Az infrastruktúra novemberre elkészül. Az első évben 300 ezer utasra számítanak a brassói reptéren
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Azt egyelőre nem tudják megjósolni a Brassó megyei illetékesek, hogy mikor száll fel az első gép az épülő vidombáki reptérről, az azonban tény szerintük, hogy a légikikötő november elsején készen fog állni az utasok és a repülők fogadására. Javában zajlanak ugyanakkor a tárgyalások a légitársaságok képviselőivel.
2022. február 22., 21:242022. február 22., 21:24
November 1-jén működőképes lesz a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér, ám ez még nem jelenti azt, hogy akkor elindulnak az első járatok – árnyalta a korábbi bejelentést Alexandru Anghel projektfelelős. A Brassó Megye Tanács repülőtérprojekttel megbízott igazgatóságának vezetője a BizBrasov híroldalnak adott interjúban kifejtette: „Azt mondtuk, november 1-jén a repülőtér működőképes lesz, de ez nem azt jelenti, hogy elindul az első járat. Az a légitársaságtól függ, hiszen
Tehát elméletben november 1-jétől használható lesz ugyan a brassói légikikötő, ám azt még nem lehet tudni, hogy a gyakorlatban mikor vehetik birtokba az utasok.
Biztató ugyanakkor, hogy zajlanak a tárgyalások a légitársaságokkal, közülük négynek a képviselőivel már személyes megbeszélések is voltak. Így a Wizz Air, a Lufthansa alacsony költségű (low cost) járatokat működtető leányvállalatai közül az Eurowings vagy a Lufthansa Regional, a Tarom és a Blue Air képviselőivel egyeztettek. Alexandru Anghel szerint
sőt már a szerződéstervezetet is elküldték, ezt már csak át kell tanulmányozni és alá kell írni. A tervek szerint a következő napokban a többi társaság képviselőivel is találkoznak.
November elsején megnyitja kapuit a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér, az első évben 300 ezres utasforgalomra számítanak – írja a Bună Ziua Braşov helyi portál a Brassó Megyei Tanács illetékeseire hivatkozva.
Az igazgató ugyanakkor optimista, arra számít, hogy a lehető legrövidebb időn belül utazni lehet majd a brassói repülőtérről. Hozzátette, a tárgyalások részleteit egyelőre nem hozhatja nyilvánosságra, mert még zajlanak az alkudozások az úti célokról, az árakról. Hangsúlyozta: egy repülési útvonal előkészítése a szerződés aláírásától számítva legalább hat hónapig tart, ám miután beindul a reptér, folyamatosan növekedhet a járatok száma is. Indulásnak heti negyven járatra számítanak, tehát napi hat repülőgép szállhat le és fel a légikikötőből, ám évente 2–3 hónapig bérelt (charter) járatok is indulnak, ezzel tovább növekszik a forgalom.
ám Anghel szerint a becslés is emelkedhet a nyitásig, azzal arányosan, hogy növekszik a légitársaságok érdeklődése a repülőtér iránt. Arra a kérdésre, hogy a brassói reptér honnan veszi az utasbázist, az igazgató kifejtette, nem tudja, hogy a környező repülőterek – a szebeni és a marosvásárhelyi – forgalmát befolyásolja-e, hogy 50 év után új légikikötő nyitja meg a kapuit, mert erről a már működő létesítményeknek kell piaci tanulmányt készíteniük.
Anghel ugyanakkor arra számít, hogy növekszik a légi utazás vonzereje, hiszen az elmúlt két évben a légi turizmus szinte teljesen összeomlott.
– mondta az igazgató.
Egyúttal arról is beszélt, hogy kezdetnek hatvan saját alkalmazottja lesz a repülőtérnek, ügyfélszolgálati, biztonsági embereket, tűzoltókat alkalmaznak. Együttműködnek a megyei önkormányzat őrző-védő szolgálatával, ennek az alkalmazottai jelenleg is őrzik a reptér területét, ám beltéren saját alkalmazottakat foglalkoztatnak majd.
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
A napokban különben a müncheni repülőtér fejlesztési igazgatója látogatott Brassóba, együttműködés körvonalazódik a két reptér között, a brassói repülőtér majdani alkalmazottai Münchenben gyakorlatozhatnak. Adrian Vestea, Brassó Megye Tanácsának elnöke a közösségi oldalon jelentette be, hogy egy küldöttség élén Svédországban tartózkodik, a Saab Digital Air Traffic Solutions cégnél egyeztetnek a brassói repülőtér virtuális irányítótornyáról.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!