Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió (EU) országaiban átlagban 0,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) 2022 első negyedévében az előző három hónaphoz viszonyítva; a legnagyobb, 5,2 százalékos bővülést Romániában jegyezték – derül ki az Eurostat kedden közzétett előzetes adataiból.
2022. május 17., 14:032022. május 17., 14:03
2022. május 17., 14:262022. május 17., 14:26
Az eurózóna GDP-je 0,3 százalékkal nőtt az idei első három hónapban az előző negyedévhez viszonyítva. Az Amerikai Egyesült Államok bruttó hazai terméke ugyanakkor 0,4 százalékkal csökkent.
Éves viszonylatban az eurózónában 5,1 százalékkal, az Európai Unióban 5,2 százalékkal bővült a GDP az idei első negyedévben, a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
Az Eurostat Romániára vonatkozó adatai megegyeznek az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szintén kedden közöltekkel – írja az Agerpres.
A hónap elején az Országos Stratégiai és Előrejelzési Bizottság a korábban becsült 4,3 százalékról 2,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó várakozását.
Az előző negyedévhez képest 5,2 százalékkal nőtt a román gazdaság az idei év első három hónapjában, míg éves viszonylatban 6,5 százalékos bővülést jegyzett mind a nyers, mind a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
Enyhén csökkent márciusban a román államadósság
Március végére 593,972 milliárd lejre csökkent Románia államadóssága az egy hónappal korábbi 596,9 milliárd lejről – közölte kedden a pénzügyminisztérium. A szaktárca tájékoztatása szerint az államadósság a bruttó hazai termék (GDP) 50,3 százalékát tette ki az idei harmadik hónap végén, míg február végén a GDP 50,6 százalékának felelt meg. A közép- és hosszú távú tartozás 573,586 milliárd lejt, a rövid lejáratú 20,386 milliárd lejt összesített. Az államadósság nagy részét – 491,553 milliárd lejt – államkötvények alkották. A kormány adóssága 577,122 milliárd lejt, az önkormányzatoké 16,849 milliárd lejt tett ki idén márciusban. A pénzügyminisztérium adatai szerint a külföldi államadósság elérte a GDP 25,7 százalékának megfelelő 303,630 milliárd lejt. Ebből 298,761 milliárd lejre rúgott a kormány és 4,869 milliárd lejre az önkormányzatok tartozása.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
2 hozzászólás