Románia továbbra is importál húst és tejet Magyarországról, a hatóságok a száj- és körömfájás felszámolásáért küzdenek

körömfájás

Szarvasmarha-állományokban rendkívüli veszélyt jelent a ragadós száj- és körömfájás terjedése

Fotó: Orbán Orsolya

Az állategészségügyi hatóság Magyarországon és Szlovákiában is ádáz harcot folytat a fél évszázad után újra megjelent ragadós száj- és körömfájás terjedésének megelőzéséért. A rendkívüli veszélyes állatbetegség hatalmas károkat okozott a magyar mezőgazdaságnak: a ragadós száj- és körömfájás megjelenése miatt eddig több ezer szarvasmarhát kellett leölni, és sok unión kívüli ország leállította a Magyarországról érkező mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek behozatalát. Az Európai Unióban sikerült köztes megoldást találni, így Románia is megengedi a magyar tej és a hús importját a nem fertőzött országrészekből.

Makkay József

2025. április 14., 19:412025. április 14., 19:41

2025. április 14., 20:282025. április 14., 20:28

Komoly gazdasági következményei vannak a 2025. március 7-én egy észak-magyarországi tejtermelő szarvasmarhatelepen megjelent, rendkívüli ragályos állatbetegség, a ragadós száj- és körömfájás terjedésének. Az elmúlt egy hónapban Magyarországon négy, Szlovákiában hat gócpontot azonosítottak, a fertőzött gazdaságokban záros határidőn belül felszámolták a teljes szarvasmarha-állományt.

A négy Győr-Moson-Sopron vármegyei gazdaságban eddig több ezer tehenet és borjat kellett elaltatni és elásni, a telephelyek körül három, illetve tíz kilométeres védőzónát hoztak létre.

A karanténzónában rendkívüli szigorú állategészségügyi intézkedéseket vezettek be minden vágott patájú állatfajra (szarvasmarha, juh, kecse és sertés): az állatokat kizárólag zárt tartásban kell tartani, tilos a legeltetés, bármiféle állatmozgás a farmon kívül, és bármiféle állatkereskedelem, a farmok a hatósági állatorvosokon kívül semmilyen látogatót nem fogadhatnak. Az érintett települések határában, illetve a határátkelőkön széles körben bevezették a fertőtlenítést. A budapesti agrártárca kifizeti a leölt állatok ellenértékét, illetve az állattelepek alkalmazottainak fizetését is fedezi.

Az ötven évvel ezelőtt felszámolt láb- és körömfájás újbóli megjelenése Magyarországon és Szlovákiában – Ausztriában általános állategészségügyi riadót rendeltek el a vírus esetleges megjelenése miatt a magyar–osztrák és szlovák–osztrák határterületeken – riadalmat keltett világszerte, és számos ország részéről élelmiszerstopot rendeltek el a két országgal szemben. A kényszerintézkedések Magyarországot érintik a legérzékenyebben, hiszen Kelet-Európában a lengyel mellett a magyar élelmiszerexport a legnagyobb volumenű, ami gazdák tízezreit juttathatja nehéz gazdasági helyzetbe.

körömfájás Galéria

Nyers tej: a veszélyeztetett zónákból semmilyen állati terméket nem lehet kihozni

Fotó: Makkay József

Romániában is nagy veszélyt jelent a ragadós száj- és körömfájás

Szerencsére a magyar élelmiszerexport nagyobb része európai uniós országokba irányul, így a magyar termékek kivitele az uniós tagországok felé a nem fertőzött országrészekből zavartalan maradt. A Krónikának nyilatkozó Csutak Nagy László, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) alelnöke elmondta: a magyarországi járványhelyzet miatt először március 11-én ülésezett Bukarestben az Országos Betegségellenőrzési Központ (CNBC), ahol megszülettek az első korlátozó intézkedések a magyar termékekkel szemben.

Idézet
Egy hónappal ezelőtt a román állategészségügyi hatóság megtiltotta minden vágott patájú élő állat importját Magyarország területéről.

Egy másik döntés értelmében nyers tejet csak olyan állattelepekről lehetett behozni, ahol a szarvasmarhákat előzetesen bevizsgálták a száj- és körömfájás vírusa ellen. Betiltottuk a Magyarország területéről érkező állati takarmányok behozatalát is” – mutatott rá a hatósági állatorvos.

