Fotó: Adevărul
Nagyjából 94 ezer romániai utazott el az ország valamely üdülőtelepére a május elsejei hosszú hétvégén, az általuk elköltött összegek pedig 3,5 millió euró körül alakultak, ami azonban 1 millió euróval elmarad a 2015-ben befolyt összegtől, akkor 99 ezren indultak útra – közölte tegnap a Romániai Turisztikai Munkáltatók Egyesülete (FPTR).
2017. május 02., 23:422017. május 02., 23:42
Mint rámutatnak, azért nem a tavalyi évhez viszonyítanak, mivel 2016-ban egymásra tevődött az ortodox húsvét és a munka ünnepe.
Az idei hosszú hétvégén különben a vidéki panziók örvendtek a legnagyobb érdeklődésnek, a hivatalos adatok szerint 40 ezer vendéget vonzottak. Itt a szállás 40–300 lej/fő között alakult.
A Fekete-tenger romániai és bulgáriai partszakasza egyaránt keresett volt: a romániai szakaszra a turisztikai munkáltatók adatai szerint 20 ezren érkeztek úgy, hogy meg is szálltak egy hivatalos szálláshelyen, s bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, több ezerre tehető azoknak a román állampolgároknak is a száma, akik Bulgáriát választották.
Sokkal népszerűbb volt ellenben a romániai partszakasz a Romániai Turisztikai Egyesületek Szövetségének (FAPT) elnöke, Corina Martin szerint: 40 ezer látogatóra számítottak a május 1-jei hosszú hétvégén, de ennél csaknem kétszer többen, hozzávetőlegesen 70 ezren érkeztek.
Bár előre lehetett tudni, hogy esős idő várható, mégis sokan választották a hegyvidéki szállodákat is, ahol összességében 3,25 millió lejt költöttek a 2-3 napos kiruccanásokra. Egy főre a szállás 80–500 lej között alakult.
A gyógyfürdők iránt sem lankadt az érdeklődés, 15 ezren majálisoztak gyógyvizű medencék közelében, ahol különleges programok, relaxációs kezelések is várták őket. A legnépszerűbbnek a Bihar megyei Félixfürdő bizonyult, ahol egy négycsillagos szállodában, félpanziós ellátással már 600 lejért is kínáltak háromnapos csomagot. Akik pedig city breakre használták ki a szabadnapot, azoknak Prága, Róma, Barcelona és Párizs keltette fel az érdeklődését.
A Székelyföldön többségében román turisták majálisoztak. Tusnádfürdőn például telt ház volt a május eleji hosszú hétvégén, a vendégek 85 százaléka belföldről érkezett – mondta el lapunknak Albert Tibor polgármester, aki különben több turistával is szóba elegyedett, a többség azt mondta, hogy az elfogadható áron kínált megfelelő szolgáltatások miatt választja Tusnádfürdőt.
A városvezetés nagy hangsúlyt fektet az infrastruktúra fejlesztésére, ugyanakkor a termálfürdő és wellnessközpontot is bővíteni szeretnék, a nyári forgalmat szeretnék még jobban fellendíteni, mert erre nagy igény van. A becslések szerint az újabb beruházás mintegy 4 millió euróba kerül, és remélik, hogy sikerül erre forrásokat találni.
– számolt be megkeresésünkre Daragus Attila. Torja polgármestere, a faluturisztikai szövetség helyi elnöke kifejtette, a legtöbb vendégük Bukarestből érkezett, egy részük visszajáró, már a szilvesztert, a húsvétot is Bálványoson töltötték.
Érdekes színfoltja volt a május elsejei idegenforgalomnak, hogy a közeli Brassóból is többen választották Bálványost. A szakember szerint ez azt jelenti, hogy átalakulóban van a turizmus, sokan a közelben keresik az ajánlatokat, nem akarnak órákat autózni, amíg elérnek a kiválasztott üdülőhelyre. Bálványosfürdő különben mindig próbált olcsóbb alternatívát kínálni a Prahova-völgyi méregdrága hegyi városok ellenében.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!