Mégsem kerül magyar kézre a Banca Româneasca – a Román Nemzeti Bank (BNR) nem járult ugyanis hozzá, hogy az OTP Bank Nyrt. megvásárolja a National Bank of Greece csoporthoz tartozó romániai pénzintézet 99,25 százalékos részvénycsomagját.
2018. március 15., 17:502018. március 15., 17:50
2018. március 15., 18:052018. március 15., 18:05
Az elutasításról már napok óta cikkezett a bukaresti sajtó, az információt pedig csütörtöki közleményével a román jegybank is megerősítette. Az elutasítás okait ellenben nem közölték, a BNR arra hivatkozik, hogy a bankfelügyeleti hatásköre révén megszerzett információk a jegybanki törvény értelmében üzleti titkokat képeznek, amelyeket a jegybank köteles bizalmasan kezelni. Azt, hogy pontosan mit jelent ez az elutasítás, és van-e esély arra, hogy a tranzakciót bizonyos feltételek módosítása nyomán mégis nyélbe lehessen ütni, Nagy Ágnestől, a jegybank igazgatótanácsának tagjától, illetve Diósi Lászlótól, az OTP Bank Románia igazgatójától szerettük volna megkérdezni. Nagy Ágnes péntekre ígért tájékoztatást, Diósi Lászlót viszont csütörtök délutánig nem sikerült elérnünk.
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója különben megérezte, hogy baj van: egy valamivel több mint két héttel ezelőtti budapesti sajtótájékoztatóján közölte: „rossz előérzete” van a romániai tranzakció kapcsán. Amint arról korábban beszámoltunk, az OTP vezetői tavaly július végén jelentették be, hogy a National Bank of Greece képviselőivel aláírták a Banca Românească eladásáról szóló szerződést.
Tavaly decemberben a román Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelytől az OTP-csoport azt várta, hogy romániai pénzintézetének piaci részesedése mintegy 4 százalékra emelkedhet, és a helyi bankpiac 8. legnagyobb szereplőjévé válhat.
A Bursa.ro portál szerint az egy évtizeddel ezelőtt kirobbant válság óta ez az első eset, hogy a jegybank nem járul hozzá egy bankügylethez, amelyben a felek már megegyeztek. A Hotnews.ro híroldal pedig azt idézte fel, hogy legutóbb 2008-ban hoztak elutasító döntést, akkor nem engedélyezték Gigi Becalinak, hogy megalapítsa a Becali Bankot.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!