Miután kiderült, a szigorú magyar állategészségügyi intézkedéseknek köszönhetően sikerül kordában tartani a veszélyes kór terjedését, a romániai állategészségügyi hatóság több könnyítést is bevezetett a magyar termékek romániai importjával kapcsolatban. Az Országos Betegségellenőrzési Központ (CNBC) egy hónapra rá, április 11-ei pénteki ülésén a szakemberek azonban úgy vélték, hogy a magyarországi járványhelyzet továbbra is veszélyt jelenthet a romániai mezőgazdaságra, ezért eltörölték a március 11-én hozott intézkedések későbbi könnyítéséről szóló döntést, így azok érvényben maradtak.

  • Magyarország területéről tilos vágott patájú élő állatott behozni, tilos a különböző állati takarmányok, széna, komposzt és trágya szállítása Romániába.

  • Állati eredetű termékeket – tejet és húst – kizárólag olyan farmokról lehet importálni, ahol nem mutatták ki a ragadós száj- és körömfájás vírusát, illetve az állatállomány le van tesztelve, azaz hatósági ellenőrzéssel kizárják a betegség jelenlétét.

  • Magyarország területéről jelenleg zavartalan a romániai élelmiszer-ellátás egyik fő forrásának számító sertéshús és tehéntej importja.

Az ország legnagyobb vágóhídja, a Bonafarm csoport tulajdonában lévő mohácsi vágóhíd továbbra is számos romániai húsfeldolgozó számára szállít friss sertéshúst, illetve többféle hústerméket, a cégcsoportnak azonban ennél is nagyobb súlya van a romániai tejellátásban. A legnagyobb üzletláncok – Metro, Lidl és Kaufland – Magyarországról importálják a tehéntej jó részét, ezért ezeknek a szállítmányoknak a fennakadása komoly ellátási gondokat okozhatna.

körömfájás Galéria

A romániai üzletek polcain bőven találhatunk Magyarországról származó tejet

Fotó: Rostás Szabolcs

Az Európai Unióban tilos az állatok védőoltásának megelőző használata

Csutak Nagy László szerint Románia esetében azért jelent kiemelt veszélyt a ragadós száj- és körömfájás esetleges megjelenése az országban, mert több állatfajnál az állatállomány mintegy 80 százaléka a biobiztonság szempontjából leginkább veszélyeztetett háztáji gazdaságokban található. A hatósági állatorvosok bevonásával az állategészségügyi hatóság átfogó kampányba kezdett, hogy az állattartó gazdákat a legszükségesebb óvintézkedésekről tájékoztassák. Noha az állatpestissel ellentétben a száj- és körömfájás ellen létezik hatékony védőoltás, az európai uniós normák tiltják a megelőző védekezésként bevethető vakcinákat.

,,A vakcinát csak olyan fertőzött telepeken lehet alkalmazni, ahol túl nagy létszámú állomány fertőződik meg, így a hatóság emberei nem tudják egyszerre leölni. A beoltott állatok egy heten belül kapnak immunitást a betegséggel szemben, de ezeket az egyedeket is később le kell ölni.

Idézet
Az uniós normák szerint a védőoltásban található legyengített vírus túl nagy kockázattal jár, ezért egyelőre tilos az uniós tagországokban történő alkalmazása”

– mutatott rá portálunknak a szakember.

Csutak meglátása szerint ez az uniós álláspont változhat a jövőben, amennyiben nagy kockázatot jelent a ragályos állatbetegség terjedése. Ugyanakkor napirenden van a Vietnámban kikísérletezett, sertéspestis elleni védőoltás is. Miután a távol-keleti országban a szakemberek megkapják a végleges teszteredményeket, az Európai Unióban elsőként Romániában tesztelik a sertéspestis elleni új védőoltást. Amennyiben hatékonynak bizonyul, Bukarest kérni fogja az uniós hatóságtól a sertéspestis elleni vakcina engedélyeztetését, tájékoztatta a Krónikát az ANSVSA alelnöke.

Egyelőre egyetlen védekezés létezik a ragadós száj- és körömfájás, illetve az állatpestis ellen: ahol egyetlen beteg állatot is találnak, ott a teljes állományt leölik, és a gazdákat kárpótolják.

korábban írtuk

Száj- és körömfájás: Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából
Száj- és körömfájás: Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából

Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás

Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás
2025. július 15., kedd

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország

Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország
2025. július 15., kedd

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál

A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál
2025. július 15., kedd

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig

Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig
2025. július 14., hétfő

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés

Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés
2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára