Fotó: Pro Infrastructura egyesulet
Az előzetes bejelentések szerint akár 90 kilométernyi autópályát is átadhatnának idén a forgalomnak, a pillanatnyi helyzet azonban nem erre enged következtetni.
2017. február 21., 23:462017. február 21., 23:46
Ha ezúttal beválnak az előrejelzések, akkor a 2012-es rekordév után a 2017-es lehet a legjobb esztendő a romániai autópálya-építések szempontjából: az útügyi hatóság által kidolgozott és a közlekedésügyi minisztérium elé beterjesztett dokumentum szerint idén 150 kilométer sztráda készül el, a szaktárca szerint pedig 90 kilométert át is adhatnak a forgalomnak.
Mint az előrejelzésekből részletesen idéző Economica.net gazdasági portál is felhívja a figyelmet, ez azonban korántsem jelenti azt, hogy egy év múlva 150 kilométerrel több autópályán suhanhatunk 130 kilométer/órával, hiszen nem minden szakasznak lesz összeköttetése már létező sztrádákkal, utakkal, de a szakportál szerint már eleve kérdéses ez a 150 kilométer, hiszen több olyan részen is áll a munka bürokratikus okok miatt, amelyeket amúgy 2017-ben át kellene adni a forgalomnak, több másik szegmensre pedig még ki sem vezényelték a munkagépeket.
A miniszter 90 kilométert ígért
Az útügyi hatóság által a rendelkezésére bocsátott adatok alapján Răzvan Cuc közlekedési miniszter kedden, az economica.netes cikk megjelenése, majd a Sorin Grindeanu kormányfővel való egyeztetés után úgy nyilatkozott, az év végéig 90,23 kilométer használható autópályát, 45 kilométernyi körgyűrűt adnak át, és 275 kilométer országutat korszerűsítenek. „Ezek megvalósításához nyomásgyakorlásra van szükség a hatóságok részéről” – szögezte le a tárcavezető. Grindeanu eközben arról beszélt, hogy a közlekedési tárcának megoldásokat kell találnia a stratégiai beruházásokat szabályozó törvényi keret, valamint a bürokrácia kapcsán, hogy zökkenőmentesen lehessen dolgozni. Ugyanakkor azt tanácsolta Cucnak, hogy „költöztesse terepre a minisztériumot”.
Autópálya-építések számokban
1972: 98 kilométer
1987: 18 kilométer
2004: 97 kilométer
2007: 50 kilométer
2009: 42 kilométer
2010: 10 kilométer
2011: 50 kilométer
2012: 164 kilométer
2013: 116 kilométer
2014: 22 kilométer
2015: 12 kilométer, lezárva 22 kilométer
2016: 0 kilométer, újranyitva 22 kilométer
Forrás: Economica.net
Szakaszonként építkeznek
A gazdasági portál által nyilvánosságra hozott útügyi hatósági becslések szerint amúgy a Lugos–Déva-autópálya 2-es szakaszának vitatott 15 kilométeres része készülhet el – itt a hatóságok már március vége előtt szalagvágást terveznek. Az említett sztráda egy másik, 4,4 kilométeres része ugyan augusztus végére elkészülhet, a teljes szakaszra azonban leghamarabb 2020 márciusában lehet majd ráhajtani.
Hivatalosan különben a Lugos–Déva-autópálya 3-as szakaszának is el kellene idén augusztusig készülnie, a 21 kilométeres aszfaltcsík jelen pillanatban 74 százalékban van kész – így az Economica.net szerint valószínűsíthető, hogy az új határidő sem tartható. A 4-es szakaszt decemberig kellene átadni a forgalomnak, ám a 22 kilométer alig 48,3 százalékban készült el a legfrissebb információk szerint. Mivel egyes részekre nincs építési engedély, a Transelectricának még el kell onnan költöztetnie oszlopait, ráadásul ott a híres solymosi denevérbarlang is, így itt is késésre kell készülni.
Kevés remény
Az útügyi hatóság jelenleg mindössze a Szászsebes–Torda-autópálya 3-as szakaszát tartja problémamentesnek – így azt mondják, az év végére elkészülhet a 12,5 kilométeres aszfaltcsík, ami jelen pillanatban 67,5 százalékon áll. Reménykednek ugyanakkor a szóban forgó sztráda 16,3 kilométeres 4-es szakaszának befejezésében is – itt jelenleg 60,5 százalékban készült el az út, ám egy részre még nincs meg az építési engedély, és közműveket kell innen is elköltöztetni.
Késések az észak-erdélyi sztrádán
Az észak-erdélyi autópályán a Nyárádtő–Marosugra-szakasznak a tervek szerint július elsejéig kellene elkészülnie – a 10 kilométeres aszfaltcsík jelenleg 17 százalékban van kész, nem zárultak le a kisajátítások, és megkésett a környezetvédelmi engedély is. Három olyan szakasza is van a Bors–Brassó-autópályának, amelyeknek ugyan szeptember 4-ére el kellene készülniük, de vagy el sem kezdődött a munka, vagy igen keveset haladtak mostanáig.
Az Economica.net szerint a Marosugra–Radnót (3,6 kilométer), a Radnót–Maroskece (17,9 kilométer – 4,9 százalékban készült el) és a Maroskece–Aranyosgyéres (15,69 kilométer) közötti szakaszokról van szó. Eközben július 3-ára van beütemezve a Gyalu–Magyarnádas-szakasz átvétele. A 8,7 kilométer csaknem 90 százalékban elkészült, a forgalom előtt azonban csak azt követően lehet majd megnyitni, ha elkészül a gyalui híd – erre azonban az útügyi hatóság legfrissebb becslései szerint 2018 áprilisa előtt nem kerül sor.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!