A bérléssel szemben sokkal inkább a saját tulajdonára próbál támaszkodni Romániában a lakosság, amelynek többsége saját ingatlanban szeret élni.
2017. április 24., 12:482017. április 24., 12:48
2017. április 24., 14:132017. április 24., 14:13
Romániában az emberek több mint 90 százaléka vásárolt vagy örökölt ingatlanban éli életét, az ország e tekintetben élen jár az Európai Unióban – derül ki az Eurostat friss adataiból. Az EU statisztikai hivatala által közzétett kimutatás szerint a romániaiakat a horvátok, a litvánok és a bolgárok (majd a magyarok) követik a sorban, amelynek legvégén Németország található.
Itt a lakosság alig több, mint fele él saját otthonban, figyelemre méltó ugyanakkor az is, hogy Svédországban él a legtöbb olyan lakástulajdonos (a lakosság több mint fele), aki hitelből vásárolta otthonát. A skandináv ország lakosságának több mint hetven százaléka saját otthonában él ugyan, ám a svédek több mint kétharmada hitelből vett ingatlanban éli az életét, ugyanakkor ez az arány a hollandoknál is meghaladja a 60 százalékot.
Románia szempontjából szomorú statisztika ugyanakkor, hogy első helyen áll abban a tekintetben is, a lakosság hány százaléka lakik rossz minőségű ingatlanban. Miközben ez a romániaiak esetében az összlakosság egyötödét teszi ki, a holtversenyben második helyen álló lettek és magyarok 15-15 százalékánál ázik be a tető, nincs normális fürdőszoba vagy mellékhelyiség. Az Eurostat által felállított rangsor szerint ugyanakkor a román lakosság tizenhat százaléka jövedelme negyven százalékánál többet költ lakhatásra.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.