Fotó: Mészáros János/MTI
Ezer romániai munkavállaló vállalhat idősgondozást hamarosan Ausztriában a bécsi, a bukaresti és a budapesti hatóságok által kötött, a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozások enyhítéséről szóló megállapodás értelmében.
2020. április 24., 08:332020. április 24., 08:33
A háromoldalú egyezményről Karoline Edtstadler osztrák európai ügyekért felelős miniszter számolt be csütörtökön, örömének adva hangot, hogy részben sikerül orvosolni az alpesi országra a jelenlegi járványügyi helyzetben nehezedő munkaerőhiányt. A megállapodás alapján május 2-ától ezer romániai dolgozó utazhat vonattal Magyarországon keresztül Ausztriába, hogy ott idős személyeket ápoljon, gondozzon. A munkaerőexportról beszámoló Ziarulromanesc.at, az Ausztriában élő románok portálja szerint a közép-európai országban 33 ezer embernek van szüksége állandó gondozásra, ám a pandémia miatt foganatosított utazási korlátozások nyomán jelentős deficit állt elő a vendégmunkások terén.
A Magyarország területén létesülő vasúti folyosó igénybevételével a vendégmunkások a fertőzés elkerülése és a megfelelő távolságtartás érdekében négyen utaznak majd egy hatfős fülkében, és számukra a maszkviselet is kötelező lesz. A vendégmunkásokra 14 napos karantén és vírusteszt vár megérkezésük után. Március végén egyébként több mint kétszáz romániai és bulgáriai gondozó utazott Ausztria déli részére, ők charterjárattal.
„Nagyon örülök, hogy a határok lezárása közepette sikerült közösen megoldást találnunk a romániai munkavállalók eljuttatása érdekében” – nyilatkozta az osztrák EU-ügyi miniszter. Az ausztriai idősgondozói ellátásban mintegy 65 ezer, elsősorban szlovákiai és romániai nő dolgozik, a határok lezárása azonban megakadályozta, hogy a vendégmunkások rotációban váltsák egymást.
Bár volumenében kisebb, a mostani megállapodás hasonlít a bukaresti és a berlini kormány hetekkel ezelőtti egyezményére, amelynek keretében ebben az időszakban mintegy százezer romániai idénymunkás vállalt mezőgazdasági munkát Németországban. Ott elsődlegesen a roppant népszerű spárgát kell leszüretelniük, majd következik az eper. Kiutazásuk visszhangos botrányt váltott ki, miután a spárgaszedők első, két héttel ezelőtti transzportjakor több százan zsúfolódtak össze a kolozsvári repülőtér terminálja előtt, nemrég pedig életét vesztette a dél-németországi Bad Krozingen közeli farmon dolgozó 57 éves román férfi, akinek szervezetében utólag kimutatták a koronavírust.
Enyhül a járvány, lazítanak a korlátozásokon az osztrákok
Ausztriában néhány napja száz alá csökkent a fertőzöttek számának napi növekedése. Az alpesi országban összesen 14 938-an fertőződtek meg a koronavírussal, közülük 11 694-en már meggyógyultak. A jelenleg is kezelés alatt álló betegek száma jelentősen csökkent: 2786 beteget tartanak nyilván, közülük 677-en szorulnak kórházi kezelésre, és 169-en vannak az intenzív osztályon. A fertőzés szövődményeibe 510-en haltak bele. A járvány enyhülése nyomán a bécsi kormány máris készül a korlátozások lazítására. Sebastian Kurz kancellár a napokban bejelentette, hogy folytatódik az üzletek és az iskolák lépésről lépésre történő újranyitása, kedden kinyitottak a kisebb üzletek, május elsején pedig valamennyi üzlet újranyithat, és a szolgáltatások, így többek között a fodrászatok is fogadhatják a vendégeket.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!