Fotó: Barabás Ákos
Szarvasmarhánként akár 900 euró támogatást is kaphatnak az állattenyésztéshez biotechnológiát alkalmazó farmok, egyesületek, akik állatnemesítéssel foglalkoznak, ha az állatállományban legalább ötven jószág van. A vonatkozó jogszabályt már elfogadta a szenátus, a képviselőház lesz a döntéshozó testület.
2023. március 14., 11:512023. március 14., 11:51
„Az RMDSZ által benyújtott törvényjavaslatnak köszönhetően állami támogatásokat kaphatnak az állattenyésztő farmok mezőgazdasági tevékenységük felzárkóztatása és fejlesztése érdekében” – idézi az RMDSZ keddi közleménye Turos Lóránd Szatmár megyei szenátort, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetőjét.
Mint írják, a támogatásban azok a mezőgazdasági termelők részesülhetnek, akik a tenyésztéshez biotechnológiát használnak, legalább 50 jószágot tudnak ellátni, és a finanszírozást a farmjuk létesítésére vagy korszerűsítésére fordítják.
A közlemény rámutat: jelenleg az országban alacsony a fajtiszta szarvasmarhák száma, így az állattartó farmok fenntarthatósága és teljesítménye is ehhez mérhető. Az állattenyésztésben használt biotechnológia a fajtatiszta szarvasmarhák számának növeléséhez vezet, ugyanakkor hozzájárul a mezőgazdasági termelők termelékenységének, tej- és hús hozamának, és nem utolsósorban az ország élelmiszerbiztonságának növeléséhez – húzza alá a dokumentum.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
„A jogszabállyal motiváljuk a gazdákat, hogy a jelenlegi állatállományukat cseréljék le fajtiszta állatokra, annak érdekében, hogy növekedjen a farmjukban termelékenység, hiszen egy fajtiszta állat tejhozama egyenlő három nem fajtiszta állatéval. Ennek köszönhetően fenntarthatóbbá tesszük a gazdák farmjait, hiszen a biotechnológia alkalmazásával, rövid időn belül megnőhet a fajtiszta szarvasmarhák száma” – nyilatkozta Fejér László Ödön, a szenátus mezőgazdasági bizottságának tagja, a törvénytervezet kezdeményezője.
A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!