Vonat elé leguggolni: az „önpusztító” román vasút fejlesztéseiről

A Kolozsvár–Nagyvárad-vasútvonal építése

Hol van még a vége? A Kolozsvár–Nagyvárad-vasútvonal építése Bánffyhunyad és Kissebes között

Fotó: Gazda Árpád

Miközben tavaly is folytatódott a romániai vasút „öncsonkítása”, idén sem számíthatunk jelentős előrelépésekre a felújított, átadott új sínpárok terén – vonta le a lehangoló következtetést a tavalyi évet kiértékelő, illetve az ideire előretekintő, Erdélyt nagymértékben érintő elemzéseiben a Pro Infrastruktúra Egyesület. A civil szakembereket tömörítő szervezet egy tragikomikus ördögi körre is felhívja a figyelmet, mely idén alakult ki a román állami vasúttársaságnál.

Páva Adorján

2025. január 31., 08:042025. január 31., 08:04

A vasút önpusztítása 2024-ben folytatódott – írja a civil szakemberek összefogásával létrejött, a romániai infrastrukturális beruházásokat árgus és kritikus szemmel figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület (API). Amely szerint a tavalyi év „csak a szokásos” volt a román állami vasúttársaságnál (CFR): általában véve gyenge fejlődést hozott.

Bár elméletileg több milliárd eurónyi uniós pénz áll rendelkezésünkre, az utazók számára az előnyök csak késve jelentkeznek. Az utasforgalom 4 százalékkal csökkent 2024-ben, az áruszállítás pedig 11 százalékkal.

Idézet
Ilyen ütemben néhány évtized múlva nem lesznek személyszállító vonatok Romániában”

– kongatta meg a vészharangot a szervezet. Ráadásul az „összeomlás” 2025 elején rohamosan folytatódik: a CFR személyszállító részlegének „elitvezetősége” a vonatok 25 százalékát törölte anélkül, hogy erről a lakosságot értesítette volna – nehezményezi az API.

Emlékeztettek: a mintegy 10 000 kilométernyi vonalból, amely még megmaradt, uniós milliárdokat pumpáltak a csaknem 1000 kilométeres Konstanca–Kürtös-folyosó korszerűsítésébe, hogy a szerelvények 160 km/h-s sebességgel haladhassanak rajta.

Idézet
Minden tojást egy kosárba tesznek, majd összetörik: a CFR soha nem volt képes arra, hogy egy normális ország tempóját megközelítő mértékben költsön pénzt, a vonalak, állomások és peronok évek óta fel vannak túrva, a vonatok pedig csak vonaglanak az építőtelepeken.

Az uniós pénzeket nem költik el, és vagy teljesen elpazarolják, vagy pedig legjobb esetben autópályákra mennek” – áll az egyesület Facebook-oldalán is olvasható évértékelőben.

Hangsúlyozzák: a sztrádákhoz képest megdöbbentőek a különbségek. Néhány kivételtől eltekintve a fő aszfaltcsíkokon a sík és dombos szakaszokon havi 3-4%-os fizikai előrehaladás, azaz 2-3 évnyi kivitelezés tapasztalható. A CFR-nél azonban a legtöbb korszerűsítési projekt előrehaladása gyakran csupán évi 5-8%. Az eredmény: a projektek 7-10 évig tartanak a Brassó és Kürtös közötti mind a tizenkét szakaszon, kivitelezőtől függetlenül.

Vasúti híd a Maroson az Arad megyei Konopnál Galéria

Vasúti híd a Maroson az Arad megyei Konopnál

Fotó: Asociația Pro Infrastructură/ChimDrone/Traveler

Az erdélyi vasútfejlesztéseknél maradva, az említett lassúság jellemzi a Hunyad megyei Piski és Arad közötti szakaszokat. A Brassó megyei Apáca és Kaca között épülő új vasúti sínpár munkaüteme tavaly egy kicsit közelebb állt a normálishoz, havi 2%-os előrehaladással, de annyira késik – négy év alatt csupán 43 százalékos előrehaladás –, hogy már lejárt az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) révén kapott uniós finanszírozás határideje, a négy alagútfúró (TBM) 2-3 éves késéssel kezdett dolgozni.

Idézet
Vajon meg tudjuk építeni állami költségvetésből a Brassó–Segesvár-vonalat a jelenlegi megszorítások közepette?!”

