Száj- és körömfájás
Fotó: Barabás Ákos
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). Nagy István agrárminiszter pénteken közölte, hogy Magyarországon nincs újabb száj- és körömfájásos megbetegedés, zajlik a mentesítés.
2025. április 11., 16:472025. április 11., 16:47
2025. április 11., 16:592025. április 11., 16:59
Közleményében az intézmény emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban Magyarországon négy, Szlovákiában hat, Németországban egy járványgóc alakult ki. A romániai fertőzéseknek pedig kedvez, hogy az ország schengeni csatlakozása után a román–magyar határátkelőkön megszűntek a vámellenőrzések.
Az intézmény döntésének megfelelően megtiltották az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya Romániába szállítását, illetve a hús és húskészítmények, a kezeletlen tej és a párosujjú patásokból nyert állati melléktermékek behozatalát Magyarországról.
A Magyarország felől érkező utakon egészségügyi-állatorvosi ellenőrző pontokat állítottak fel az ANSVSA állatorvosainak és a belügyminisztériumi szervek munkatársainak részvételével. Emellett a 2025. február 1-je után a Magyarországról és Szlovákiából haszonállatokat importáló romániai gazdaságokban mintavételes ellenőrzéseket és az állatszállító járművek fertőtlenítését rendelték el, illetve bevezették az országba belépő valamennyi állatszállítmány kötelező száj- és körömfájás-vizsgálatát.
Az agrárminiszter közösségi oldalán posztolt videóüzenetében bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. „Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése (...) Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették” – mondta Nagy István.
A Romániai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) egyébként március 11-én is azt közölte, hogy megtiltja az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya szállítását Magyarországról Romániába, miután egy magyarországi gazdaságban ragadós száj- és körömfájás tört ki, mely évtizedek óta nem jelent meg a térségben. Az ANSVSA egyes állati eredetű termékekre, így a húsra, tejre és egyéb tejtermékekre is korlátozásokat vezetett be.
Magyarországon március 7-én jelentették be, hogy ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedésének megakadályozása érdekében. A rendkívül ragályos betegség több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon, egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság keddtől megtiltja az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya szállítását Magyarországról Romániába.
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.
Újabb hullámban jutott magas sótartalmú víz a Kis-Küküllőbe a parajdi sóbányánál zajló hétfői munkálatok nyomán, így a folyó vizében a sókoncentráció kedden meghaladta a literenkénti 3000 milligrammot.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) a Sebes-Körös vízgyűjtő területére.
Magyarországról és Moldovából érkezik a legtöbb külföldi diák a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemre, a felsőoktatási intézményben 150-200 magyarországi egyetemi hallgató tanul évente – mondta kedden Markó Bálint tanulmányi rektorhelyettes.
A deficitcsökkentő intézkedések keretében a lehetséges áfaemelésnek a nyomtatott sajtóra gyakorolt hatására hívja fel a figyelmet a MÚRE. Az újságíró-szervezet a közszolgálati rádió, illetve televízió nehéz helyzetére is figyelmeztet.
Az aradi önkormányzat ellenőrző szakbizottsága technikai hiányosságokat fedezett fel a Partiumot és a Bánságot összekötő ferdekábeles hídon, ezért kötelezte a tervezőt és a kivitelezőt, hogy javítsák ki a hibákat.
Büntetőeljárást indított a Temes megyei rendőrség, miután kedden három személy – köztük egy gyermek – egy temesvári tömbház felvonójával a második emelet magasságából a mélybe zuhant.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a 2025–2026-os tanévre 5598 tandíjmentes helyet hirdet meg az alapképzésre felvételizőknek, emellett több, mint 10 000 tandíjköteles hely áll az érdeklődők rendelkezésére.
Viharokra figyelmeztet kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az országos vízügyi igazgatóság katasztrófavédelmi főosztályának igazgatója a hétfő esti parlamenti meghallgatásakor kijelentette, hogy a parajdi sóbányánál nincs azonnali omlásveszély, viszont a lakosság vízellátásának szempontjából nehéz a helyzet.
A kedvezménnyel az aradi önkormányzatnak az a célja, hogy minél szélesebb körben népszerűsítse a közösségi biciklikölcsönzést és az alternatív közlekedési eszközöket.
szóljon hozzá!