Fotó: Adevărul
Nagyjából 94 ezer romániai utazott el az ország valamely üdülőtelepére a május elsejei hosszú hétvégén, az általuk elköltött összegek pedig 3,5 millió euró körül alakultak, ami azonban 1 millió euróval elmarad a 2015-ben befolyt összegtől, akkor 99 ezren indultak útra – közölte tegnap a Romániai Turisztikai Munkáltatók Egyesülete (FPTR).
2017. május 02., 23:422017. május 02., 23:42
Mint rámutatnak, azért nem a tavalyi évhez viszonyítanak, mivel 2016-ban egymásra tevődött az ortodox húsvét és a munka ünnepe.
Az idei hosszú hétvégén különben a vidéki panziók örvendtek a legnagyobb érdeklődésnek, a hivatalos adatok szerint 40 ezer vendéget vonzottak. Itt a szállás 40–300 lej/fő között alakult.
A Fekete-tenger romániai és bulgáriai partszakasza egyaránt keresett volt: a romániai szakaszra a turisztikai munkáltatók adatai szerint 20 ezren érkeztek úgy, hogy meg is szálltak egy hivatalos szálláshelyen, s bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, több ezerre tehető azoknak a román állampolgároknak is a száma, akik Bulgáriát választották.
Sokkal népszerűbb volt ellenben a romániai partszakasz a Romániai Turisztikai Egyesületek Szövetségének (FAPT) elnöke, Corina Martin szerint: 40 ezer látogatóra számítottak a május 1-jei hosszú hétvégén, de ennél csaknem kétszer többen, hozzávetőlegesen 70 ezren érkeztek.
Bár előre lehetett tudni, hogy esős idő várható, mégis sokan választották a hegyvidéki szállodákat is, ahol összességében 3,25 millió lejt költöttek a 2-3 napos kiruccanásokra. Egy főre a szállás 80–500 lej között alakult.
A gyógyfürdők iránt sem lankadt az érdeklődés, 15 ezren majálisoztak gyógyvizű medencék közelében, ahol különleges programok, relaxációs kezelések is várták őket. A legnépszerűbbnek a Bihar megyei Félixfürdő bizonyult, ahol egy négycsillagos szállodában, félpanziós ellátással már 600 lejért is kínáltak háromnapos csomagot. Akik pedig city breakre használták ki a szabadnapot, azoknak Prága, Róma, Barcelona és Párizs keltette fel az érdeklődését.
A Székelyföldön többségében román turisták majálisoztak. Tusnádfürdőn például telt ház volt a május eleji hosszú hétvégén, a vendégek 85 százaléka belföldről érkezett – mondta el lapunknak Albert Tibor polgármester, aki különben több turistával is szóba elegyedett, a többség azt mondta, hogy az elfogadható áron kínált megfelelő szolgáltatások miatt választja Tusnádfürdőt.
A városvezetés nagy hangsúlyt fektet az infrastruktúra fejlesztésére, ugyanakkor a termálfürdő és wellnessközpontot is bővíteni szeretnék, a nyári forgalmat szeretnék még jobban fellendíteni, mert erre nagy igény van. A becslések szerint az újabb beruházás mintegy 4 millió euróba kerül, és remélik, hogy sikerül erre forrásokat találni.
– számolt be megkeresésünkre Daragus Attila. Torja polgármestere, a faluturisztikai szövetség helyi elnöke kifejtette, a legtöbb vendégük Bukarestből érkezett, egy részük visszajáró, már a szilvesztert, a húsvétot is Bálványoson töltötték.
Érdekes színfoltja volt a május elsejei idegenforgalomnak, hogy a közeli Brassóból is többen választották Bálványost. A szakember szerint ez azt jelenti, hogy átalakulóban van a turizmus, sokan a közelben keresik az ajánlatokat, nem akarnak órákat autózni, amíg elérnek a kiválasztott üdülőhelyre. Bálványosfürdő különben mindig próbált olcsóbb alternatívát kínálni a Prahova-völgyi méregdrága hegyi városok ellenében.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!