Édesszájúaknak való. Európai viszonylatban nagyon magas a Romániában forgalmazott termék cukortartalma
Fotó: coca-cola.ro
Alig néhány olyan ország található még Európában, ahol édesebb egy Fanta Orange, mint Romániában. Nálunk csaknem háromszor annyi cukrot tartalmaz ugyanaz az üdítő, mint például a Horvátországban forgalmazott verzió.
2024. augusztus 24., 19:212024. augusztus 24., 19:21
A Europe Magazine nevű nemzetközi kiadvány Instagram-oldalán közölt grafikon szerint – melyet a gyártó Coca Cola adatai alapján állítottak össze – jó néhány európai országban kevesebb mint 5 grammnyi cukrot tartalmaz 100 milliliternyi Fanta.
A Europe Magazine bejegyzésében megjegyzi, az Egyesült Királyságban azok után csökkentették 4,5 grammra az adagot, hogy a hatóságok úgynevezett cukoradót vetettek ki.
A második kategóriát az 5 és 10 gramm közötti Fanta-cukortartalmat „felmutató” államok alkotják.
Romániában 10,5, Magyarországon 10,8 gramm cukrot tartalmaz 100 milliliter Fanta Orange. A legmagasabb értéket Olaszországban (11,8), Belgiumban és Luxemburgban (11,7), illetve Ukrajnában (11,6) jegyzik.
Európa „Fanta-cukortérképe”
Fotó: Instagram/europe.magazine
Ugyanakkor kérdéses, hogy Romániában hogyan alakul az „édes élet”, hiszen idén
a 100 milliliterenként 5–8 grammnyi cukrot tartalmazó termékek után hektoliterenként 40, míg 8 gramm felett hektoliterenként 60 lej pluszilletéket kell lepengetni.
Az üdítőital-gyártók romániai érdekképviselete (ANBR) természetesen hevesen tiltakozott az intézkedés ellen, augusztus elején pedig már további drágításokkal, elbocsátásokkal, beruházások leállításával fenyegetőzött. Nehezményezik, hogy már 2023-ban 10 százalékkal csökkent a forgalmuk, miután drágítaniuk kellett az általános forgalmi adó rájuk vonatkozó, 9-ről 19 százalékra történő megemelése miatt.
A többek között a RedBullt, Pfannert, Parmalatot, Coca Colát, Pepsit, Romaquát felsorakoztató szövetség szerint az ágazatot sújtó intézkedések miatt 20 és 50 százalékkal drágábbakká váltak termékeik, aminek következtében az első negyedévben további öt százalékkal csökkentek eladásaik. Az üdítőgyártók többek között azzal riogatnak, hogy a meredek áremelkedés miatt a fiatalok a hűsítőktől az alkoholos termékek felé fordulnak.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!