Cosmin Dorobanţu, a Büntetés-végrehajtás Országos Szakszervezeti Szövetségének elnöke
Fotó: Facebook/Cosmin Dorobantu
Egy börtönőr átlagfizetése 5000 lej körül van, beleértve az étkezési pótlékot is, egy eladó a bevásárlóközpontban pedig 4500 lej körül keres havonta; Románia az egyetlen ország Európában, ahol a politikusok lenézik a rendőrök munkáját – nyilatkozta kedden az Agerpres-nek a Büntetés-végrehajtás Országos Szakszervezeti Szövetségének (FSANP) elnöke, Cosmin Dorobanţu.
2022. augusztus 09., 13:532022. augusztus 09., 13:53
„Elégedetlenek vagyunk, mert a kormánypártok, a PSD és a PNL hazudtak nekünk a jelenlegi kormánykoalíció által néhány évvel ezelőtt megszavazott egységes bértörvény alkalmazásáról. Tárgyalásokat folytattunk a politikai pártok székhelyén a PSD és a PNL vezetőivel is, Románia miniszterelnökével is, aki megígérte, hogy legalább a béremelés egy részét megadja nekünk (...) Itt vagyunk augusztusban, és nincs kilátás semmilyen fizetésemelésre, nem tartják be a bértörvény előírásait, amit ugyanezek a politikai döntéshozók hat évvel ezelőtt megszavaztak” – jelentette ki Dorobanţu.
Emlékeztetett arra, hogy december óta hatályban a közalkalmazotti bérek befagyasztásáról szóló rendelet. „Azt mondják, hogy nincs pénz, de ismételten azt tapasztaljuk, hogy kevésbé fontos dolgokra jut. Mi vagyunk az egyetlen ország Európában, ahol a politikusok ilyen megvetéssel viseltetnek az emberek iránt” – szögezte le a szakszervezeti vezető.
Azt is nehezményezte, hogy sem a rendőröket, sem a börtönőröket nem látták el korszerű felszereléssel, még mindig a 2000-es évekbeli, rossz minőségű egyenruhákban kell megjelenniük az állampolgárok előtt. Mindezek miatt „kísértésekbe esnek”, és a rendőrök és a börtönőrök munkájának minősége a polgárokra is visszahat, állította Dorobanţu.
A rendőröket, illetve a börtönőröket tömörítő szakszervezeti szövetségek több tucatnyi képviselője kedden 10 és 12 óra között a pénzügyminisztérium székhelye előtt demonstrált, követelve a bértörvénybe foglaltak betartását, a bérpótlékok kifizetését és a katonai állami nyugdíjak újraszámolását. A szakszervezeti szövetség képviselői figyelmeztetnek, hogy ha a lehető legrövidebb időn belül nem kapnak pozitív választ a kormánytól, akkor kiterjesztik a tüntetéseket országos szintre.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!