Fotó: Gecse Noémi
Látványosan, 37 százalékról 41 százalékra nőtt a minimálbér aránya az országos átlagbérben a 2014–2019-es periódusban – derül ki a kormány által készített, az RFI által idézett elemzésből.
2019. december 03., 11:172019. december 03., 11:17
A számok alakulásának oka többnyire a szociáldemokrata kormányok által a közszférában kieszközölt agresszív fizetésemelésekben keresendő, a magánszektorban viszont egészen más az állás. A közszférában ugyanis a minimálbér az átlagbér 31 százalékát jelenti, a magánszektorban pedig ez az arány 44,8 százalékra rúg. A szakértők szerint ez a különbség is azt támasztja alá, hogy
A minimálbér emelésének ütemét meghatározó kormányhatározat kidolgozásakor is felhasznált elemzésből ugyanakkor arra is fény derül, hogy Romániában mintegy 1,37 millió személy, vagyis az alkalmazottak nagyjából 24 százaléka keres minimálbért. Ezzel a számadattal Románia azon országok sorát gyarapítja, amelyekben a legmagasabb azoknak az aránya, akik mindössze a kormány által garantált legalacsonyabb fizetést viszik haza. És ez az arány csak nőtt a minimálbér ismételt emelése nyomán.
A vizsgálat során arra is fény derült, hogy a kereskedelemben – leszámítva a gépkocsi- és motorkerékpár-értékesítést –, illetve a vezetékeken keresztül történő szállítást bonyolító ágazatban alkalmazottak közül visznek haza a legtöbben minimálbért, ők így együtt teszik ki a legkisebb fizetésért dolgozók egyharmadát.
A leginkább nyereséges ágazatnak az ingatlanközvetítés, a jogászszakma és a könyvelés számít, egyenként 27 százalékos rátával. Az ellenkező póluson, mínusz 81 százalékkal a fémkitermelést találjuk, majd a kőszénkitermelés következik 11 százalékkal, a légi szállítás pedig 10 százalékkal. A légi szállításnál amúgy az elemzők szerint fennáll a gyanú, hogy a profitrátát az állami tulajdonban levő Tarom légitársaság húzza le.
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!