Édesszájúaknak való. Európai viszonylatban nagyon magas a Romániában forgalmazott termék cukortartalma
Fotó: coca-cola.ro
Alig néhány olyan ország található még Európában, ahol édesebb egy Fanta Orange, mint Romániában. Nálunk csaknem háromszor annyi cukrot tartalmaz ugyanaz az üdítő, mint például a Horvátországban forgalmazott verzió.
2024. augusztus 24., 19:212024. augusztus 24., 19:21
A Europe Magazine nevű nemzetközi kiadvány Instagram-oldalán közölt grafikon szerint – melyet a gyártó Coca Cola adatai alapján állítottak össze – jó néhány európai országban kevesebb mint 5 grammnyi cukrot tartalmaz 100 milliliternyi Fanta.
A Europe Magazine bejegyzésében megjegyzi, az Egyesült Királyságban azok után csökkentették 4,5 grammra az adagot, hogy a hatóságok úgynevezett cukoradót vetettek ki.
A második kategóriát az 5 és 10 gramm közötti Fanta-cukortartalmat „felmutató” államok alkotják.
Romániában 10,5, Magyarországon 10,8 gramm cukrot tartalmaz 100 milliliter Fanta Orange. A legmagasabb értéket Olaszországban (11,8), Belgiumban és Luxemburgban (11,7), illetve Ukrajnában (11,6) jegyzik.
Európa „Fanta-cukortérképe”
Fotó: Instagram/europe.magazine
Ugyanakkor kérdéses, hogy Romániában hogyan alakul az „édes élet”, hiszen idén
a 100 milliliterenként 5–8 grammnyi cukrot tartalmazó termékek után hektoliterenként 40, míg 8 gramm felett hektoliterenként 60 lej pluszilletéket kell lepengetni.
Az üdítőital-gyártók romániai érdekképviselete (ANBR) természetesen hevesen tiltakozott az intézkedés ellen, augusztus elején pedig már további drágításokkal, elbocsátásokkal, beruházások leállításával fenyegetőzött. Nehezményezik, hogy már 2023-ban 10 százalékkal csökkent a forgalmuk, miután drágítaniuk kellett az általános forgalmi adó rájuk vonatkozó, 9-ről 19 százalékra történő megemelése miatt.
A többek között a RedBullt, Pfannert, Parmalatot, Coca Colát, Pepsit, Romaquát felsorakoztató szövetség szerint az ágazatot sújtó intézkedések miatt 20 és 50 százalékkal drágábbakká váltak termékeik, aminek következtében az első negyedévben további öt százalékkal csökkentek eladásaik. Az üdítőgyártók többek között azzal riogatnak, hogy a meredek áremelkedés miatt a fiatalok a hűsítőktől az alkoholos termékek felé fordulnak.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!