– teszik fel a kérdést a civilek, hozzátéve: a négy „óriásvakondból” három „megrekedt” a dombok gyomrában.

korábban írtuk

Papíron hamarosan kész, de valójában ködbe vész a legdrágább erdélyi vasútszakasz
Papíron hamarosan kész, de valójában ködbe vész a legdrágább erdélyi vasútszakasz

A szerződés szerint a közeljövőben kellene elkészülni a Brassó–Segesvár-vasútvonal Apáca és Kaca közti, összesen 12 kilométer hosszú alagutakat is magában foglaló szakasz megépítésével.

A többi nagyszabású fejlesztési projekt közül szintén lassú az átlagos haladás a Kolozsvár–Nagyvárad-, illetve az Arad–Karánsebes vonalon, ahol összesen nyolc szakaszon dolgoznak az uniós finanszírozású helyreállítási alap (PNRR) támogatásából. Miközben egyes részeken még mindig nullához közelít a havi előrelépés, a 2,3%-os tavalyi átlaggal legjobban teljesítő Egeres–Kissebes-szakaszon utóbbi Kolozs megyei település állomásépületének felújítási iratcsomója elakadt a kulturális minisztériumnál.

Idézet
Gyakorlatilag egyetlen PNRR-szakasz sem készül el időben 2026-ra.

A Kissebes–Élesd-szakaszon például még mindig nincs építési engedély! Egyértelmű, hogy a 160 km/h-s sebességet lehetővé tévő korszerűsítés túl nagy kalap a CFR, a közlekedési minisztérium és a kormány számára. Azok az adminisztratív problémák, amelyek az autópályák esetében egy-két, mondjuk három hónap alatt megoldódtak volna, a vasutak esetében évekig tartanak” – olvasható az elemzésben.

Amelyből kiderül, hogy 2024-ben volt egy vasúti „átadás” is: a Vidra és Comana (Bukarest–Giurgiu) közötti egyvonalas, villamosítás nélküli vasút 19 év utáni újranyitásáról van szó. Viszont a 12 km hosszú vonalat hamarosan újra lezárják a villamosítási munkálatok miatt.

korábban írtuk

Míg a CFR kihívásokkal küzd, Európában virágzik a vasúti személyszállítás
Míg a CFR kihívásokkal küzd, Európában virágzik a vasúti személyszállítás

A vasúti személyszállítás európai szinten és Romániában is jelentős növekedést mutatott 2023-ban.

A romániai vasút fejlesztési kihívásai

Na de mindezek fényében mire számíthatunk 2025-ben? A Pro Infrastruktúra szerint egyetlen átadott szakaszra és 13 kilométernyi új vasútvonalra. A civilek megjegyzik: nagyon nehéz előrejelzéseket készíteni, jósolgatni, mivel a megvalósítás üteme nagyon eltérő az egyes projektek között, illetve évről évre változó.

Idézet
Ráadásul olyan kevés a politikai, sőt a közvélemény részéről érkező nyomás is, hogy az előrehaladás havi 0–3% között lehet, attól függően, hogy a vállalkozónak mihez van kedve, és hogy az állam hogyan csökkenti a bürokráciát”

– bocsátják előre. „Sajnos a jelenlegi megszorítások között, a Brassó–Segesvár-fővonalon a CEF-források várható elvesztésével és politikusi kampányérdekek hiányában 2025 valószínűleg még rosszabb lesz, mint a 2024-es év” – vázolja az API.

„Siker” a Piski–Kürtös-vonal egyik szakaszán várható:

valószínűleg átadják Arad megyében a Gyoroktól (KM 614) Berzováig húzódó 42 kilométert,

amely – elsőként – „csomagban” el van látva az Európai Vasúti Forgalomirányítási Rendszer (ERTMS) szabványa szerint kiépített jelzőrendszerrel.

Itt maga a vasút mintegy 7 éven át épült, „csak” 4 év késéssel adhatják át. Berzova és Iltő között valószínűleg 9 év után sem lesz átadás, Iltő és a Hunyad megyei Guraszáda között pedig „fel sem merül”, és a civilek nem látnak esélyt a Guraszáda és Piski közötti sínpár idei átadására sem. Összességében az Arad és Piski (158 km) közötti menetidő várhatóan 2 óra 28 percről 2 óra 12 percre csökkenhet 2025-re.

A Brassó–Segesvár-vonalon zajló korszerűsítések (két szerződés) esetében nem remélhetünk jelentős előrelépést a CEF-finanszírozás elvesztése és a nagyon bonyolult munkálatok miatt. „Kár a 4 TBM-ért, amelyek végre befúródtak a domboldalba, és nagyon jól tudnának dolgozni... de honnan a pénz?! – teszi fel a kérdést a Pro Infrastruktúra Egyesület. Amely szerint szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha 2025-ben pár kilométer új pályám közlekedhetünk ezen a szakaszon.

