Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió (EU) országaiban átlagban 0,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) 2022 első negyedévében az előző három hónaphoz viszonyítva; a legnagyobb, 5,2 százalékos bővülést Romániában jegyezték – derül ki az Eurostat kedden közzétett előzetes adataiból.
2022. május 17., 14:032022. május 17., 14:03
2022. május 17., 14:262022. május 17., 14:26
Az eurózóna GDP-je 0,3 százalékkal nőtt az idei első három hónapban az előző negyedévhez viszonyítva. Az Amerikai Egyesült Államok bruttó hazai terméke ugyanakkor 0,4 százalékkal csökkent.
Éves viszonylatban az eurózónában 5,1 százalékkal, az Európai Unióban 5,2 százalékkal bővült a GDP az idei első negyedévben, a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
Az Eurostat Romániára vonatkozó adatai megegyeznek az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szintén kedden közöltekkel – írja az Agerpres.
A hónap elején az Országos Stratégiai és Előrejelzési Bizottság a korábban becsült 4,3 százalékról 2,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó várakozását.
Az előző negyedévhez képest 5,2 százalékkal nőtt a román gazdaság az idei év első három hónapjában, míg éves viszonylatban 6,5 százalékos bővülést jegyzett mind a nyers, mind a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
Enyhén csökkent márciusban a román államadósság
Március végére 593,972 milliárd lejre csökkent Románia államadóssága az egy hónappal korábbi 596,9 milliárd lejről – közölte kedden a pénzügyminisztérium. A szaktárca tájékoztatása szerint az államadósság a bruttó hazai termék (GDP) 50,3 százalékát tette ki az idei harmadik hónap végén, míg február végén a GDP 50,6 százalékának felelt meg. A közép- és hosszú távú tartozás 573,586 milliárd lejt, a rövid lejáratú 20,386 milliárd lejt összesített. Az államadósság nagy részét – 491,553 milliárd lejt – államkötvények alkották. A kormány adóssága 577,122 milliárd lejt, az önkormányzatoké 16,849 milliárd lejt tett ki idén márciusban. A pénzügyminisztérium adatai szerint a külföldi államadósság elérte a GDP 25,7 százalékának megfelelő 303,630 milliárd lejt. Ebből 298,761 milliárd lejre rúgott a kormány és 4,869 milliárd lejre az önkormányzatok tartozása.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
2 hozzászólás