Fotó: Adevărul
Nagyjából 94 ezer romániai utazott el az ország valamely üdülőtelepére a május elsejei hosszú hétvégén, az általuk elköltött összegek pedig 3,5 millió euró körül alakultak, ami azonban 1 millió euróval elmarad a 2015-ben befolyt összegtől, akkor 99 ezren indultak útra – közölte tegnap a Romániai Turisztikai Munkáltatók Egyesülete (FPTR).
2017. május 02., 23:422017. május 02., 23:42
Mint rámutatnak, azért nem a tavalyi évhez viszonyítanak, mivel 2016-ban egymásra tevődött az ortodox húsvét és a munka ünnepe.
Az idei hosszú hétvégén különben a vidéki panziók örvendtek a legnagyobb érdeklődésnek, a hivatalos adatok szerint 40 ezer vendéget vonzottak. Itt a szállás 40–300 lej/fő között alakult.
A Fekete-tenger romániai és bulgáriai partszakasza egyaránt keresett volt: a romániai szakaszra a turisztikai munkáltatók adatai szerint 20 ezren érkeztek úgy, hogy meg is szálltak egy hivatalos szálláshelyen, s bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, több ezerre tehető azoknak a román állampolgároknak is a száma, akik Bulgáriát választották.
Sokkal népszerűbb volt ellenben a romániai partszakasz a Romániai Turisztikai Egyesületek Szövetségének (FAPT) elnöke, Corina Martin szerint: 40 ezer látogatóra számítottak a május 1-jei hosszú hétvégén, de ennél csaknem kétszer többen, hozzávetőlegesen 70 ezren érkeztek.
Bár előre lehetett tudni, hogy esős idő várható, mégis sokan választották a hegyvidéki szállodákat is, ahol összességében 3,25 millió lejt költöttek a 2-3 napos kiruccanásokra. Egy főre a szállás 80–500 lej között alakult.
A gyógyfürdők iránt sem lankadt az érdeklődés, 15 ezren majálisoztak gyógyvizű medencék közelében, ahol különleges programok, relaxációs kezelések is várták őket. A legnépszerűbbnek a Bihar megyei Félixfürdő bizonyult, ahol egy négycsillagos szállodában, félpanziós ellátással már 600 lejért is kínáltak háromnapos csomagot. Akik pedig city breakre használták ki a szabadnapot, azoknak Prága, Róma, Barcelona és Párizs keltette fel az érdeklődését.
A Székelyföldön többségében román turisták majálisoztak. Tusnádfürdőn például telt ház volt a május eleji hosszú hétvégén, a vendégek 85 százaléka belföldről érkezett – mondta el lapunknak Albert Tibor polgármester, aki különben több turistával is szóba elegyedett, a többség azt mondta, hogy az elfogadható áron kínált megfelelő szolgáltatások miatt választja Tusnádfürdőt.
A városvezetés nagy hangsúlyt fektet az infrastruktúra fejlesztésére, ugyanakkor a termálfürdő és wellnessközpontot is bővíteni szeretnék, a nyári forgalmat szeretnék még jobban fellendíteni, mert erre nagy igény van. A becslések szerint az újabb beruházás mintegy 4 millió euróba kerül, és remélik, hogy sikerül erre forrásokat találni.
– számolt be megkeresésünkre Daragus Attila. Torja polgármestere, a faluturisztikai szövetség helyi elnöke kifejtette, a legtöbb vendégük Bukarestből érkezett, egy részük visszajáró, már a szilvesztert, a húsvétot is Bálványoson töltötték.
Érdekes színfoltja volt a május elsejei idegenforgalomnak, hogy a közeli Brassóból is többen választották Bálványost. A szakember szerint ez azt jelenti, hogy átalakulóban van a turizmus, sokan a közelben keresik az ajánlatokat, nem akarnak órákat autózni, amíg elérnek a kiválasztott üdülőhelyre. Bálványosfürdő különben mindig próbált olcsóbb alternatívát kínálni a Prahova-völgyi méregdrága hegyi városok ellenében.
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!