Fotó: Pixabay.com
A romániai lakosság mintegy fele mondja azt, hogy a koronavírus-világjárvány áthúzta a karácsonyi és a szilveszteri terveiket, ám nem fognak lemondani a karácsonyi hagyományokról – derül ki egy, az IRES által készített közvélemény-kutatásból.
2020. december 23., 10:012020. december 23., 10:01
A megkérdezettek 85 százaléka idén is elkészíti a különleges karácsonyi menüsort, 84 százalék díszít karácsonyfát, 42 százalék elmegy templomba, 26 százalék pedig kész vendéget is fogadni. Sokan vannak ugyanakkor – 65 százalék – azok, akik csak azok körében ünnepelnek, akikkel egy háztartásban élnek.
Egyedül tölti viszont a karácsonyt a lakosság 7 százaléka, a felmérés készítői szerint körükben felülreprezentált a 65 évesnél idősek aránya.
A romániai hatóságok jó ideje hangsúlyozzák, hogy karácsonykor és szilveszterkor is a jelenleg érvényben lévő járványügyi szabályok, korlátozások lesznek érvényben. Azonban így is rengeteg kérdés merül fel a családi vagy baráti összejövetelek kapcsán, amelyek gyakorlatilag betilthatatlanok.
és csak 24 százalékra azok aránya, akik vágott fenyőt választanak. 9 százalék eközben a saját udvarán levő fát „nevezi ki” karácsonyfának, 5 százalék pedig kaspós fenyőt vásárol.
Ami a menüt illeti, 49 százalékkal vezet a töltöttkáposzta.
Fotó: Pixabay.com
20 százalék kisboltból vásárol, és csupán a válaszadók 6 százaléka mondta, hogy közvetlenül a kisvállalkozótól vagy helyi termelőtől veszi meg az ajándékokat.
A felmérésben résztvevők fele válaszolta azt, hogy legtöbb 1000 lejt költ idén karácsonyra, ebben az összegben benne vannak az ajándékok, a fenyő és az ünnepi menüsor is. 25 százalékos azok aránya, akik maximum 500 lejt fordítanak az ünnepi előkészületekre, további egynegyed pedig 501 és 1000 lej közötti összeget költ. 7 százalék eközben 1001 és 1500 lej között összeget, 14 százalék 1501 és 2000 lej közöttit, 10 százalék pedig 2500 lejt meghaladó összeget jelölt meg.
A férfiak több pénzt költenek ajándékokra, mint a nők, a „modern családok” és a fiatal szakemberek karácsonyi költségvetése a legnagyobb, élelemre megy a legtöbb pénz egy felmérés eredményei szerint.
A megkérdezettek 63 százaléka otthon fogja köszönteni az új évet, azok körében, akikkel egy háztartásban él, 20 százalék otthonában fogadja rokonait vagy barátait, 5 százalék pedig maga megy látogatóba. 8 százalék mondta azt, hogy egyedül lesz otthon szilveszterkor.
A korábbi évektől eltérően csak minden száz lakosból egy szilveszterezik egy menedékházban vagy szállodában.
A felmérés 1755 tizennyolc évesnél idősebb személy megkérdezésével készült, a hibaküszöb 2,34 százalék.
Nem számít a koronavírusos esetek megugrására az ünnepek után Nelu Tătaru egészségügyi miniszter, ám közben a kórházak intenzív osztályának a kibővítésén dolgozik.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!