A romániai átlagpolgár, bár rosszul keres, ledolgozza élete kétharmadát, pénze legnagyobb hányadát pedig arra költi, hogy javítsa életminőségét – rajzolt fantomképet a Mediafax hírügynökség a különböző statisztikák alapján.
2016. december 06., 17:062016. december 06., 17:06
Mint emlékeztetnek, az átlagos romániai polgár számolhat a várható legrövidebb élettartammal európai uniós viszonylatban, alig 72 évvel. 19 évesen elkezd dolgozni, majd 65 évesen nyugdíjba megy, de azért utána is dolgozik, hogy támogathassa gyerekeit és főként unokáit.
Egy átlagos háztartásban három fő él, akik összesen mintegy 640 eurót keresnek, ebből fedezik az átlagosan 540 euróra rúgó kiadásokat. Az átlagpolgár bevételei valamivel több, mint 38 százalékát fordítja alapvető élelmiszerekre és nem alkoholos italokra, és több mint 6 százalék megy szeszes italra és dohányipari termékekre. Jelentős tételt, 22 százalékot tesznek ki a lakás fenntartásával járó kiadások, a különböző közműszolgáltatások. A legkevesebb, alig 0,9 százalék megy eközben az oktatásra. A vizsgált statisztikák tükrében az átlagos romániai állampolgár éves szinten kevesebb mint 100 eurót költ ruhára. Egészségre, higiéniára kevesebb mint 70 euró megy havonta, amivel az utolsó helyen áll európai uniós összevetésben.
Virtuális aktív polgárunknak több mint egy személyt kell eltartania, hiszen 0,8 nyugdíjas és 0,4 munkanélküli (vagy hátrányos helyzetű, illetve fogyatékkal élő) jut rá. A prognózisok szerint pedig ez az arány 2030-ra meg fog kétszereződni, vagyis egy munkaképes romániainak két szociális ellátottat kell majd eltartania. A romániai átlagpolgár ugyanakkor heti több mint 40 órát dolgozik napi nyolc órában (ez az egyik leghosszabb munkaidő Európában), és részmunkaidőben is tevékenykedik még mintegy heti 14 órát. Ezért azonban alig valamivel több, mint 2000 lejt (mintegy 450 euró) kap, amivel szintén az európai rangsor végén kullog.
Munkavállalóként egyébként híressé vált az Európai Unióban, mivel fizetése (és a többi költség, amit a munkáltatójának kell fedeznie) a 2016-os év folyamán több mint 15 százalékkal nőtt. Ám ez nem mondható el a teljesítményéről, ami a vizsgált időszakban alig 8 százalékkal bővült.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!