Édesszájúaknak való. Európai viszonylatban nagyon magas a Romániában forgalmazott termék cukortartalma
Fotó: coca-cola.ro
Alig néhány olyan ország található még Európában, ahol édesebb egy Fanta Orange, mint Romániában. Nálunk csaknem háromszor annyi cukrot tartalmaz ugyanaz az üdítő, mint például a Horvátországban forgalmazott verzió.
2024. augusztus 24., 19:212024. augusztus 24., 19:21
A Europe Magazine nevű nemzetközi kiadvány Instagram-oldalán közölt grafikon szerint – melyet a gyártó Coca Cola adatai alapján állítottak össze – jó néhány európai országban kevesebb mint 5 grammnyi cukrot tartalmaz 100 milliliternyi Fanta.
A Europe Magazine bejegyzésében megjegyzi, az Egyesült Királyságban azok után csökkentették 4,5 grammra az adagot, hogy a hatóságok úgynevezett cukoradót vetettek ki.
A második kategóriát az 5 és 10 gramm közötti Fanta-cukortartalmat „felmutató” államok alkotják.
Romániában 10,5, Magyarországon 10,8 gramm cukrot tartalmaz 100 milliliter Fanta Orange. A legmagasabb értéket Olaszországban (11,8), Belgiumban és Luxemburgban (11,7), illetve Ukrajnában (11,6) jegyzik.
Európa „Fanta-cukortérképe”
Fotó: Instagram/europe.magazine
Ugyanakkor kérdéses, hogy Romániában hogyan alakul az „édes élet”, hiszen idén
a 100 milliliterenként 5–8 grammnyi cukrot tartalmazó termékek után hektoliterenként 40, míg 8 gramm felett hektoliterenként 60 lej pluszilletéket kell lepengetni.
Az üdítőital-gyártók romániai érdekképviselete (ANBR) természetesen hevesen tiltakozott az intézkedés ellen, augusztus elején pedig már további drágításokkal, elbocsátásokkal, beruházások leállításával fenyegetőzött. Nehezményezik, hogy már 2023-ban 10 százalékkal csökkent a forgalmuk, miután drágítaniuk kellett az általános forgalmi adó rájuk vonatkozó, 9-ről 19 százalékra történő megemelése miatt.
A többek között a RedBullt, Pfannert, Parmalatot, Coca Colát, Pepsit, Romaquát felsorakoztató szövetség szerint az ágazatot sújtó intézkedések miatt 20 és 50 százalékkal drágábbakká váltak termékeik, aminek következtében az első negyedévben további öt százalékkal csökkentek eladásaik. Az üdítőgyártók többek között azzal riogatnak, hogy a meredek áremelkedés miatt a fiatalok a hűsítőktől az alkoholos termékek felé fordulnak.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!