Cosmin Dorobanţu, a Büntetés-végrehajtás Országos Szakszervezeti Szövetségének elnöke
Fotó: Facebook/Cosmin Dorobantu
Egy börtönőr átlagfizetése 5000 lej körül van, beleértve az étkezési pótlékot is, egy eladó a bevásárlóközpontban pedig 4500 lej körül keres havonta; Románia az egyetlen ország Európában, ahol a politikusok lenézik a rendőrök munkáját – nyilatkozta kedden az Agerpres-nek a Büntetés-végrehajtás Országos Szakszervezeti Szövetségének (FSANP) elnöke, Cosmin Dorobanţu.
2022. augusztus 09., 13:532022. augusztus 09., 13:53
„Elégedetlenek vagyunk, mert a kormánypártok, a PSD és a PNL hazudtak nekünk a jelenlegi kormánykoalíció által néhány évvel ezelőtt megszavazott egységes bértörvény alkalmazásáról. Tárgyalásokat folytattunk a politikai pártok székhelyén a PSD és a PNL vezetőivel is, Románia miniszterelnökével is, aki megígérte, hogy legalább a béremelés egy részét megadja nekünk (...) Itt vagyunk augusztusban, és nincs kilátás semmilyen fizetésemelésre, nem tartják be a bértörvény előírásait, amit ugyanezek a politikai döntéshozók hat évvel ezelőtt megszavaztak” – jelentette ki Dorobanţu.
Emlékeztetett arra, hogy december óta hatályban a közalkalmazotti bérek befagyasztásáról szóló rendelet. „Azt mondják, hogy nincs pénz, de ismételten azt tapasztaljuk, hogy kevésbé fontos dolgokra jut. Mi vagyunk az egyetlen ország Európában, ahol a politikusok ilyen megvetéssel viseltetnek az emberek iránt” – szögezte le a szakszervezeti vezető.
Azt is nehezményezte, hogy sem a rendőröket, sem a börtönőröket nem látták el korszerű felszereléssel, még mindig a 2000-es évekbeli, rossz minőségű egyenruhákban kell megjelenniük az állampolgárok előtt. Mindezek miatt „kísértésekbe esnek”, és a rendőrök és a börtönőrök munkájának minősége a polgárokra is visszahat, állította Dorobanţu.
A rendőröket, illetve a börtönőröket tömörítő szakszervezeti szövetségek több tucatnyi képviselője kedden 10 és 12 óra között a pénzügyminisztérium székhelye előtt demonstrált, követelve a bértörvénybe foglaltak betartását, a bérpótlékok kifizetését és a katonai állami nyugdíjak újraszámolását. A szakszervezeti szövetség képviselői figyelmeztetnek, hogy ha a lehető legrövidebb időn belül nem kapnak pozitív választ a kormánytól, akkor kiterjesztik a tüntetéseket országos szintre.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
szóljon hozzá!