Kelendő a román gép. A Dacia piaci részesedése a tavalyi 3,2 százalékról 3,4 százalékra emelkedett idén októberben.
Fotó: Gecse Noémi
A biztató szeptemberi hónap után ismét jelentősen csökkent a forgalomba helyezett új személyautók száma az Európai Unióban. Románia „szembe ment a forgalommal”, itt nőtt a legnagyobb mértékben az új autók értékesítése.
2020. november 18., 18:242020. november 18., 18:24
2020. november 18., 18:332020. november 18., 18:33
A koronavírus terjedését fékezni hivatott korlátozó intézkedések miatt csökkent az európai autópiac októberben, de Románia volt az az ország, amelyben a legnagyobb mértékben növekedett az új autók eladása – derül ki az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból. A most közzétett statisztika szerint
Nagy-Britanniában és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) államaiban (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc), ami 7,1 százalékos visszaesést jelent a tavaly októberben jegyzett 1,215 millió darabhoz viszonyítva. Az EU 27 tagállamában amúgy 953 ezer 615 személygépjárművet helyeztek forgalomba októberben, 7,8 százalékkal kevesebbet mint egy évvel korábban.
A tagországok közül Írország az egyetlen, amelyben még nőtt (5,4 százalékkal) az új autók eladása októberben.
Az ACEA szerint a többi EU-s piac mindegyikén visszaesést regisztráltak: Spanyolországban és Franciaországban 21, illetve 9,5 százalékos, Németországban 3,6, Nagy-Britanniában 1,6, Olaszországban 0,2 százalékos csökkenést jegyeztek.
A nagy autógyártók közül a Volkswagen-csoport és a PSA eladásai 7,5, illetve 5,3 százalékkal estek vissza, míg a Renault 0,5 százalékos csökkenést jegyzett. Az EU-ban, Nagy-Britanniában és az EFTA-országokban eladott Dacia személygépkocsik száma mindössze 0,1 százalékkal nőtt októberben, elérve a 38 749-et, a Dacia piaci részesedése azonban a tavalyi 3,2 százalékról 3,4 százalékra emelkedett idén októberben.
Németországban 23,4 százalékkal, Franciaországban 26,9 százalékkal, Olaszországban 30,9 százalékkal, Spanyolországban pedig 36,8 százalékkal csökkentek az eladások január-októberben.
Az EU-ban szeptemberben 3,1 százalékkal, tavaly augusztusban pedig még 31,2 százalékkal emelkedett a forgalomba helyezett új személyautók száma, de ezeket leszámítva minden egyes hónapban visszaesést mértek.
A tavalyi utolsó négy hónapban és az idei év elején az új, sokkal szigorúbb emisszió-mérési eljárás (WLTP) bevezetésének tulajdonították a csökkenést, utána viszont az egész világot letaroló koronavírus-járvány bénította meg az autógyártást és -kereskedést.
Az európai kormányok közben intézkedéseket jelentettek be az autószektor megmentése érdekében. Kedd este a német kormány közölte, hogy 5 milliárd euróval támogatja a környezetkímélő járművek gyártását, Franciaország meghosszabbította az új autók beszerzésére nyújtott támogatás igénylésének határidejét, az olasz kormány pedig több száz millió eurót különít el a gépjárműipar támogatására.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!