2011. október 21., 10:132011. október 21., 10:13
Biró Rozália alpolgármester csütörtöki sajtótájékoztatóján elmagyarázta: a városi költségvetés mintegy fele származik az államkasszából, 10 százalékot érnek el a vissza nem térítendő támogatásokból származó összegek, 40 százalék pedig az önkormányzat saját bevétele, amely nyolcféle helyi adóból és illetékből áll össze. Az ingatlanadó, a bel- és kültelkek adója, a gépjárműilleték, a különféle engedélyek és jóváhagyások ára, a reklámfelületek bérleti díja, illetve a szállodai tevékenységekre fizetett helyi illeték tehát fontos része a megyeszékhely büdzséjének, hiszen a közszolgáltatásokat ebből finanszírozzák. Az elöljáró szerint ugyanakkor a mostani nehéz gazdasági helyzetben az is fontos, hogy a magánszemélyek és főképp a cégek ne roppanjanak össze a terhek alatt.
A frakció javaslatainak egyike az, hogy az önkormányzat ingatlankezelősége azonosítsa a be nem jelentett telkeket, illetve értékelje fel azokat mai árra – bár az is lehet, hogy egy-egy parcella ma kevesebbet ér, mint tíz évvel ezelőtt, ám Biró Rozália szerint még mindig annyi a bejelentetlen ingatlan, hogy a város csak nyerhet egy nagyszabású ellenőrzésen. Lényeges könnyítés volna mindazonáltal az a javaslat, hogy a mostanáig tisztességesen adót fizető, ám a válság vagy egyéb okok miatt ideiglenesen bajba került, nagy adóhátralékot felhalmozó cégek 2012 végéig haladékot kaphatnak adósságaik kifizetésére, és háborítatlanul folytathatják tevékenységüket, még akkor is, ha már elindult esetükben a végrehajtás. Ha jövő év december utolsó napjáig teljes egészében törlesztik hátralékaikat, mentesülnek a késedelmi kamat és a büntetőkamat alól. Huszár István önkormányzati képviselő, a költségvetési bizottság tagja azt mondja, Nagyváradon jelenleg 162 olyan vállalkozás van, amely a több éve gyűlő adóhátralékaira már 1000 lejt meghaladó késedelmi kamatot halmozott fel csaks ingatlan- és telekadóból, amire a kedvezménycsomag vonatkozik – a tartozások összértéke megközelíti a 3,5 millió lejt.
A javaslatcsomagot az RMDSZ már nyár folyamán kidolgozta, és reményeik szerint jövőre már hatályba is léphet. Távolibb terveik között szerepel a kedvezmények magánszemélyekre való kiterjesztése, illetve a hoteladó 3 százalékról 1 százalékra történő csökkentése. Az már most biztosnak tűnik, hogy jogi személyek ingatlanadója jövőre újabb 0,1 százalékkal egy százalékra csökken.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.