Készül a rendelet. Az már biztosnak tűnik, hogy a minimálbér július 1-jétől bruttó 3700 lejre emelkedik
Fotó: Borbély Fanni
Még idén bevezeti Románia az európai minimálbért, ami egyenlő munkáért egyenlő bért biztosít – ígéri Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke. Azt mondta, az intézkedés bevezetésének határideje november 15-e.
2024. május 31., 14:352024. május 31., 14:35
Marcel Ciolacut pénteken Máramarosszigeten arról kérdezték, hogy mi lesz az építőiparban és a mezőgazdaságban dolgozókkal, akiknek differenciált a bérezésük, ha jövő héten elfogadják a minimálbér emeléséről szóló kormányrendeletet.
„Minden partnerrel ugyanazt beszéltem meg. Az említett ágazatokban nem kérték, hogy emeljék, tudják, hogy sokkal magasabbak a bérek. 4500 körül. Aztán sorra jönnek a többiek. Először a munkaadók részéről volt egy megkeresés, aztán jöttek a szakszervezetek, a román kormány mindkét szociális partnere, és azzal a javaslattal jöttek, hogy a minimálbért ágazatok és kategóriák szerint módosítsuk” – fejtette ki a kormányfő.
Közölte egyúttal: idén ősztől Romániának is alkalmaznia kell az európai minimálbért. Mint fogalmazott,
A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.
Ciolacu beszélt ugyanakkor arról is, hogy az új bértörvény az országos helyreállítási terv (PNRR) egyik követelménye, és ezt a fenntarthatóság és kiszámíthatóság ismérveinek tiszteletben tartásával kell kidolgozni, csomagban az adóreformmal, a közigazgatási átszervezéssel és a közszféra reformjával.
„Elmúlt az idő, amikor hirtelen felindulásból jött döntéseket hoztunk, szerencse, hogy túléltük azokat” – szögezte le a kormányfő.
Mint ismeretes, Marcel Ciolacu miniszterelnök a múlt héten, a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel folytatott egyeztetés után jelentette be, hogy a minimálbér július 1-jétől bruttó 3700 lejre emelkedik. A vonatkozó kormányrendeletet várhatóan jövő héten fogadja el a Ciolacu-kabinet. A kormányfő jelezte egyúttal, hogy az év végéig fenntartják a 200 lejes adómentességet.
Egységesítené Brüsszel a minimálbér kiszámításának mechanizmusát az Unió tagállamaiban – az erről szóló kezdeményezés jelenleg közvitán van. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint csínján kell bánni az európai minimálbérrel.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!