2010. február 04., 09:232010. február 04., 09:23
Románia rendelkezik a legroszszabb utakkal, a legkevesebb és megépítendő kilométerenként a legdrágább autópályákkal – áll a Világbank Romániáról szóló jelentésében. A dokumentum szerint ráadásul fennáll a veszélye, hogy forráshiány miatt még a jelenleg zajló infrastrukturális befektetések is leállnak, ezért is kényszerül arra a kormány, hogy – mint arról beszámoltunk – a magánszférát is megkísérelje bevonni az autópálya-építésbe.
A világbanki jelentés szerint jelenleg a román kormány az európai átlaghoz képest nagyságrendekkel nagyobb összeget fizet az autópályaépítő cégeknek. A Comarnic–Brassó szakaszon például egy kilométernyi autósztráda megépítése mintegy 80 millió euróba kerül, az illetékes hatóságok szerint ez a terepviszonyoknak tudható be, az érintett szakasz ugyanis hegyvidéki környezetben épül. Ugyanakkor a jelentés szerint Franciaországban hasonló közegben 18, Németországban 19 millió euróért épül meg egy kilométernyi autópálya, Görögországban pedig az összeg akár tízmillió euróra is lecsökkenhet.
A Napsztrádának nevezett, Bukarestet a Fekete-tenger partjával öszszekötő autópálya két, Cernavodă és Medgidia, illetve Medgidia és Konstanca közötti, összesen 50 kilométeres szakasza 400 millió euróba kerül. Az összeg 30 százalékát állja a román állam, a fennmaradó részt az Európai Befektetési Bank biztosítja. A sztrádának 2011-ig kell elkészülnie. Ugyancsak 2011-re kell befejezni a konstancai körgyűrűt, amelynek hossza 22 kilométer, megépítése pedig 142 millió euróba kerül. Ennek az összegnek 46 százalékát állja a kormány, 54 százalék pedig az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól származik.
A jelentés megemlíti az amerikai Bechtel által épített észak-erdélyi autópályát is. Mint írják, a cég által tavaly átadott 42 kilométeres szakasz 160 millió euróba kerül, amelyet a kormány részletekben kíván kifizetni, annak függvényében, hogy mennyi pénz jut a közlekedési tárca büdzséje számára. Mivel azonban a pénzügyi kilátások nem túl biztatóak, máris fölmerült, hogy a kabinet ezen projekt befejezéséhez is magántőkét vonna be. Hasonló a helyzet a Bukarestet elkerülő körgyűrűvel, számos vidéki város terelőútjával, illetve főúttal: évek óta döntés született a megépítésükről, ám forrás híján leálltak az építkezések, vagy hozzájuk sem fogtak.
A Világbank tavalyi, a 2009 és 2013 közötti stratégiai partnerséget rögzítő dokumentumában is kitért a romániai úthálózat állapotára. A román kormány a tavalyi év első öt hónapjában 2,975 milliárd lejt költött infrastruktúra-fejlesztésre, ami 18 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Ugyanakkor ez is édeskevésnek bizonyult, hiszen az országos autópálya- és közútfenntartó vállalat adatai szerint az összesen 16 062 kilométernyi úthálózatból 8356 kilométernyit kellene sürgősen felújítani, mivel már rég lejárt a szavatossági ideje. A közutak terén amúgy is igencsak sanyarú a helyzet: az ország összterületéhez viszonyítva az autópályák, főutak, megyei és községi utak aránya csupán 0,34 százalék, miközben a nyugat-európai országokban ez az arány 4-től 14 százalékig terjed.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.