Fotó: Pixabay.com
A romániai lakosság mintegy fele mondja azt, hogy a koronavírus-világjárvány áthúzta a karácsonyi és a szilveszteri terveiket, ám nem fognak lemondani a karácsonyi hagyományokról – derül ki egy, az IRES által készített közvélemény-kutatásból.
2020. december 23., 10:012020. december 23., 10:01
A megkérdezettek 85 százaléka idén is elkészíti a különleges karácsonyi menüsort, 84 százalék díszít karácsonyfát, 42 százalék elmegy templomba, 26 százalék pedig kész vendéget is fogadni. Sokan vannak ugyanakkor – 65 százalék – azok, akik csak azok körében ünnepelnek, akikkel egy háztartásban élnek.
Egyedül tölti viszont a karácsonyt a lakosság 7 százaléka, a felmérés készítői szerint körükben felülreprezentált a 65 évesnél idősek aránya.
A romániai hatóságok jó ideje hangsúlyozzák, hogy karácsonykor és szilveszterkor is a jelenleg érvényben lévő járványügyi szabályok, korlátozások lesznek érvényben. Azonban így is rengeteg kérdés merül fel a családi vagy baráti összejövetelek kapcsán, amelyek gyakorlatilag betilthatatlanok.
és csak 24 százalékra azok aránya, akik vágott fenyőt választanak. 9 százalék eközben a saját udvarán levő fát „nevezi ki” karácsonyfának, 5 százalék pedig kaspós fenyőt vásárol.
Ami a menüt illeti, 49 százalékkal vezet a töltöttkáposzta.
Fotó: Pixabay.com
20 százalék kisboltból vásárol, és csupán a válaszadók 6 százaléka mondta, hogy közvetlenül a kisvállalkozótól vagy helyi termelőtől veszi meg az ajándékokat.
A felmérésben résztvevők fele válaszolta azt, hogy legtöbb 1000 lejt költ idén karácsonyra, ebben az összegben benne vannak az ajándékok, a fenyő és az ünnepi menüsor is. 25 százalékos azok aránya, akik maximum 500 lejt fordítanak az ünnepi előkészületekre, további egynegyed pedig 501 és 1000 lej közötti összeget költ. 7 százalék eközben 1001 és 1500 lej között összeget, 14 százalék 1501 és 2000 lej közöttit, 10 százalék pedig 2500 lejt meghaladó összeget jelölt meg.
A férfiak több pénzt költenek ajándékokra, mint a nők, a „modern családok” és a fiatal szakemberek karácsonyi költségvetése a legnagyobb, élelemre megy a legtöbb pénz egy felmérés eredményei szerint.
A megkérdezettek 63 százaléka otthon fogja köszönteni az új évet, azok körében, akikkel egy háztartásban él, 20 százalék otthonában fogadja rokonait vagy barátait, 5 százalék pedig maga megy látogatóba. 8 százalék mondta azt, hogy egyedül lesz otthon szilveszterkor.
A korábbi évektől eltérően csak minden száz lakosból egy szilveszterezik egy menedékházban vagy szállodában.
A felmérés 1755 tizennyolc évesnél idősebb személy megkérdezésével készült, a hibaküszöb 2,34 százalék.
Nem számít a koronavírusos esetek megugrására az ünnepek után Nelu Tătaru egészségügyi miniszter, ám közben a kórházak intenzív osztályának a kibővítésén dolgozik.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!