A munkaügyi miniszter arra bátorította a németországi farmokon dolgozó romániaiakat, hogy valahányszor jogsértést tapasztalnak, jelentsék azt a hatóságoknak.
Fotó: Ziarulromanesc.de
Nagyjából félszáz romániai vendégmunkás tiltakozott a hét elején egy németországi farmon – elégedetlenségük oka, hogy rosszak a munka- és lakhatási körülmények, ráadásul a beígért pénzüket sem kapták meg.
2020. május 20., 10:042020. május 20., 10:04
2020. május 20., 11:552020. május 20., 11:55
Sajtóbeszámolók szerint az őket alkalmazó cég ellen fizetésképtelenségi eljárás zajlik. „Ezeket az embereket a koronavírus-járvánnyal és a fizetésképtelenséggel dacolva hozták ide, hogy leszedjék a spárgát és az epret. Most meg nem adják oda a beígért fizetéseket, és azzal fenyegetik őket, hogy szállás nélkül maradnak” – nyilatkozta egy szakszervezeti tag a G4Mediának.
A hasonló helyzetek megelőzése érdekében kedden Violeta Alexandru román és Hubertus Heil német munkaügyi miniszter közös nyilatkozatot írt alá, amelynek célja a munkaerőpiacot és a szociális politikákat illető együttműködés javítása. A román tárcavezető elmondta: beszélt német kollégájával az idénymunkálatokról, Heil pedig válaszképpen értékelte a romániai munkaerő hozzájárulását, és arról biztosította beszélgetőpartnerét, hogy határozottan fellépnek minden bejelentés esetében. Éppen ezért Violeta Alexandru arra bátorította az általa meglátogatott németországi farmokon dolgozó romániaiakat, hogy valahányszor jogsértést tapasztalnak, jelentsék azt a hatóságoknak.
A román munkaügyi miniszter németországi útja során találkozott Julia Klockner élelmezési és mezőgazdasági miniszterrel is, akivel – a szaktárca közleménye szerint – egyetértettek abban, hogy nem létezhet különbség a helyi és a más országból érkező munkások lakhatási körülményeit, egészségét és munkahelyük biztonságát illetően, és mindenkinek ugyanazokat a jogokat kell biztosítani, mint a német állampolgárságú alkalmazottaknak. Elfogadhatatlannak nevezték ugyanakkor az elmúlt időszakban tapasztalt kihágásokat, Julia Klockner pedig megígérte,
A román munkaügyi miniszter szerdán úgy értékelte, hogy berlini tárgyalásai eredményeképpen jobb munkakörülményeik lesznek Németországban a román munkavállalóknak. Violeta Alexandru szerint a problémák egy részét azonnal meg lehet oldani, másik részének orvoslása hosszabb időt vehet igénybe. Az elért eredményeket Hubertus Heil német munkaügyi miniszter néhány hónap múlva esedékes, bukaresti látogatásán értékelik. Tudor Polak munkaügyi államtitkár a napokban még arról beszélt, hogy az utóbbi időszakban 26-27 ezer román mezőgazdasági idénymunkás utazott Németországba, és egyelőre semmiféle negatív visszajelzést nem kaptak tőlük.
Emil Hurezeanu, Románia berlini nagykövete kedd este már arról számolt be, hogy a Németországban dolgozó romániai vendégmunkások tiltakozó akcióit siker koronázta, és a német munkaügyi miniszter már a szerdai kormányülésen ismertetni fog Angela Merkel kancellárral egy törvénytervezetet, amelynek célja a farmokon és vágóhidakon uralkodó állapotok javítása, az alkalmazási folyamatból az alvállalkozók, közvetítők kizárása. Hurezeanu egyúttal arról biztosította a kárvallottakat, hogy meg fogják kapni elmaradt fizetéseiket, ezt követően pedig maguk dönthetik el, hogy elhagyva a fizetésképtelenségi eljárás alatt álló céget, máshol vállalnak munkát vagy hazatérnek.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!