Fotó: Gecse Noémi
Látványosan, 37 százalékról 41 százalékra nőtt a minimálbér aránya az országos átlagbérben a 2014–2019-es periódusban – derül ki a kormány által készített, az RFI által idézett elemzésből.
2019. december 03., 11:172019. december 03., 11:17
A számok alakulásának oka többnyire a szociáldemokrata kormányok által a közszférában kieszközölt agresszív fizetésemelésekben keresendő, a magánszektorban viszont egészen más az állás. A közszférában ugyanis a minimálbér az átlagbér 31 százalékát jelenti, a magánszektorban pedig ez az arány 44,8 százalékra rúg. A szakértők szerint ez a különbség is azt támasztja alá, hogy
A minimálbér emelésének ütemét meghatározó kormányhatározat kidolgozásakor is felhasznált elemzésből ugyanakkor arra is fény derül, hogy Romániában mintegy 1,37 millió személy, vagyis az alkalmazottak nagyjából 24 százaléka keres minimálbért. Ezzel a számadattal Románia azon országok sorát gyarapítja, amelyekben a legmagasabb azoknak az aránya, akik mindössze a kormány által garantált legalacsonyabb fizetést viszik haza. És ez az arány csak nőtt a minimálbér ismételt emelése nyomán.
A vizsgálat során arra is fény derült, hogy a kereskedelemben – leszámítva a gépkocsi- és motorkerékpár-értékesítést –, illetve a vezetékeken keresztül történő szállítást bonyolító ágazatban alkalmazottak közül visznek haza a legtöbben minimálbért, ők így együtt teszik ki a legkisebb fizetésért dolgozók egyharmadát.
A leginkább nyereséges ágazatnak az ingatlanközvetítés, a jogászszakma és a könyvelés számít, egyenként 27 százalékos rátával. Az ellenkező póluson, mínusz 81 százalékkal a fémkitermelést találjuk, majd a kőszénkitermelés következik 11 százalékkal, a légi szállítás pedig 10 százalékkal. A légi szállításnál amúgy az elemzők szerint fennáll a gyanú, hogy a profitrátát az állami tulajdonban levő Tarom légitársaság húzza le.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!