval. Ennek köszönhetően fenntarthatóbbá tesszük a gazdák farmjait, hiszen a biotechnológia alkalmazásával, rövid időn belül megnőhet a fajtiszta szarvasmarhák száma” – nyilatkozta Fejér László Ödön, a szenátus mezőgazdasági bizottságának tagja, a törvénytervezet kezdeményezője.
A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!