Ahol a 128 km-es össztávon a menetidő a 2024-es 3 óra 13 percről nemhogy csökkenne, de 2025-re várhatóan 3.28-ra nő.

A Kolozsvár–Nagyvárad- és Arad–Karánsebes-vasútvonalak 8 szakaszán 2025-ben talán jobban mehet a munka, tekintettel a PNRR 2026-os határidejére – ennek köszönhető a 28 százalékos tavalyi összteljesítmény a már említett, rekorder Egeres–Kissebes-szakaszon.

A Kolozsvár–Nagyvárad-vasútvonal építése Galéria

Civilek szerint legalább annyira komolyan kellene venni a vasútfejlesztést, mint a sztrádaépítést

Fotó: Gazda Árpád

„A különbség a PNRR-finanszírozás és más típusú európai támogatás között az, hogy a pénz csak siker esetén érkezik, nincs »szakaszolás«.

Idézet
Láthatjuk, hogy ha a román köztisztviselőnek van egy kemény határideje, akkor a vasúton 25%-ot vagy többet is meg lehet valósítani évente, ahogyan azt az autópályáknál megszoktuk”

– emelik ki az elemzésben.

Szorul a hurok: a vasúti ördögi kör

Egyébként a Pro Infrastruktúra Egyesület egy másik bejegyzésében egy tragikomikus ördögi körre is felhívta a figyelmet. A korábbi években a CFR elsősorban azért nem vett fel új alkalmazottakat, mert a meglévők szívesen túlóráztak, hogy több pénzt keressenek. A vezetőségnek ezzel nem volt problémája, „a szakszervezetek pedig örültek, hogy több tagdíjat kaptak, mindenki boldog volt”.

Csakhogy most a kormány megszorításokkal teli úgynevezett salátarendelete mindenhol betiltotta a túlórákat az államapparátusban. Így most a CFR-nek nincs kivel üzemeltetnie az összes vonatot, ezért inkább járatokat töröl.

Azonban ezzel megszegik a közszolgáltatási szerződést, amely bizonyos szállítási szolgáltatások nyújtására kötelezi a céget. Az API szerint a jelenlegi mintegy 1200 járatból legalább 240-et érintett, a vonatok sorsa a „szerencsekereket” forgató hatóságok kezében van – állapítja meg a Pro Infrastruktúra Egyesület.

korábban írtuk

Bukarest a magántőkét is „felültetné” a Budapestig száguldó nagy sebességű vasútra
Bukarest a magántőkét is „felültetné” a Budapestig száguldó nagy sebességű vasútra

Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 26., szerda

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint

Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint
2025. március 26., szerda

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető

A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető
2025. március 26., szerda

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg

A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg
2025. március 26., szerda

Kivonul Romániából a világ egyik vezető textilipari vállalata

Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.

Kivonul Romániából a világ egyik vezető textilipari vállalata
2025. március 25., kedd

Több száz millió euróval támogatja az EB a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést

Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Több száz millió euróval támogatja az EB a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést
2025. március 25., kedd

Nincs elég utas, felfüggeszti Nagyvárad–Milánó-járatát a HiSky

Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.

Nincs elég utas, felfüggeszti Nagyvárad–Milánó-járatát a HiSky
2025. március 25., kedd

A légkondik pörgetik az áramfogyasztást, az extrém időjárás rekordnövekedést okozott az áramfogyasztásban

Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.

A légkondik pörgetik az áramfogyasztást, az extrém időjárás rekordnövekedést okozott az áramfogyasztásban
2025. március 25., kedd

„Elkapnak mindenkit”: 15 millió euróra becsülik az adócsalás mértékét a fuvarmegosztó appoknál Tánczos szerint

Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.

„Elkapnak mindenkit”: 15 millió euróra becsülik az adócsalás mértékét a fuvarmegosztó appoknál Tánczos szerint
2025. március 25., kedd

Történelmi pillanat: elkezdődtek a fúrások a Neptun Deepen

Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.

Történelmi pillanat: elkezdődtek a fúrások a Neptun Deepen
2025. március 25., kedd

„Megostromolták” a fiatalok a munkaerőpiacot, továbbra is az IT fizet a legjobban

A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.

„Megostromolták” a fiatalok a munkaerőpiacot, továbbra is az IT fizet a legjobban