2011. november 11., 08:562011. november 11., 08:56
Románia megerősítette, hogy 2015-ben kívánja bevezetni az eurót fizetőeszközként – jelentette be csütörtökön délután Angela Merkel német kancellár azt követően, hogy berlini hivatalában tárgyalt Traian Băsescu román államfővel. „Románia megerősítette, hogy 2015-ben kíván az euróövezethez csatlakozni. Ezt méltányolom, mivel tudom, mit jelent a lakosság számára nehéz intézkedéseket elfogadni.
Gratulálok a román kormánynak a határozottságért, amellyel megvalósította a reformokat” – hangoztatta Merkel. Traian Băsescu is kijelentette: Bukarest fenntartja a 2015-ös csatlakozási céldátumot. Emellett arról is beszélt, hogy Románia nem hisz a széttöredezett Európában, ezért az Európai Unió tagállamainak minél szorosabb integrációját szorgalmazza, hogy a szervezet megfelelhessen a globalizáció kihívásainak.
A román államfő kifejtette, hamarosan jelentős privatizációs folyamat indul be, amelynek keretében többek között a Turceni és a Rovinari energetikai komplexumokat, a craiovai hőerőművet és a Román Vasúttársaság (CFR) áruszállító részlegét is magánkézbe adják. Fontosnak nevezte, hogy a privatizációban német befektetők is részt vegyenek, tekintettel arra, hogy jelentős tapasztalattal rendelkeznek a szén energetikai ipari felhasználásában, illetve mivel közismert a német vasúti technológia jó minősége.
A román gazdasági tervek kapcsán elmondta, a cél az, hogy 2103-ban nulla költségvetési deficit legyen. Azon aggodalmának is hangot adott, hogy a külföldi bankok romániai fiókjaikból vonják el a pénzt saját feltőkésítésükhöz. Merkel ennek kapcsán leszögezte: monitorozni fogják, hogy a bankok hogyan tartják be az ezt megtiltó európai tanácsi határozatot. A román államfőt a nap során korábban német kollégája, Christian Wulff is fogadta.
Egyébként a látogatás napjára időzítve egy interjú is megjelent Băsescuval a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapban, amelyben az államfő többek között azt is kijelentette, hogy Románia szerinte fölkészült a schengeni övezethez való csatlakozásra. (A kétoldalú találkozót követően Angela Merkel egyébként a schengeni csatlakozás kapcsán kifejtette: Németország a kétlépcsős csatlakozást tudná támogatni, amelynek során először csak a légi és a vízi, majd ezt követően egy második szakaszban a szárazföldi határátkelőkön szűnne meg a határellenőrzés.)
A 2015-ös euróövezeti csatlakozás kapcsán kifejtette, az reális céldátum a kormány által az elmúlt két évben végrehajtott intézkedések nyomán. Álláspontja szerint jelenleg a maastrichti szerződés betartásánál fontosabb a hatékony gazdaság megteremtése, a csatlakozásig pedig Romániának át kell alakítania energetikai szektorát, és korszerűsítenie kell infrastruktúráját.
Az Európai Unió összes tagállamának az eurót kellene fizetőeszközként használnia – jelentette ki szerdán este Berlinben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. „A közös fizetőeszköz az EU szíve” – hangoztatta. A portugál politikus felszólította azon tagállamokat, amelyek ódzkodnak az euró bevezetésétől, hogy ne akadályozzák azokat, amelyek viszont csatlakozni szeretnének az eurózónához. „Az EU és az eurózóna sebességét nem lehet a leglassúbb vagy a leginkább hezitáló tagállamok sebességéhez igazítani” – mutatott rá, leszögezve, a megosztott Unió nem működőképes. Az egész EU-t sújtó adósságválság miatt néhány tagállam, Németországgal az élen, az uniós szerződések módosítását szeretnék, oly módon, hogy mélyebbé váljon az integráció, és létrejöjjön egy olyan uniós fórum, amely ellenőrizheti a tagállamok pénzügypolitikáját. Ugyanakkor olyan tagállamok is vannak – például az eurózónán kívüli Nagy-Britannia – , amelyek ellenzik a mélyebb integrációt. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.